Jak Zdobyć Zaufanie Kota? 5 Skutecznych Metod | zoopers.pl
Jak Zdobyć Zaufanie Kota? Z naszymi 5 Skutecznymi Metodami

Jak Zdobyć Zaufanie Kota? Z naszymi 5 Skutecznymi Metodami

2023-01-18 | Kategoria: Kot

Koty lubią chadzać własnymi ścieżkami, a zdobycie ich zaufania bywa trudne. Oczywiście nie jest to niemożliwe, może jednak wymagać sporo cierpliwości. Jeśli jesteś świeżo upieczonym właścicielem mruczącego czworonoga i nie wiesz jak nawiązać z pupilem relację, poniższe wskazówki mogą Ci w tym pomóc.

Zapewnij kotu prywatną przestrzeń

Koty, podobnie jak ludzie, mają różne charaktery. Niektóre lubią towarzystwo swoich opiekunów i czasem domagają się pieszczot, inne zaś pozwalają na kontakt tylko na własnych warunkach. Jeśli zastanawiasz się jak wzbudzić zaufanie kota, przede wszystkim szanuj jego przestrzeń prywatną. Nie zmuszaj czworonoga to głaskania czy zabawy, jeśli nie ma do tego ochoty. Zapewnij mu też zaciszne miejsce, gdzie nikt nie będzie mu przeszkadzał. Doskonale sprawdzą się w tym przypadku różnego rodzaju drapaki z wysokimi platformami czy choćby tekturowe pudełko, w którym pupil będzie mógł się schować.

Bądź cierpliwy i zostaw inicjatywę kotu

Jeśli zastanawiasz się jak zdobyć zaufanie kota, przede wszystkim musisz pamiętać o zachowaniu cierpliwości i czekać, aż zwierzak wykona pierwszy krok. Jeśli przygarnąłeś czworonoga pod swój dach, a on ciągle się chowa, chociaż mieszka z Toba od kilku dni, nie próbuj siłą wyciągać go z kryjówki. W efekcie kot będzie tak samo nieufny, a w obronie może nawet Cię podrapać. Zdecydowanie lepiej jest zachować cierpliwość, a jeśli zwierzak zdecyduje się zbliżyć, po prostu pozostać bez ruchu, aby nieufny czworonóg mógł Cię obwąchać. Możesz go pogłaskać, jeśli pokaże, że jest na to gotowy, np. ocierając się o Twoje nogi.

Nawiązuj więź poprzez wspólną zabawę

Próbując zdobyć zaufanie kota z całą pewnością nie można zmuszać go do kontaktu siłą. Zdecydowanie lepiej jest zachęcać go do tego np. poprzez wspólną zabawę. To dobry sposób na nawiązanie więzi zwłaszcza z młodymi zwierzętami, które mają mnóstwo energii. Najlepiej jest do tego celu wykorzystać zabawki z długim sznurkiem, np. wędki. Z jednej strony pozwalają one zachować dystans, z drugiej zaś są dla kota atrakcyjne i mogą pomóc w zwabieniu zwierzaka do siebie.

Zachęcaj do kontaktu przysmakami

Jednym z najważniejszych elementów opieki nad kotem jest wybór odpowiedniej karmy dopasowanej do potrzeb pupila, a więc jego wieku, aktywności czy przebytych zabiegów i ewentualnych problemów ze zdrowiem. Dietę pupila możemy też uzupełniać podając mu specjalne przysmaki dla kota – taka smakowita przekąska doskonale sprawdzi się jako zachęta do kontaktu z opiekunem.

Nie patrz kotu prosto w oczy

Chociaż u ludzi patrzenie sobie w oczy najczęściej kojarzone jest ze szczerością i otwartością, przez zwierzęta bywa odebrane jako dążenie do konfrontacji. Nieśmiałe i niepewne siebie koty mogą więc poczuć się przez to zagrożone. Podczas oswajania zwierzaka lepiej więc po prostu unikać długich spojrzeń.

Jak wzbudzić zaufanie kota bezdomnego?

Jeśli chcesz zaopiekować się kotem, który nie ma domu i pojawia się w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania, również musisz uzbroić się w cierpliwość. Dokarmiaj zwierzaka o stałych porach i nie inicjuj kontaktu, jeśli czworonóg sobie tego nie życzy. Możesz go pogłaskać dopiero, kiedy sam się do Ciebie zbliży. A jeśli chcesz go przyjąć pod swój dach, podczas posiłku otwórz drzwi do domu i zachęć, aby wszedł do środka. Stopniowe oswajanie to najlepszy sposób, aby zdobyć zaufanie kota i go nie wystraszyć.