Jak skutecznie zwalczać pchły u psa? | zoopers.pl
Jak skutecznie zwalczać pchły u psa?

Jak skutecznie zwalczać pchły u psa?

2020-09-18 | Kategoria: Pies


Pchły to niewielkie owady żywiące się krwią zwierząt i ludzi. Psy najczęściej atakuje pchła… kocia, jednak zwierzak ten może paść również ofiarą pcheł kurzych, żerujących na jeżach czy ludzkich, i oczywiście pcheł psich. Są one przenoszone poprzez kontakt z innym zwierzęciem, np. podczas wspólnej zabawy, a ponieważ w naszych mieszkaniach panują idealne warunki sprzyjające szybkiemu rozmnażaniu się pcheł, warto jak najszybciej się ich pozbyć.


Odpowiedni preparat na pchły dla psa


Aby zapobiec intensywnemu rozmnażaniu się pcheł, należy jak najszybciej sięgnąć po specjalny preparat na pchły dla psa, np. w postaci kropel aplikowanych na skórę pomiędzy łopatkami zwierzęcia. Taki środek zabezpieczy też pupila przed kleszczami, a także przed wszami i wszołami. Dodatkową zaletą jest również fakt, że hamuje on rozwój jaj i larw pcheł na sierści, ale i w otoczeniu psa, a więc np. w legowisku. A jak rozpoznać, że mamy problem? O inwazji pcheł świadczy najczęściej drapanie się psa i podgryzanie najbardziej swędzących obszarów na ciele, a więc okolic uszu, pleców, nasady ogona, brzucha i wewnętrznej strony ud. Na skórze pupila można też zauważyć wówczas miejscowe reakcje skórne. Przy szczególnie silnych inwazjach pchły zobaczymy gołym okiem, zdarza się jednak, że problem z tymi owadami nie objawia się niczym szczególnym. Dla zyskania pewności można przeczesać sierść pupila gęstym grzebieniem, a następnie wyczesane w ten sposób zanieczyszczenia umieścić na białej kartce i skropić wodą. Ponieważ pokarmem pcheł jest krew żywiciela, ich odchody po kontakcie z wodą zabarwią kartkę na czerwono.


Jak pozbyć się pcheł u psa – profilaktyka


Psy uwielbiają spacery i buszowanie po zaroślach, jednak takie zabawy mogą skończyć się inwazją pcheł lub złapaniem kleszczy. Warto więc zapobiegać niebezpiecznym sytuacjom i zabezpieczyć pupila przed niechcianymi gośćmi. Świetnym rozwiązaniem jest obroża przeciwpchelna i przeciwkleszczowa Foresto, która nie tylko pomaga uporać się z już trwającą inwazją tych owadów, ale też im zapobiega. Dodatkowo chroni ona bezpośrednie otoczenie zwierzaka przed rozwojem larw pcheł i działa również na kleszcze. Alternatywą dla tego środka jest obroża przeciwpchelna Sabunol działająca przez pięć miesięcy. Ze względu na zawartość permytryny nie można jednak stosować jej u kotów. Warto wiedzieć, że tego typu obroże świetnie sprawdzają się zarówno w zwalczaniu pcheł, jak i w działaniach profilaktycznych i mogą uchronić psy przed pasożytami. Mogłoby się wydawać, że pchły stanowią uciążliwy problem głównie ze względu na świąd, jaki powodują gryząc żywiciela. Inwazja tych owadów nierzadko przyczynia się do alergicznego pchlego zapalenia skóry powodującego silny świąd, a w przypadku zwierząt cierpiących jednocześnie na choroby skórne zmasowany atak pcheł może prowadzić do anemii. Ponadto pchły mogą przenosić tasiemca psiego. Szybkie pozbycie się nieproszonych gości i odpowiednie działania profilaktyczne są więc istotne dla zdrowia i samopoczucia naszych ulubieńców.