Dlaczego pies warczy na dziecko? Wyjaśniamy! | zoopers.pl
Dlaczego pies warczy na dziecko? Wyjaśniamy w naszym artykule!

Dlaczego pies warczy na dziecko? Wyjaśniamy w naszym artykule!

2021-05-12 | Kategoria: Pies

Dla wielu z nas głęboka relacja między psami i dziećmi jest wręcz naturalna. Jesteśmy ukształtowani przez wyobrażenia z książek i filmów, w których spotykamy prawdziwe przyjaźnie pomiędzy zwierzętami i dziećmi. Rzeczywistość może jednak łatwo zweryfikować nasze przekonania. Zdarza się, że pies nie potrafi właściwie zareagować nowego członka rodziny. Psy mogą też warczeć na dzieci, które spotykają na ulicy. Z czego to wynika?

Pies warczy na dziecko – czy to normalne? 

Warczenie jest naturalnym odruchem obronnym psów – ostrzega, że jeśli „napastnik” się nie wycofa, może zostać zaatakowany. Tego rodzaju reakcja na cieci ma dwie główne przyczyny:

  • brak wczesnej socjalizacji – psy, które w jako szczenięta nie miały kontaktu z dziećmi, mogą być wobec ich nieufne w późniejszym czasie. Jeśli po raz pierwszy spotykają się z nimi jako dorosłe, mogą czuć się przytłoczone i bać się zachowań dzieci, ich zapachów, gwałtownych ruchów czy hałasów;
  • przykre doświadczenia – niechęć do dzieci może mieć również podłoże w przeszłości czworonoga. Małe dzieci często nieświadomie zadają im ból. Jeśli pies został kiedyś w jakiś sposób skrzywdzony, znajdując się w podobnej sytuacji, wyzwolą się u niego reakcje stresowe. 

Warczenie na dziecko może mieć również inne przyczyny – może wynikać ze zwykłego instynktu terytorialnego, kiedy pies nie chce „podzielić się” ulubioną zabawką lub zwyczajnie nie ma ochoty na towarzystwo. 

Co zrobić, gdy pies warczy na dziecko?

Agresywna reakcja psa na dziecko z pewnością wywołuje u każdego właściciela duży niepokój. Aby uniknąć takich wydarzeń w przyszłości, szczenięta powinny być przyzwyczajane do obecności innych psów i dzieci. Jeśli Twój niedawno przygarnięty pies warczy na dzieci, musisz podjąć kroki prowadzące do jego socjalizacji. Pierwsza zasada jest taka, by nigdy nie pozostawiać takiego zwierzęcia bez nadzoru w relacjach z dziećmi. Zmiany trzeba wdrażać stopniowo – karcenie psa i wmuszenie na nim reakcji nie przyniesie oczekiwanego rezultatu. Zwierzę przestanie warczeć nie dlatego, że zmniejszy się jego napięcie, ale po to, by uniknąć kary. Twój pupil powinien mieć czas, by obserwować dzieci i oswajać się z ich widokiem. Warto wprowadzać też powolne warunkowanie, np. nagradzając psa smakołykami i chwaląc go, kiedy spokojnie reaguje na pojawienie się dzieci. Uciszanie i karcenie psa może z kolei przynieść odwrotne rezultaty – pies utwierdzi się w przekonaniu, że ma dobry powód do strachu. W przypadku bardzo gwałtownych reakcji, warto skorzystać z pomocy profesjonalisty. 

Psy mogą różnie reagować w sytuacjach stresowych. Pisaliśmy już m.in. o tym jak pomóc zwierzętom podczas sylwestra,  i wyjaśnialiśmy, dlaczego czworonogi tak chętnie kładą się na ubraniach domowników. Poszerzanie swojej wiedzy na temat różnych zachowań zwierząt oraz obserwacja Twojego pupila pomoże Ci lepiej zrozumieć jego zachowanie i ułatwi Ci reagowanie.