🐕🐶Jak dbać o zęby swojego psa? Jak myć zęby psu?🐕🐶 | zoopers.pl
Jak dbać o zęby swojego psa? Jak myć zęby psu?

Jak dbać o zęby swojego psa? Jak myć zęby psu?

2021-02-11 | Kategoria: Pies

Osad na zębach u psów może powodować tworzenie się trudnego do usunięcia kamienia nazębnego, co w efekcie sprawia, że zwierzak odczuwa ból i ma trudności z gryzieniem. Aby do tego nie dopuścić, należy w odpowiedni sposób zadbać o uzębienie czworonoga. Jak to robić?


Jak dbać o zęby psa? 

Gotowe mokre i suche karmy dla psa są wygodnym rozwiązaniem, ale mogą powodować powstawanie osadu nazębnego. Co prawda jest on miękki i nietrudno się go pozbyć, ale pod wpływem śliny mineralizuje się, a wówczas pojawia się znacznie twardszy kamień nazębny, na którym żerują bakterie. Ich obecność prowadzi do stanów zapalnych na dziąsłach, a także w innych narządach, powoduje parodontozę, a w efekcie konieczność usunięcia zębów. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby właściciel psa dbał o uzębienie swojego pupila. Oprócz pełnowartościowej  karmy do diety psiaka warto wprowadzić więc przysmaki czyszczące zęby, których gryzienie pozwoli pozbyć się osadu nazębnego. Niektóre z nich, jak np. https://zoopers.pl/psy/przysmaki/specjalne-potrzeby/pozostale/dr-seidel-smakolyki-swiezy-oddech-dla-psa-90-g/1398/t, nie tylko pozwalają zadbać o zęby, ale dodatkowo neutralizują nieprzyjemny zapach z pyska.


Jak myć zęby psu?

Czyszczenie zębów psa za pomocą suplementów diety to nie wszystko, warto też co kilka dni je umyć za pomocą specjalnej szczoteczki dla czworonogów oraz pasty o neutralnym smaku. Ponieważ zabiegi tego typu nie należą do najprzyjemniejszych, należy stopniowo przyzwyczajać czworonoga do manipulowania przy jego psyku oraz do smaku pasty. Najlepiej robić to podczas zabawy, aby pies nie kojarzył mycia zębów z negatywnymi emocjami. Oprócz szczoteczek i past, dostępne są również specjalne żele do stosowania na błonę śluzową policzków psa, które neutralizują nieprzyjemny zapach, a ponadto ograniczają tworzenie się płytki nazębnej i regenerują dziąsła.


Jak usunąć kamień na zębach u psa?

Różnego rodzaju gryzaki i smakołyki czyszczące zęby u psa mają działanie profilaktyczne, a ich podawanie zapobiega powstawaniu kamienia nazębnego. Jeśli jednak dojdzie do jego pojawienia się, koniczna będzie wizyta u weterynarza, który oczyści zęby pupila pod narkozą za pomocą skalera – urządzenia wykorzystującego ultradźwięki. Powodem do niepokoju może być nieprzyjemny zapach z psiego pyska, a także niechęć do gryzienia pomimo głodu czy żółty lub brązowy nalot widoczny przy linii dziąseł. Zaleca się też profilaktycznie sprawdzać stan uzębienia psa u weterynarza raz w roku lub nawet częściej, jeśli zwierzak boryka się z chorobami przewlekłymi.