Dlaczego kot ze mną śpi? Koty w łóżku | zoopers.pl
Dlaczego kot ze mną śpi? Sprawdź co robią koty w łóżku!

Dlaczego kot ze mną śpi? Sprawdź co robią koty w łóżku!

2021-01-22 | Kategoria: Kot

Koty uważane są za indywidualistów lubiących samotność. W rzeczywistości jednak te piękne zwierzęta potrafią przywiązać się do człowieka, chociaż okazują swoje uczucia mniej wylewnie niż psy. Wielu właścicieli kotów zastanawia się co mogą oznaczać określone zachowania pupila, jak np. zamiłowanie mruczka do spania w łóżku opiekuna.
 

Dlaczego kot śpi ze mną?

Koty to zwierzęta terytorialne, dlatego też ich naturalnym zachowaniem jest stałe kontrolowanie swojego rewiru i zdobywanie o nim informacji. Z tego też powodu chętnie przesiadują one na wysokich meblach, skąd obserwować mogą całe otoczenie. Wskakiwanie na łóżko również pozwala zająć wyższą pozycję, będącą dobrym punktem do kontrolowania sytuacji. Kot ma też mocno wyczulony węch, a jego silny instynkt terytorialny sprawia, że lubi zostawiać swój zapach na różnych przedmiotach, ale też na ludziach. Ocieranie się o nogi właściciela jest więc nie tylko wyrazem uczuć do opiekuna, ale też sposobem na oznaczenie osób uważanych przez zwierzaka za członków stada. Wymiana zapachów sprawia, że mruczek czuje się po prostu bezpiecznie. Poza tym nasze łóżko jest wygodne, a spanie z właścicielem gwarantuje ciepło, które koty bardzo lubią. A co oznacza jak kot śpi na człowieku? Przede wszystkim jest to wyraz zaufania i dowód, że czworonóg czuje się w naszej obecności bezpiecznie.
 

Dlaczego kot śpi w nogach łóżka?

Wiele kotów chętnie śpi ze swoimi właścicielami, zdarza się jednak, że zamiast blisko głowy czy klatki piersiowej wybierają one miejsce w nogach łóżka. Dlaczego tak się dzieje? Niektóre osoby podczas snu często zmieniają pozycję, stąd zwierzak układa się w nogach, ponieważ leżąc w tym miejscu jest mniej narażony na zakłócenie odpoczynku. Może więc spać blisko właściciela, co daje mu poczucie bezpieczeństwa, a w razie potrzeby – szybko uciec.
 

Czy spanie z kotem jest bezpieczne?

Bliskość kota, jego mruczenie i możliwość pogłaskania miękkiego futerka na wiele osób działa relaksująco. Spanie z pupilem wcale nie należy do rzadkości i jeśli dbamy o zdrowie podopiecznego, pamiętamy o jego szczepieniach i regularnym odrobaczaniu, nie ma powodów, aby usuwać go z łóżka. Produkty dla kotów przeznaczone do zwalczania pasożytów można znaleźć w każdym sklepie zoologicznym. A co z higieną? Zwierzęta te uchodzą za prawdziwych czyściochów, jednak czasem konieczna jest kąpiel kota, zwłaszcza jeśli pupil podczas spaceru zabrudził futerko substancjami, które mogą być dla niego toksyczne – wówczas lepiej pomóc zwierzakowi pozbyć się zanieczyszczeń i nie pozwolić na ich wylizanie. A co zrobić, jeśli kot nie daje nam w nocy spać, bo np. zaczyna polować i biegać po całym mieszkaniu? W takiej sytuacji warto zastanowić się, czy nasz zwierzak ma wystarczająco dużo zajęć w ciągu dnia. Jeśli większość czasu przesypia, nic dziwnego, że wieczorem jest pełen energii. Zabawa z kotem w domu, zwłaszcza jeśli nasz pupil nie wychodzi, z pewnością nieco go zmęczy, dzięki czemu w nocy będzie znacznie spokojniejszy.