Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? Poradnik | zoopers.pl
Jak nauczyć psa zostawać samemu w domu? Poradnik krok po kroku

Jak nauczyć psa zostawać samemu w domu? Poradnik krok po kroku

2022-05-04 | Kategoria: Pies

Zdarza się, że pies podczas nieobecności właściciela szczeka, wyje lub niszczy meble. Zastanawiasz się w jaki sposób wyeliminować tego typu niepożądane zachowania, kiedy wychodzisz do pracy, na spotkanie z przyjaciółmi lub na zakupy? Sprawdź jak nauczyć psa zostawać samemu w domu.

Jak nauczyć dorosłego psa zostawać samemu w domu?

Psy to zwierzęta społeczne i nic dziwnego, że najlepiej czują się, kiedy ich opiekun jest w pobliżu. Przyczyną niszczenia mebli, szczekania i wycia podczas nieobecności właściciela może być nuda i nadmiar energii lub lęk separacyjny. Jak nauczyć psa zostawać samemu w domu? Przede wszystkim przed dłuższymi wyjściami, a więc np. do pracy, wyprowadź pupila na spacer, aby mógł załatwić swoje potrzeby fizjologiczne i pozbyć się nadmiaru energii. Dzięki temu zwiększasz szansę, że czas Twojej nieobecności czworonóg spędzi na drzemce, a nie szukaniu rozrywek. Staraj się też nie robić z wyjścia wydarzenia – unikaj czułych pożegnań i emocjonalnych powitań, aby pies traktował je jak coś zwyczajnego. Pamiętaj też, aby przed wyjściem uzupełnić miski pupila z wodą oraz jedzeniem.

Jak nauczyć szczeniaka zostawać samemu w domu?

W przypadku młodych psów postępujemy podobnie, a więc unikamy czułych pożegnań i powitań, a przed dłuższymi wyjściami zabieramy psiaka na spacer, aby mógł pozbyć się nadmiaru energii. Warto też pamiętać, że maluchy nie powinny zostawać zbyt długo same. Mały pies sam w domu 8 godzin to nie najlepsze rozwiązanie, dlatego jeśli adoptowaliśmy młodego zwierzaka, rozsądnie jest poprosić kogoś, by podczas naszej nieobecności zajrzał do pupila. Rozłąkę z właścicielem może też ułatwić pozostawienie odzieży noszącej zapach opiekuna lub włączenie radia bądź telewizji, które mogą odwrócić uwagę od niepokojących psiaka dźwięków z ulicy czy klatki schodowej.

Czy pies wytrzyma 12 godzin bez właściciela?

Zdarza się, że właściciel czworonoga musi wyjść z domu na dłuższy czas. Co zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim wyprowadzić pupila na intensywny spacer. Wiele zależy też od wieku zwierzęcia. Dorosłe czworonogi muszą załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne co 6-8 godzin. Pies sam w domu 10 godzin nie skorzysta z kuwety, więc chociażby z tego powodu trzeba zapewnić mu opiekę i poprosić kogoś ze znajomych lub rodziny, aby wyprowadził psiaka na krótki chociaż spacer. Oczywiście trzeba też mieć świadomość, że psy, jako zwierzęta społeczne, mogą źle znosić samotność i dlatego nie jest korzystne pozostawianie ich w psutym i cichym domu na wiele godzin. 

Jak przyzwyczaić psa do pozostawania w domu?

Przede wszystkim należy stosować metodę małych kroków, a więc np. znikać tylko na kilka minut wychodząc do innego pomieszczenia i nagradzać psa smaczkami za spokojne zachowanie oraz stopniowo wydłużać czas rozłąki. Rozsądnie jest też nauczyć zwierzaka, że wyjście opiekuna nie jest niczym nadzwyczajnym. W tym celu można np. włożyć kurtkę i buty, a następnie zdjąć je i zostać w domu, zaś innym razem wyjść bez przygotowań – w ten sposób pies uczy się, że powinien zachować spokój np. kiedy opiekun sięga po klucze czy płaszcz. Dobrym rozwiązaniem są też zabawki dla psa do gryzienia, bo żucie działa na niego uspokajająco. Aby pupil się nie nudził podczas naszej nieobecności, można też zostawić mu specjalne maty czy inne akcesoria, w których ukryte są przysmaki.