Dokarmianie Kotów na Działkach, Osiedlach i pod Blokiem | zoopers.pl
Dokarmianie kotów na działkach, osiedlach i pod blokiem

Dokarmianie kotów na działkach, osiedlach i pod blokiem

2023-10-25 | Kategoria: Kot

Dokarmianie kotów na osiedlach czy działkach to dobra praktyka, która pozwala przeżyć tym pięknym zwierzętom nie mającym właściciela. Trzeba jednak mieć świadomość, jak robić to w zgodzie z obowiązującymi przepisami prawa. W miastach konieczne jest np. stosowanie się do zasad ustalonych przez spółdzielnie mieszkaniowe.

Czy powinniśmy dokarmiać koty?

Żyjące na wolności koty muszą same zadbać o zdobywanie pożywienia, dlatego warto im pomagać. Oczywiście trzeba to robić z rozsądkiem i dbając o to, by zostawiane zwierzakom pożywienie było świeże i wysokiej jakości. Ważne jest też regularne dostarczanie karmy, najlepiej codziennie o tej samej porze. Jeśli nie możemy każdego dnia pojawiać się z jedzeniem w wyznaczonym miejscu, lepiej pomagać czworonogom w inny sposób, a więc np. dostarczyć pożywienie osobom, które się tym zajmują, albo schroniskom dla bezdomnych zwierzaków. Pamiętajmy też, że nie tylko dokarmianie jest ważne. Nie mające właściciela koty w razie urazów czy chorób zdane są na siebie. Trzeba więc reagować, kiedy widzimy bezdomnego czworonoga z problemami zdrowotnymi. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem byłoby przygarnięcie zwierzaka pod swój dach lub znalezienie mu domu. Sprawdź dlaczego warto adoptować kota dachowca.

Czy dokarmianie kotów jest karalne?

Ustawa o kotach wolno żyjących jasno wskazuje, że zwierzęta mieszkające na terenach miejskich, wiejskich i ogródkach działkowych to koty wolno żyjące. Zgodnie z przepisami są to zwierzęta dzikie, których nie można wyłapywać, przeganiać, ani wywozić z miejsca bytowania. Zgodnie z prawem ich właścicielem jest więc Skarb Państwa, a opiekę powinna im zapewnić gmina. Kara za dokarmianie kotów nie ma więc żadnego uzasadnienia. 

Dokarmianie kotów a przepisy

Zgodnie z art. 11a ust. 2 pkt 2 ustawy o ochronie zwierząt, koty wolnożyjące na działkach, osiedlach czy na wsi pozostają zależne od człowieka. Niesie to oczywiście pewne obowiązki, jak zapewnienie karmy i wody do picia, organizowania miejsc schronienia oraz opieki weterynaryjnej. Jednocześnie trzeba mieć świadomość, że spółdzielnie mogą wyznaczyć konkretne miejsce przeznaczone do zostawiania jedzenia. I chociaż kara za dokarmianie kotów nie ma podstawy prawnej, to możemy zostać ukarani za śmiecenie, jeśli zostawimy miski z jedzeniem poza takim wyznaczonym miejscem (oczywiście o ile zostało ono wytyczone). 

Dokarmianie kotów w zimę

Dokarmienie kotów pod blokiem w miejscu do tego wyznaczonym jest ważne przez cały rok, niezależnie od panującej aury. Trzeba przy tym pamiętać, że zdecydowanie lepszym wyborem będzie sucha karma dla kotów. Zawiera ona mało wody, dlatego będzie trwalsza podczas upałów, zaś przy niskich temperaturach nie zamarznie tak szybko. Równie ważne jest zapewnienie zwierzakom bezpiecznych miejsc, w których będą mogły się schronić przed deszczem i chłodem. Dobrym rozwiązaniem są np. specjalne budki dla kotów. Powinny one być ustawione w takim miejscu, gdzie pozostaną niedostępne dla psów.

Jak dokarmiać bezdomne koty?

Istotną kwestią jest wybór miejsca przeznaczonego do dokarmiania zwierzaków, o ile nie zostało ono wyznaczone przez spółdzielnię. Aby uniknąć nieprzyjemności ze strony mieszkańców osiedla, którym przeszkadzać może np. zapach kociego jedzenia, najlepiej aby miska z karmą stała z dala od okien czy drzwi wejściowych do budynku. Trzeba też zadbać, by nie miały do niej dostępu psy. Rozsądnie jest więc ustawiać miski na podwyższeniu poza zasięgiem tych czworonogów.

Bezdomnym zwierzakom należy zapewnić wysokiej jakości karmę – ta najtańsza z supermarketu na pewno nie będzie dobrym wyborem. Jest to ważne, bo czworonogi nie mające stałej opieki, zmagają się z różnymi wyzwaniami. Wysokiej jakości karma o dobrym składzie nie tylko pokryje ich zapotrzebowanie na energię, ale też będzie wspierać naturalną odporność.

Dokarmianie kotów pod blokiem i na osiedlach 

Przede wszystkim warto zorientować się czy spółdzielnia wyznaczyła miejsce, w którym można zostawiać pożywienie dla wolno żyjących zwierzaków oraz czy ktoś już nie podjął się tego zadania. Ważne jest, by karma była dostarczana kotom regularnie, najlepiej o tej samej porze każdego dnia. Oprócz tego należy dbać o czystość misek – trzeba je regularnie myć i dezynfekować. Dokarmianie kotów pod blokiem to nie wszystko – trzeba im też zapewnić dostęp do czystej wody. Idealnie byłoby więc wymieniać ją nawet kilka razy dziennie, zwłaszcza w upały.

Dokarmianie kotów na działkach

Koty wolno żyjące na działkach pomagają w ograniczaniu liczby szkodników i chociażby z tego powodu warto je dokarmiać. W tym przypadku również działa ustawa o ochronie zwierząt, dlatego jest to legalne, podobnie jak dokarmienie kotów na osiedlach. Właściciele ogródków działkowych mogą więc zostawiać bezdomnym zwierzakom karmę i przysmaki dla kotów bez obaw, że zostaną ukarani.