Jak nauczyć kota jeść suchą karmę? | zoopers.pl
Jak nauczyć kota jeść suchą karmę? Sprawdź najlepszy sposób!

Jak nauczyć kota jeść suchą karmę? Sprawdź najlepszy sposób!

2020-09-07 | Kategoria: Kot

Koty to zwierzęta nie lubiące gwałtownych zmian, dlatego przyzwyczajanie zwierzaka do różnych rodzajów pokarmu warto zacząć jak najwcześniej. Jeśli jednak nie jest to możliwe i chcemy wprowadzić modyfikacje do diety dorosłego już pupila, powinniśmy uzbroić się w cierpliwość i postępować konsekwentnie.

Jak przyzwyczaić kota do suchej karmy?

Zwierzęta bywają wybredne, a koty na gwałtowne zmiany reagują najczęściej stresem. Aby przekonać mruczka do nowego rodzaju pokarmu, trzeba więc nieco czasu i wyrozumiałości. Najrozsądniej jest wprowadzać modyfikację nawyków żywieniowych stopniowo, a więc dosypywać do dotychczasowego pożywienia pupila kilka „chrupek” i każdego dnia zwiększać porcję nowej karmy, aż w końcu wyprze ona całkowicie karmę mokrą. W ten sposób początkowo kot nawet nie zauważy zmiany, a ponadto będzie miał czas na przyzwyczajenie się do nowego smaku.

Karma dla małych kotów i dla dorosłych pupili

Niemałe znaczenie dla powodzenia całej operacji ma również wybór odpowiedniego pożywienia, które powinno zapewniać pupilowi wszystkie niezbędne składniki, ale też mu smakować. W przypadku kociąt dobrym rozwiązaniem będzie karma, która wzmacnia naturalną odporność i zapewnia prawidłową masę ciała. Dorosłe zwierzęta po kastracji wymagają pożywienia, które dostarczy im energii, ale jednocześnie nie spowoduje nadwagi. Biorąc pod uwagę wiek kota, prowadzony przez niego tryb życia oraz indywidualne potrzeby, z pewnością wybierzemy odpowiedni produkt. W razie wątpliwości warto zaś skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Gdy kot nie chce jeść…

Niektóre koty bywają uparte i nie dają się tak łatwo przekonać do wprowadzenia jakichkolwiek zmian w sposobie ich żywienia. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego jak uzbroić się w cierpliwość. Mruczek może ostentacyjnie miauczeć, leżeć przy misce w oczekiwaniu na swój ulubiony posiłek i odmawiać jedzenia. Warto jednak być konsekwentnym i stopniowo wprowadzać nowy pokarm mieszając go początkowo z tym dotychczasowym. Zazwyczaj głodny zwierzak w końcu decyduje się na zjedzenie posiłku. Pamiętajmy jednak, aby nie dopuszczać do głodówek trwających dłużej niż 2-3 dni, ponieważ  mogą one negatywnie wpłynąć na wątrobę pupila.

Urozmaicona dieta

Sucha karma jest wygodna, a odpowiednio dobrana zapewni zwierzakowi wszystkie wartościowe składniki. Dlaczego warto wprowadzić urozmaicenie do diety pupila? Monotonny jadłospis może doprowadzić do pogorszenia się kondycji naszego ulubieńca, dlatego zróżnicowane menu pozytywnie wpływa na jego zdrowie. Warto też pamiętać, że jeśli ulubiona mokra karma dla kota zostanie nagle wycofana, przestawienie mruczka na zupełnie inne pożywienie będzie znacznie trudniejsze i bardziej dla niego stresujące. Warto też uzupełnić codzienne menu o specjalne przysmaki dla kota, które mogą stanowić dodatek do karmy pozwalający na jej urozmaicenie, albo zdrową przekąskę.