Jak nauczyć kota spać w legowisku? Garść porad | zoopers.pl
Jak zachęcić kota do spania w legowisku?

Jak zachęcić kota do spania w legowisku?

2022-02-07 | Kategoria: Kot

Koty to zwierzęta, które bardzo trudno jest zmusić do czegokolwiek wbrew ich woli. Zdecydowanie rozsądniej jest zachęcać mruczka do pożądanego zachowania. Nie inaczej jest z wyborem miejsca do spania. Masz dla pupila nowe posłanie, ale zwierzak konsekwentnie go unika? Sprawdź jak nauczyć kota spać w legowisku.

Czy kot musi mieć legowisko?

Koty najczęściej same decydują gdzie chcą odpocząć – może to być ulubiony fotel właściciela, jego łóżko, parapet, bądź szafa. Jeśli planujesz zakup specjalnego posłania dla swojego pupila, warto wziąć pod uwagę preferencje zwierzaka i na ich podstawie wybrać konkretny produkt. Legowiska połączone z drapakiem, w których miejsce do spania znajduje się wyżej, powinny przypaść do gustu kotom lubiącym obserwować otoczenie z bezpiecznej wysokości. Twój ulubieniec często się chowa? Zaproponuj mu posłanie z wysokimi ściankami lub w formie domku. Jeśli pupil najchętniej wypoczywa w pobliżu źródeł ciepła, wybierz legowisko na kaloryfer – kot z pewnością chętnie z niego skorzysta. Kupując posłanie dopasowane do preferencji czworonoga zwiększysz szanse, że zwierzak je szybko zaakceptuje.

Jak zachęcić kota do spania w legowisku?

Wybór odpowiedniego posłania dla kota to podstawa. Ważne jest też, aby ustawić je we właściwym miejscu. Najlepiej, aby było zaciszne – dzięki temu nikt nie będzie przeszkadzał zwierzakowi podczas odpoczynku. Twój pupil mimo wszystko nie chce się przekonać do legowiska? Warto sięgnąć po specjalne akcesoria dla kota, które mogą zachęcić go do nowego posłania, jak np. preparaty z kocimiętką. Działają przywabiająco, dlatego spryskiwanie nimi nowego legowiska może zapewnić większe zainteresowanie zwierzaka tym miejscem. Dobrym rozwiązaniem jest też wykorzystanie ulubionych przysmaków mruczka. Ułożenie ich na posłaniu sprawi, że będzie się ono pozytywnie kojarzyło kotu, co również zwiększa szanse na przyzwyczajenie kota do nowego legowiska.

Tego nie rób!

Każdy kochający właściciel mruczka z pewnością dba o wszystko dla kota, co jest niezbędne do kompleksowej opieki nad zwierzakiem. Jeśli jednak mimo zachęt pupil ciągle nie przejawia zainteresowania pięknym legowiskiem, z całą pewnością nie należy go do niczego zmuszać. Przytrzymywanie mruczka siłą może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego i w efekcie czworonóg nie przekona się do nowego miejsca. Konsekwentne zachęcanie kota, stosowanie odpowiednich preparatów przywabiających te zwierzęta oraz budowanie pozytywnych skojarzeń z legowiskiem może potrwać długo, ale jest zdecydowanie skuteczniejsze.