Dlaczego psy lubią pluszaki?
Kiedy świeżo upieczony właściciel czworonoga kompletuje dla niego wyprawkę i szuka dla pupila zabawek, jego wybór często pada na pluszaki. Psy lubią je nosić, gryźć i spać z nimi, a takie zachowanie wynika z ich naturalnych potrzeb. Sprawdź dlaczego warto podarować zwierzakowi maskotkę i na co zwracać uwagę wybierając zabawkę.
Dlaczego psy lubią pluszaki?
Miękkie, dostępne w różnych kształtach, kolorach i rozmiarach, czasem z ukrytym elementem piszczącym wewnątrz – właśnie takie są pluszaki. Psy chętnie bawią się tego typu zabawkami nosząc je, gryząc, a czasem próbując rozerwać. Zachowanie czworonogów w tym przypadku jest zupełnie normalne – zdecydowana większość psów lubi wypchane zabawki, a niektóre rasy mają naturalne predyspozycje, aby bawić się właśnie nimi. Labradory i retrivery zazwyczaj delikatnie trzymają w pysku maskotki i nie niszczą ich, ponieważ dawniej przedstawiciele tych ras byli wykorzystywani podczas polowań do przynoszenia kaczek i innych zdobyczy. Właściciel w tym przypadku powinien więc zadbać głównie o regularne czyszczenie zabawek, aby nie gromadziły się na nich brud i bakterie. A czy inne rasy równie mocno lubią pluszaki? Psy mające silny instynkt łowiecki mogą próbować rozrywać maskotki, co również jest normalnym zachowaniem, zwłaszcza jeśli zabawka wewnątrz ma ukryty mechanizm piszczący przypominający dźwięki wydawane przez naturalne ofiary czworonogów, jak np. szczury czy kaczki. Maskotka nosząca na sobie zapach rodzinnego domu szczeniaka może z kolei pomóc maluchowi przyzwyczaić się do nowego miejsca po adopcji.
Czy psy powinny bawić się pluszakami?
Czy psy lubią pluszaki? Zdecydowanie tak i nie ma nic złego w tym, że pupil bawi się maskotką. Oczywiście trzeba przy tym zadbać o bezpieczeństwo zwierzaka – pluszaki dla psa muszą być wykonane solidnie i z odpowiednich materiałów. Złym wyborem będą na pewno maskotki z drobnymi elementami, np. guzikami – mogą one się oderwać i zostać przez pupila połknięte, co grozi zadławieniem.
Warto też zwrócić uwagę na zachowania, które mogą świadczyć o zaburzeniach wymagających konsultacji z behawiorystą. Jeśli Twój pies kompulsywnie ssie maskotkę, może to oznaczać, że zbyt wcześnie został oddzielony od matki. Agresywne rozrywanie i niszczenie zabawek również wymaga interwencji, bo w przeciwnym razie problem może się pogłębiać.