Dlaczego Kot Załatwia się Poza Kuwetą? Jak Zapobiec? | zoopers.pl
Dlaczego Kot Załatwia się Poza Kuwetą? Jak temu Zapobiec?

Dlaczego Kot Załatwia się Poza Kuwetą? Jak temu Zapobiec?

2023-06-01 | Kategoria: Kot

Koty to bardzo czyste zwierzęta, dlatego regularne porządkowanie kuwety należy do codziennych obowiązków każdego właściciela mruczka. Czasem zdarza się jednak, że pupil załatwia potrzeby fizjologiczne nie do specjalnie przygotowanej toalety, ale również poza nią. Jakie są przyczyny takiego zachowania i jak sobie poradzić z tym problemem? 

 

Dlaczego kot załatwia się poza kuwetą?

Kot załatwia się poza kuwetą z wielu powodów. Zwierzak może po prostu nie umieć korzystać z takiej toalety – dotyczy to przede wszystkim młodych czworonogów oraz tych przygarniętych z ulicy. W takiej sytuacji często wystarczy po prostu kilka razy zanieść pupila do kuwety, aby załapał o co chodzi. Zdarza się jednak, że chociaż kot do tej pory nie miał najmniejszych kłopotów z czystością i załatwiał swoje potrzeby w przeznaczonym do tego miejscu, nagle przestał to robić. Możliwe przyczyny takiego zachowania to:

  • Brudna kuweta. Koty to bardzo czyste zwierzęta i wiele z nich zamiast skorzystać z brudnej kuwety, woli załatwić się w innym miejscu. 
  • Zbyt mała liczba kuwet. Jeśli w naszym domu mieszka więcej niż jeden kot, powinniśmy zadbać o większą liczbę kocich toalet. Zaleca się, by było ich o jedną więcej niż mruczków w domu. Może się okazać, że kot nie korzysta z kuwety, bo wyczuwa w niej zapach innego zwierzaka.
  • Źle dobrana kuweta. Do korzystania z kociej toalety zwierzaka często zniechęca również źle dobrana kuweta, np. za mała lub zamykana.
  • Źle ustawiona kuweta. Kolejnym powodem niechęci mruczka do kociej toalety jest jej niewłaściwe ustawienie, np. w korytarzu lub w pobliżu miseczek z wodą i pożywieniem.
  • Nieodpowiedni żwirek. Kotu może nie odpowiadać zarówno sama kuweta, jak i jej wypełnienie. Jeśli pupil przestał korzystać ze swojej toalety po zmianie żwirku na inny rodzaj, najprawdopodobniej właśnie ta zmiana jest przyczyną załatwiania się w niedozwolonych miejscach.
  • Stres. Kot może zacząć załatwiać się poza kuwetą również w stresujących dla niego sytuacjach, jak np. przeprowadzka czy pojawienie się nowego członka rodziny.
  • Choroby układu moczowego. Jeśli kot ma problemy z pęcherzem, kuweta może kojarzyć mu się z bólem, a wówczas zacznie jej unikać.

Co zrobić jak kot robi kupy poza kuwetą?

Przede wszystkim trzeba zdawać sobie sprawę, że kot załatwia się poza kuwetą nie dlatego, że jest złośliwy lub chce się zemścić, ale dlatego, że próbuje coś zakomunikować swojemu opiekunowi. Sporadyczne wpadki zazwyczaj nie oznaczają nic złego i zdarzają się zwykle, kiedy właściciel nie zdąży z posprzątaniem kuwety. Pamiętajmy więc, aby regularnie usuwać nieczystości z kociej toalety, raz w tygodniu powinniśmy też dokładnie ją umyć i wymienić cały żwirek. Najlepiej stosować do tego specjalne preparaty, które skutecznie usuwają nieprzyjemny zapach, a jednocześnie są bezpieczne dla mruczka. Jeśli opiekujemy się większą liczbą zwierzaków, zapewnijmy im odpowiednią liczbę toalet ustawionych w taki sposób, aby podczas korzystania z nich koty nie utrudniały wejścia do pozostałych. Ważne jest też miejsce, w jakim znajduje się kuweta – powinno być ono zaciszne, z dala od ciągów komunikacyjnych i od misek z jedzeniem i piciem. Może się też okazać, że wybrany przez nas żwirek dla kota nie odpowiada zwierzakowi lub jest go za mało – w takiej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak wypróbować inne produkty. Jeśli do kociej toalety nie można mieć zastrzeżeń, a nasz pupil przestał z niej nagle korzystać, należy wyeliminować inne powody, jak stres czy choroba. Najrozsądniej więc będzie udać się do weterynarza na badania pozwalające wyeliminować problemy natury zdrowotnej i w razie potrzeby udać się do kociego behawiorysty.

Kot zaczął sikać poza kuwetą – możliwe przyczyny

Jeśli kot nagle zaczął sikać poza kuwetą, a wyeliminowaliśmy takie przyczyny, jak nieświeży czy źle dobrany żwirek, koniecznie należy sprawdzić czy powodem nie jest choroba. Warto też pamiętać, że konieczne jest odróżnienie opróżniania pęcherza od znaczenia terenu za pomocą moczu. To drugie zachowanie zdarza się u zwierząt, które nie są wykastrowane lub wysterylizowane, lub u których taki zabieg został wykonany za późno. W takiej sytuacji pomóc może konsultacja z behawiorystą.

Co zrobić, gdy kot nie trafia do kuwety?

Zdarza się, że chociaż kot wchodzi do kuwety i załatwia się stojąc na żwirku, to odchody znajdują się poza toaletą. Tutaj rozwiązanie jest dosyć proste – należy wymienić kuwetę na większą i z wyższymi ściankami. Odpowiednim modelem może też okazać się toaleta zamykana o wielkości dostosowanej do rozmiarów pupila.