Jak dbać o zęby swojego psa? Jak myć zęby psu? | zoopers.pl
Jak dbać o zęby swojego psa? Jak myć zęby psu? Sprawdź!

Jak dbać o zęby swojego psa? Jak myć zęby psu? Sprawdź!

2021-02-11 | Kategoria: Pies

Osad na zębach u psów może powodować tworzenie się trudnego do usunięcia kamienia nazębnego, co w efekcie sprawia, że zwierzak odczuwa ból i ma trudności z gryzieniem. Aby do tego nie dopuścić, należy w odpowiedni sposób zadbać o uzębienie czworonoga. Jak to robić?

Jak dbać o zęby psa? 

Gotowe mokre i suche karmy dla psa są wygodnym rozwiązaniem, ale mogą powodować powstawanie osadu nazębnego. Co prawda jest on miękki i nietrudno się go pozbyć, ale pod wpływem śliny ulega mineralizacji, a wówczas pojawia się znacznie twardszy kamień nazębny, na którym żerują bakterie. Ich obecność prowadzi do stanów zapalnych na dziąsłach, a także w innych narządach, powoduje parodontozę, a w efekcie konieczność usunięcia zębów. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby właściciel psa dbał o uzębienie swojego pupila. Oprócz pełnowartościowej karmy do diety psiaka warto wprowadzić więc przysmaki czyszczące zęby, których gryzienie pozwoli pozbyć się osadu nazębnego. Niektóre z nich, jak np. Dr Seidel Smakołyki Świeży Oddech dla Psa nie tylko pozwalają zadbać o zęby, ale dodatkowo neutralizują nieprzyjemny zapach z pyska.

Higiena jamy ustnej psa

W psim pysku znajdują się bakterie, które mogą powodować przykry zapach. Odpowiednia higiena jamy ustnej psa pozwala nie tylko sukcesywnie usuwać osad nazębny i zmniejszać tym samym ryzyko powstania kamienia nazębnego, ale też ogranicza problem nieprzyjemnego zapachu. Dbanie o zęby czworonoga w prawidłowy sposób to również gwarancja, że będzie się on cieszył dobrym zdrowiem, bo ich regularne czyszczenie zapobiega stanom zapalnym. Niektóre psy nie lubią, kiedy dotyka się ich pyska i manipuluje przy zębach, dlatego ważne jest, by jak najwcześniej przyzwyczaić czworonoga do tego typu zabiegów. Na początek można po prostu dotykać pysk pupila oraz jego zęby, a jeśli pies to zaakceptuje – przejść do kolejnych etapów. Używanie siły w tym przypadku przyniesie więcej szkody niż pożytku, bo zwierzak zacznie kojarzyć zabiegi higieniczne ze stresem. Pamiętajmy też o odpowiedniej diecie. Czworonóg powinien otrzymywać wysokiej jakości karmę, która dostarczy mu składniki odżywcze oraz witaminy i minerały pozwalające zachować dobrą kondycję. Problemy z zębami mogą być spowodowane m.in. niedoborami selenu, cynku, a także witamin z grupy B i witaminy A. Dbając o zbilansowane menu możemy mieć pewność, że tego typu niedobory nie wystąpią. O higienę jamy ustnej czworonoga pozwala zadbać także odpowiednia struktura posiłków. Przysmaki czyszczące zęby oraz sucha karma mechanicznie usuwają osad, co ogranicza ryzyko powstania kamienia nazębnego.

Jak myć zęby psu?

Czyszczenie zębów psa za pomocą suplementów diety to nie wszystko, warto też co kilka dni je umyć za pomocą specjalnej szczoteczki dla czworonogów oraz pasty o neutralnym smaku. Ponieważ zabiegi tego typu nie należą do najprzyjemniejszych, należy stopniowo przyzwyczajać czworonoga do manipulowania przy jego psyku oraz do smaku pasty. Najlepiej robić to podczas zabawy, aby pies nie kojarzył mycia zębów z negatywnymi emocjami. Oprócz szczoteczek i past, dostępne są również specjalne żele do stosowania na błonę śluzową policzków psa, które neutralizują nieprzyjemny zapach, a ponadto ograniczają tworzenie się płytki nazębnej i regenerują dziąsła.

Czym czyścić zęby psa?

Do czyszczenia psich zębów z całą pewnością nie można wykorzystywać past przeznaczonych dla ludzi, które działają drażniąco na układ pokarmowy zwierzaka. Ponieważ pies nie potrafi takiej pasty wypluć, może mu ona zaszkodzić. Inna kwestia to smak preparatów do pielęgnacji jamy ustnej. Te dla ludzi są zazwyczaj miętowe, a więc raczej nie przypadną do gustu pupilowi. Produkty stworzone z myślą o zwierzętach mają smak neutralny lub taki, który psy lubią, a więc np. kurczaka, łososia lub wątróbki. Pasty dla czworonogów oprócz tego cechuje żelowa konsystencja łatwiejsza do rozprowadzenia po zębach. Oprócz tego do czyszczenia potrzebna będzie szczoteczka dobrana do rozmiarów psa i jego pyska. Do wyboru mamy modele podobne do tych przeznaczonych dla ludzi, a także szczoteczki dwustronne. Nakładany na palec czyścik z kolei sprawdzi się u psów, które nie akceptują szczoteczki. Niektóre z tego typu produktów zawierają jony srebra o działaniu przeciwbakteryjnym. Za pomocą czyścika można nie tylko usunąć osad z zębów pupila, ale też masować dziąsła zwierzęcia i oczyścić jego język. Wybór konkretnych preparatów i akcesoriów do dbania o higienę jamy ustnej psa powinien zależeć od preferencji właściciela i samego zwierzaka. Niektóre czworonogi chętnie poddadzą się zabiegowi czyszczenia zębów za pomocą szczoteczki i pasty o neutralnym smaku, w przypadku innych konieczne zaś będą preparaty smakowe.

Jak usunąć kamień na zębach u psa?

Różnego rodzaju gryzaki i smakołyki czyszczące zęby u psa mają działanie profilaktyczne, a ich podawanie zapobiega powstawaniu kamienia nazębnego. Jeśli jednak dojdzie do jego pojawienia się, konieczna będzie wizyta u weterynarza, który oczyści zęby pupila pod narkozą za pomocą skalera – urządzenia wykorzystującego ultradźwięki. Powodem do niepokoju może być nieprzyjemny zapach z psiego pyska, a także niechęć do gryzienia pomimo głodu czy żółty lub brązowy nalot widoczny przy linii dziąseł. Zaleca się też profilaktycznie sprawdzać stan uzębienia psa u weterynarza raz w roku lub nawet częściej, jeśli zwierzak boryka się z chorobami przewlekłymi.