Jak biegać z psem? Poradnik dla początkujących | zoopers.pl
Jak biegać z psem? Poradnik dla początkujących biegaczy!

Jak biegać z psem? Poradnik dla początkujących biegaczy!

2020-05-28 | Kategoria: Pies

Bieganie z psem to świetny sposób, aby spędzać wspólnie czas z pupilem, zwłaszcza w przypadku właścicieli ras aktywnych. Kilkukilometrowa przebieżka pozwoli zadbać o dobrą kondycję, a jednocześnie pozbyć się nadmiaru energii u czworonoga. Od czego zacząć wspólny jogging?

Bieganie z psem – jak zacząć?

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że chociaż większość psów lubi ruch na świeżym powietrzu, to nie każdy zwierzak poradzi sobie na długich dystansach. Wśród ras predysponowanych do wielokilometrowych biegów wymienić można charta, wyżła, owczarka niemieckiego, dalmatyńczyka, order collie, husky czy malamuta. Oczywiście nie oznacza to, że psy innych ras nie poradzą sobie podczas wspólnego joggingu. Aby jednak mieć pewność, że naszemu pupilowi nie stanie się krzywda, warto skonsultować stan jego zdrowia z weterynarzem. Jeśli lekarz da zielone światło, możemy zacząć stopniowe przyzwyczajanie psa do przebieżek. Najrozsądniej jest zacząć od długich spacerów przeplatanych truchtem. Warto też w pierwszej kolejności poćwiczyć komendy pozwalające zapanować nad psem podczas biegania, a pomocne w tym będą ulubione przysmaki treningowe pupila. Stopniowo możemy wydłużać dystans cały czas obserwując ulubieńca – jeśli jest on zmęczony, a więc biegnie coraz wolniej, mocno dyszy lub też nie chce ruszyć z miejsca, pozwólmy mu odpocząć. Wspólny jogging powinien zaczynać się od spaceru, aby psiak mógł załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. Ostatni etap pokonujemy w wolniejszym tempie, a ostatnie kilkaset metrów najlepiej przejść spacerem. Pamiętajmy, że zakwasy u psa mogą pojawić się po zbyt intensywnym wysiłku, podobnie jak u ludzi, dlatego stopniowe przyzwyczajanie go do większych dawek ruchu zaoszczędzi mu bólu. Aktywne psy wymagają też nieco innego żywienia, niż te ruszające się mniej, dlatego należy zwiększyć dawki karmy lub wybrać produkty żywieniowe przeznaczone specjalnie dla aktywnych zwierzaków.


Bieganie z psem na smyczy czy bez?

Zwykła smycz podczas wspólnego biegania z psem nie należy do najlepszych pomysłów. W razie nagłego zatrzymania silne pociągnięcie za obrożę może doprowadzić nawet do nadwyrężenia kręgów szyjnych pupila. Zdecydowanie bezpieczniejszym wyborem są szelki odpowiednio dopasowane do wielkości psa – powinny one przylegać do ciała zwierzęcia, ale nie zbyt mocno. Dobrym rozwiązaniem jest też elastyczna smycz wyposażona w solidny karabińczyk oraz specjalną rączkę pozwalającą kontrolować pupila np. podczas przechodzenia przez ulicę. Podczas biegania przyda się również składana miska na wodę, a także obroża przeciw pchłom oraz kleszczom zapewniająca skuteczną ochronę przed pasożytami.