Felinoterapia: Na Czym Polega Kototerapia?
Każdy właściciel mruczącego czworonoga z pewnością zgodzi się, że przebywanie z kotami i głaskanie ich poprawia nastrój i ułatwia relaksowanie się. Pozytywny wpływ tych pięknych zwierząt na zdrowie człowieka zostało udowodnione przez naukowców, a wiedza ta wykorzystywana jest w terapii różnych schorzeń.
Co to jest felinoterapia?
Felinoterapia (od gr. felis – ‘kot’ i therapeia - ‘leczenie’) to jedna z dziedzin animaloterapii, a więc rehabilitacji fizycznej i psychicznej przy udziale zwierząt. Terapia kotami w Polsce stosowana jest od 2005 roku, jednak w innych krajach, jak np. Szwecja, Wielka Brytania czy Stany Zjednoczone, wykorzystuje się ją już od kilkudziesięciu lat w hospicjach, domach spokojnej starości oraz w zakładach karnych. Zaleca się ją zwłaszcza osobom starszym, ale też niepełnosprawnym, samotnym czy narażonym na duży stres, a także borykającym się z depresją. Felinoterapia może też przynieść pozytywne skutki w terapii dzieci z autyzmem. Oczywiście, jak każda inna forma leczenia różnego rodzaju schorzeń, również i w tym przypadku jej wdrożenie powinno być skonsultowane z lekarzem opiekującym się danym pacjentem. Trzeba też pamiętać, że nie u każdego się ona sprawdzi – kototerapia nie może być stosowana np. u osób uczulonych na koty. Niektórzy pacjenci wolą też animaloterapię z innymi zwierzętami, jak psy czy konie.
Na czym polega terapia z kotem?
Terapia kotami może odbywać się zarówno na spotkaniach grupowych, jak i indywidualnych. Zwierzaki wraz ze swoim opiekunem odwiedzają pacjentów, którzy podczas sesji mogą je głaskać, przytulać, bawić się czy karmić. Nawet krótkie spotkania tego typu przynoszą pozytywne efekty i nierzadko ułatwiają pacjentowi otworzenie się na rozmowę z terapeutą, a także pomagają przełamać nieśmiałość. Felinoterapia doskonale sprawdza się zwłaszcza w leczeniu nadpobudliwości, zaburzeń lękowych czy autyzmu, jest też z powodzeniem stosowana u osób z zespołem Downa, a także borykających się z artretyzmem, uszkodzeniami słuchu i wzroku oraz dystrofią mięśniową. Obecność kotów pozytywnie wpływa także na samopoczucie osób samotnych. Oczywiście zwierzak nie zastąpi leczenia farmakologicznego, jednak regularne spotkania z mruczącym czworonogiem mogą skutecznie wspierać ustaloną przez lekarza terapię.