Jak zaprzyjaźnić psa z kotem? | zoopers.pl
Jak zaprzyjaźnić psa z kotem?

Jak zaprzyjaźnić psa z kotem?

2020-05-28 | Kategoria:

Pies i kot wbrew dobrze znanemu powiedzeniu mogą żyć zgodnie pod jednym dachem, wiele jednak zależy od zachowania właścicieli, a także od wieku i charakteru zwierząt. Idealne rozwiązanie to adopcja jednocześnie szczeniaka i młodego kota, ale nie zawsze jest to możliwe. Warto więc poznać zasady ułatwiające całe zadanie. Sposób postępowania zależny jest m.in. od tego, czy pies wprowadza się do kota, czy odwrotnie.

Jak wprowadzić psa do domu z kotem?

Koty to indywidualiści, a jednocześnie zwierzęta terytorialne, dlatego wszelkie zmiany są dla nich trudne. Planując adopcję psa do domu, w którym mieszka już kot, warto przygotować przestrzeń wspólnego życia w taki sposób, aby dotychczasowy lokator mógł łatwiej oswoić się z nową sytuacją. Dobrym rozwiązaniem będzie więc zapewnienie mu wysoko położonych miejsc, gdzie będzie mógł w razie potrzeby uciec i obserwować otoczenie. Do domu możemy przynieść zabawkę lub kocyk psa, aby kot mógł się oswoić z jego zapachem, rozsądnym rozwiązaniem będzie też przyzwyczajenie go do karmienia w miejscu, gdzie pies nie dosięgnie jego miski, a więc np. na półce. Miskę z karmą dla psa ustawiamy wówczas na podłodze. Samo wejście psa do domu powinno przebiegać etapami. Kota należy zamknąć w innym pomieszczeniu i dopiero wówczas wprowadzić psa, aby zapoznał się z jego zapachem. Kolejny krok to oswojenie zwierzaków ze swoją obecnością, oczywiście z zachowaniem ostrożności. Kota można włożyć do transportera i ustawić go na stole, zaś psa warto trzymać na smyczy i jeśli jest taka konieczność – założyć mu kaganiec. Zwierzęta stopniowo zbliżamy do siebie i pozwalamy im na wzajemne obwąchanie. Kota możemy wypuścić z transportera dopiero gdy mamy pewność, że pies nie jest wobec niego agresywny i nie zrobi mu krzywdy. Przez kilka kolejnych dni należy obserwować ulubieńców, jednak lepiej nie zostawiać ich sam na sam.

Jak wprowadzić kota do domu z psem?

Jeśli nowym lokatorem ma być kot wprowadzany do domu, w którym mieszka już pies, również warto najpierw zapoznać tego drugiego z zapachem nowego zwierzaka. Dobrym rozwiązaniem jest także zapewnienie wysoko położnych miejsc, gdzie mruczek będzie mógł się skryć. Rozsądnie jest przez pierwszych kilka dni trzymać pupili w oddzielnych pomieszczeniach i co jakiś czas zamieniać ich miejscami. Wówczas oswoją się ze swoim zapachem. Przyprowadzanie psa pod drzwi pokoju, w którym znajduje się kot, i podawanie mu ulubionych przysmaków sprawi, że będzie on kojarzył obecność mruczka pozytywnie, co może pomóc w nawiązaniu dobrych relacji.

O czym powinniśmy pamiętać?

Pies i kot mogą żyć zgodnie pod jednym dachem, a wzajemne oswajanie się ze swoją obecnością wcale nie musi powodować traumy. Nie próbujmy jednak przyspieszać nawiązywania relacji między stałym lokatorem i nowym pupilem – zwierzęta mogą potrzebować czasu, aby się zaakceptować. Pamiętajmy też, że niektóre psy nie tolerują obecności kotów i mogą być wobec nich agresywne. Wówczas należy zrezygnować z adopcji kota bądź skorzystać z pomocy psiego behawiorysty.