Felinoterapia: Na Czym Polega Terapia z Kotem? | zoopers.pl
Felinoterapia: Na Czym Polega Kototerapia?

Felinoterapia: Na Czym Polega Kototerapia?

2023-04-05 | Kategoria: Kot

Każdy właściciel mruczącego czworonoga z pewnością zgodzi się, że przebywanie z kotami i głaskanie ich poprawia nastrój i ułatwia relaksowanie się. Pozytywny wpływ tych pięknych zwierząt na zdrowie człowieka zostało udowodnione przez naukowców, a wiedza ta wykorzystywana jest w terapii różnych schorzeń. 

Co to jest felinoterapia?

Felinoterapia (od gr. felis – ‘kot’ i therapeia - ‘leczenie’) to jedna z dziedzin animaloterapii, a więc rehabilitacji fizycznej i psychicznej przy udziale zwierząt. Terapia kotami w Polsce stosowana jest od 2005 roku, jednak w innych krajach, jak np. Szwecja, Wielka Brytania czy Stany Zjednoczone, wykorzystuje się ją już od kilkudziesięciu lat w hospicjach, domach spokojnej starości oraz w zakładach karnych. Zaleca się ją zwłaszcza osobom starszym, ale też niepełnosprawnym, samotnym czy narażonym na duży stres, a także borykającym się z depresją. Felinoterapia może też przynieść pozytywne skutki w terapii dzieci z autyzmem. Oczywiście, jak każda inna forma leczenia różnego rodzaju schorzeń, również i w tym przypadku jej wdrożenie powinno być skonsultowane z lekarzem opiekującym się danym pacjentem. Trzeba też pamiętać, że nie u każdego się ona sprawdzi – kototerapia nie może być stosowana np. u osób uczulonych na koty. Niektórzy pacjenci wolą też animaloterapię z innymi zwierzętami, jak psy czy konie.

Na czym polega terapia z kotem?

Terapia kotami może odbywać się zarówno na spotkaniach grupowych, jak i indywidualnych. Zwierzaki wraz ze swoim opiekunem odwiedzają pacjentów, którzy podczas sesji mogą je głaskać, przytulać, bawić się czy karmić. Nawet krótkie spotkania tego typu przynoszą pozytywne efekty i nierzadko ułatwiają pacjentowi otworzenie się na rozmowę z terapeutą, a także pomagają przełamać nieśmiałość. Felinoterapia doskonale sprawdza się zwłaszcza w leczeniu nadpobudliwości, zaburzeń lękowych czy autyzmu, jest też z powodzeniem stosowana u osób z zespołem Downa, a także borykających się z artretyzmem, uszkodzeniami słuchu i wzroku oraz dystrofią mięśniową. Obecność kotów pozytywnie wpływa także na samopoczucie osób samotnych. Oczywiście zwierzak nie zastąpi leczenia farmakologicznego, jednak regularne spotkania z mruczącym czworonogiem mogą skutecznie wspierać ustaloną przez lekarza terapię.

Kototerapia – jakie są wymagania?

Felinoterapia może być prowadzona wyłącznie przez osoby z odpowiednimi kwalifikacjami uzyskiwanymi po zdaniu testów i zdobyciu certyfikatu. Kot również poddawany jest testom – wszystko po to, by zapewnić bezpieczeństwo pacjentom i sprawdzić czy dany zwierzak ma predyspozycje do bycia terapeutą. Rasa w tym przypadku nie ma większego znaczenia, znacznie ważniejsze jest usposobienie kota i jego charakter. Najlepiej sprawdzają się zwierzaki towarzyskie, skore do zabawy, a przy tym przyjacielsko nastawione do ludzi i zrównoważone. Właśnie dlatego podczas testów bada się m.in. reakcje kotów na gwałtowne ruchy czy dźwięki. Łagodny i lubiący pieszczoty zwierzak, który swoim zachowaniem potrafi rozbawić, z pewnością poprawi samopoczucie pacjentom w różnym wieku. I nie ma w tym nic dziwnego – w końcu nawet zabawne kubki z kotami pozytywnie wpływają na nasz nastrój, a przebywanie z mruczącym czworonogiem to sama przyjemność!