Hipoalergiczna karma dla psa – czym się różni od tradycyjnej?
Psy cierpiące z powodu alergii wymagają od swojego właściciela szczególnej opieki. Jednym z najważniejszych jej elementów jest z pewnością wybór pożywienia, które sprzyjać będzie łagodzeniu dolegliwości skórnych oraz ze strony układu trawiennego. Czym różni się hipoalergiczna karma dla psa od bytowej?
Objawy alergii u psów
Alergia u psów objawia się bardzo często świądem, miejscowym wypadaniem sierści i łuszczeniem się skóry. Czworonóg zmagający się z tym problemem może wylizywać lub wygryzać zmienione chorobowo miejsca, drapać się lub często trzepać uszami. Te symptomy dotyczą nie tylko alergii skórnych, ale również pokarmowych. Do najczęściej uczulających składników odżywczych należy białko, a reakcja alergiczna może pojawić się u czworonoga w każdym wieku. Charakterystycznymi cechami problemu jest też brak sezonowości (objawy pojawiają się niezależnie do pory roku), a także brak poprawy po podaniu leków sterydowych oraz zmiany w obrębie uszu i przewodów słuchowych. Właściciel psa z tego typu objawami powinien skonsultować się z lekarzem weterynarii, który zaleci najlepsze w konkretnym przypadku metody leczenia.
Karma hipoalergiczna dla psa
Hipoalergiczne karmy dla psów od tych tradycyjnych różnią się składem. Producenci żywności dla zwierząt domowych mogą zaproponować dwa rozwiązania – produkty monobiałkowe lub zawierające tzw. białko hydrolizowane, jak np. karma Club 4 Paws z Jagnięciną Hypoallergenic. Firmy oferujące jedzenie dla czworonogów z uczuleniami mogą ponadto zaoferować produkty stworzone z myślą o zwierzętach różnych ras. Przykładami mogą tu być karma hipoalergiczna Brit dla dużych psów, bądź też przeznaczona dla dorosłych psów małych ras karma hipoalergiczna Royal Canin. Są one nie tylko bezpieczne dla alergików i lekkostrawne, ale też zapewniają niezbędne do zachowania dobrej kondycji czworonoga składniki odżywcze.
Karma weterynaryjna hipoalergiczna
Należy pamiętać, że karmy weterynaryjne powinny być wprowadzane do diety czworonoga tylko w sytuacji, jeśli lekarz weterynarii opiekujący się naszym pupilem zaleci taki sposób żywienia. Tego typu pożywienie dobrane w odpowiedni sposób pozwala wykryć składniki odpowiedzialne za reakcje uczuleniowe, ale też łagodzi dolegliwości związane z zaburzeniami trawienia czy atopowym zapaleniem skóry. Właściciel psa cierpiącego z powodu alergii powinien bacznie przyglądać się nie tylko składowi karmy dla swojego pupila ale również smakołyków podawanych pomiędzy posiłkami – przysmaki na specjalne potrzeby z pewnością nie zaszkodzą zwierzakowi i świetnie sprawdzą się podczas spacerów czy treningów.