Dźwięki odstraszające koty: jakich nie lubią? | zoopers.pl
Dźwięk odstraszający koty: jaki może być?

Dźwięk odstraszający koty: jaki może być?

2022-04-25 | Kategoria: Kot

Koty mają zdecydowanie lepszy słuch, niż ludzie – z jednej strony znacznie ułatwia im to polowanie na gryzonie, z drugiej zaś bywa przyczyną stresu. Wiedząc jakie są dźwięki odstraszające koty, możesz ograniczyć swojemu pupilowi przykrych sytuacji bądź też zniechęcić zwierzęta sąsiadów do odwiedzania Twojego ogrodu.

Jakich dźwięków nie lubią koty?

Kocie uszy są w stanie wychwycić dźwięki o częstotliwości do 60kHz, podczas gdy zakres słyszalności człowieka wynosi maksymalnie 20kHz. Nic więc dziwnego, że zwierzęta te są w stanie usłyszeć poruszanie się myszy z odległości nawet 10 metrów. Oczywiście tak dobry słuch bywa też przyczyną nieprzyjemnych doznań – hałas z ulicy czy zbyt głośna muzyka nierzadko sprawiają, że mruczący pupil reaguje nerwowo i próbuje się ukryć w spokojniejszym miejscu. Odgłos przypominający syczenie to kolejny dźwięk odstraszający koty. W słowniku tych zwierząt oznacza on ostrzeżenie i ma służyć przestraszeniu przeciwnika, stąd też jest przez nie kojarzony negatywnie. Wrażliwy słuch sprawia, że koty odbierają dźwięki o wysokiej częstotliwości, których ludzie nie są w stanie wychwycić. Działanie niektórych urządzeń elektronicznych może więc zniechęcać pupila do przebywania w ich pobliżu. Mruczek nie przepada ponadto za nieoczekiwanymi dźwiękami, dlatego może nerwowo zareagować na dzwonek do drzwi czy np. nagły krzyk dziecka lub jego płacz.

Dźwięki odstraszające kota – jak zniechęcić zwierzaka do wizyt w ogrodzie?

Wiedząc jakie odgłosy odstraszają koty można zaoszczędzić pupilowi przykrych doznań lub też wykorzystać tę wiedzę, aby zniechęcić obce zwierzęta do odwiedzania naszego ogrodu. Oczywiście zastosowane środki powinny być bezpieczne dla czworonogów i mają na celu jedynie odstraszenie ich, a nie zrobienie krzywdy. Takim rozwiązaniem może być urządzenie emitujące dźwięk odstraszający koty, które ma wmontowany czujnik ruchu i włącza się tylko jeśli zwierzę podejdzie na odpowiednią odległość. Inny pomysł na zniechęcenie obcych kotów do odwiedzania ogrodu to montaż urządzenia spryskującego zwierzaka wodą. Ono również uruchamia się dzięki czujnikowi ruchu, jednak wymaga podłączenia do wody. W domu z kolei sprawdzą się spraye i płyny odstraszające koty. Są one pomocne podczas nauki czystości zwierzaka, a także w sytuacji, kiedy chcemy zniechęcić go do przebywania w konkretnym miejscu w domu lub do niszczenia mebli. Tego typu produkty odstraszają koty, ale są całkowicie bezpieczne zarówno dla zwierząt, jak i dla ludzi.