Jak podać kotu tabletkę na odrobaczanie? | zoopers.pl
Jak podać kotu tabletkę lub pastylkę na odrobaczanie?

Jak podać kotu tabletkę lub pastylkę na odrobaczanie?

2021-01-07 | Kategoria: Kot

Regularne odrobaczanie kota to istotny element opieki nad tym zwierzęciem. Do zakażenia pasożytami układu pokarmowego dochodzi u niego bardzo łatwo, dlatego kurację odrobaczającą należy powtarzać raz na trzy miesiące. Jak podać kotu tabletkę, aby mieć pewność, że pupil połknął lek?

Jak podać kotu tabletkę w całości?

Jednym ze sposobów podawania kotu pastylki odrobaczającej jest włożenie leku do pyszczka i zmuszenie pupila do jej połknięcia. Zadanie to jednak nie jest proste, bo wymaga nieco wprawy i jeśli jest taka możliwość – pomocy drugiej osoby do przytrzymania zwierzaka, który z pewnością będzie się wyrywał. Jak zaaplikować kotu tabletkę w ten sposób? Jedną ręką ściskamy policzki zwierzaka, aby otworzył pyszczek, zaś drugą umieszczamy pastylkę jak najbliżej nasady języka. Aby mieć pewność, że lek nie zostanie wypluty, należy przytrzymać pupila i nie pozwolić mu na otwarcie pyszczka. Delikatne głaskanie po gardle lub dmuchnięcie w nos zwierzaka powinno spowodować, że przełknie on tabletkę.

Jak dać kotu tabletkę na odrobaczanie w karmie lub wodzie?

Inny sposób podania tabletki na odrobaczanie to rozkruszenie jej i wymieszanie z mokrą karmą. Metoda ta jednak w większości przypadków się nie sprawdza ze względu na fakt, że koty mają bardzo dobry węch i szybko wyczuwają, że ich ulubione jedzenie zostało „doprawione” lekiem. Lepszym rozwiązaniem może więc okazać się dodanie do pokruszonej pastylki niewielkiej ilości wody i podanie kotu zawiesiny wprost do pyszczka za pomocą strzykawki. Płyn należy wstrzyknąć tuż przy policzku pod niewielkim kątem – nie bezpośrednio do gardła, bo zwierzak może się zakrztusić. Cała operacja powinna zostać przeprowadzona w miarę sprawnie i nie za wolno. Niektórzy właściciele kotów dodają pokruszoną tabletkę na robaki do masła i taką mieszaniną smarują kocie futerko – zwierzak dbający o czystość wylizuje sierść i tym samym zjada lek. Trzeba jednak pamiętać, że koty mają w zwyczaju strząsać zabrudzenia z futra, przez co spora część preparatu może wylądować na podłodze i meblach.

Jak często odrobaczać kota?

Mogłoby się wydawać, że odpowiednio dobrana karma i czysta kuweta oraz uwaga poświęcona pupilowi to wszystko dla kotów, co jest im niezbędne do zachowania dobrej kondycji i samopoczucia. Tymczasem ważnym elementem dbania o zdrowie mruczka jest jego regularne odrobaczanie, nawet jeśli w ogóle nie wychodzi on z domu, bo jaja pasożytów możemy wnieść do mieszkania na butach. Objawami zarobaczenia mogą być wymioty i biegunki, zaburzenia łaknienia, spadek wagi czy gorsza kondycja sierści. Dorosłe koty zaleca się profilaktycznie odrobaczać cztery razy w roku. Najrozsądniej jest sięgnąć po zwalczające nicienie i tasiemce preparaty, takie jak Bayer Drontal dla Kotów, ponieważ to właśnie te pasożyty najczęściej atakują koty. Warto też oddać kał pupila do badania, co pozwoli dobrać środki działające skutecznie ma konkretny rodzaj robaków – lek wskaże wówczas lekarz weterynarii.