Dlaczego koty lubią kartony i pudła? Poznaj powody! | zoopers.pl
Dlaczego koty uwielbiają kartony i pudła?

Dlaczego koty uwielbiają kartony i pudła?

2022-02-03 | Kategoria: Kot

Kartony to z pewnością jedna z ulubionych zabawek kotów. Chyba każdy opiekun mruczącego pupila był świadkiem, jak jego zwierzak chowa się w pudełku bądź je ogryza. To całkowicie naturalne zachowanie. Dowiedz się dlaczego koty lubią kartony!

Pudełko dla kota jest bezpiecznym schronieniem

Koty chętnie chowają się nie tylko w pudełkach, ale również w szufladach, umywalkach, a niekiedy wchodzą też do toreb. Wszystkie tego typu miejsca są dla tych zwierząt dobrą kryjówką. Chociaż nasi mruczący pupile to łowcy, ze względu na nieduże rozmiary mogą stać się obiektem ataku większych od siebie drapieżników. Chowanie się w pudełku sprawia, że koty czują się bezpieczniej. Chociaż w naszych domach nie grozi im nic złego, ulubieńcy mogą ukrywać się w pudełkach, kiedy chcą mieć spokój lub też nie czują się pewnie, np. podczas wizyty gości. Ograniczona przestrzeń wewnątrz pudełka dodatkowo ułatwia utrzymanie właściwej temperatury ciała podczas snu – to kolejny powód, dla którego koty lubią chować się do kartonów.

Legowisko dla kota z kartonu – czy to dobry pomysł?

Ponieważ koty lubią pudełka, istnieje duża szansa, że kartonowe legowiska przypadną im do gustu. Wystarczy umieścić w nich wygodną poduszkę lub koc, aby zapewnić ulubieńcowi odpowiednie warunki do odpoczynku. Warto jednak pamiętać, że takie posłanie może okazać się nietrwałe i trudno je będzie wyczyścić. Z tych powodów lepiej jest postawić na gotowe legowiska wykonane z solidnych i łatwych do utrzymania w czystości materiałów. Jeśli Twój ulubieniec lubi się chować, dobrym wyborem będą zamykane posłania, w których mruczek poczuje się bezpiecznie.

Dlaczego koty gryzą kartony?

Koty mogą traktować kartonowe pudełko nie tylko jako świetne miejsce do odpoczynku, ale również jako zabawkę, a wówczas je drapią i gryzą. W takiej sytuacji mogą sprawdzić się samodzielnie budowane przez właściciela kartonowe domki dla kota – potrzebne będą oczywiście pudełka, a także klej na gorąco i trochę kreatywności. Zanim przystąpisz do wznoszenia konstrukcji, upewnij się, że na pudełkach nie ma taśmy, zszywek, ani innych elementów, które mogą stanowić dla zwierzaka zagrożenie. Zaletą w tym przypadku jest fakt, że nawet jeśli pupil zniszczy taki domek, łatwo będzie wymienić go na nowy. Bez problemu dopasujesz też wygląd i wielkość takiej budowli do konkretnych potrzeb. Jeśli zaś mruczek lubi ogryzać nie tylko pudełka, ale niszczy też inne przedmioty, być może warto kupić nowe zabawki dla kota, które zajmą jego uwagę.