Jaki syrop dla psa na kaszel na przeziębienie?
Kaszel u psów pojawia się najczęściej przy infekcjach dróg oddechowych, ale może też być objawem alergii lub działania drażniących czynników. Jeśli nie jest przewlekły, zazwyczaj nie ma powodów do niepokoju, a dolegliwość można łagodzić sięgając po domowe sposoby i specjalne środki dla zwierząt. Jaki syrop dla psa na kaszel jest najlepszy?
Domowe sposoby na kaszel u psa
Z pewnością każdy kochający opiekun czworonoga wie, jak dbać o zdrowie psa, czasem jednak u zwierząt pojawiają się dolegliwości, na które nie mamy wpływu. Alergia, przeziębienie, dym, przewlekła choroba – wszystkie te czynniki mogą powodować kaszel u psa. Domowe sposoby są pomocne w łagodzeniu dolegliwości związanych z niegroźnymi infekcjami. Jeśli jednak zwierzak ma suchy, duszący kaszel i odruch wymiotny, może to być objaw zakażenia wirusem parainfluenzy, co z kolei może prowadzić do zapalenia oskrzeli. W takiej sytuacji należy skonsultować się z weterynarzem. Domowe sposoby na kaszel u psa będą też nieskuteczne w przypadku zapadania się tchawicy u przedstawicieli ras brachycefalicznych, jak np. mopsy czy buldogi angielskie. Przypadłość ta również wymaga specjalistycznego leczenia.
Jeśli chodzi o kaszel u psa, domowe sposoby mogą szybko rozwiązać problem, ale najpierw trzeba ustalić przyczynę dolegliwości. Przy przeziębieniach należy zapewnić zwierzakowi ciepłe miejsce do spania o odpowiedniej wilgotności powietrza. W przypadku reakcji alergicznych konieczne zaś jest wyeliminowanie czynnika powodującego uczulenie z otoczenia pupila. Zdarza się też, że pies kaszle, bo się zakrztusił, znajduje się w zapylonym lub zadymionym pomieszczeniu bądź ma skurcz krtani – w takich sytuacjach zazwyczaj kaszel przechodzi samoistnie i nie wymaga żadnej interwencji opiekuna.
Co dać psu na kaszel?
Domowe sposoby na kaszel u psa można uzupełnić o preparaty zdrowotne dla psa pomagające w łagodzeniu dolegliwości oraz wzmacniające odporność pupila. Są one dostępne w formie syropu bądź pigułek, dlatego warto dowiedzieć się jak podać psu tabletki. Ważne jest też, by zwierzak mógł odpocząć w odpowiednich warunkach. Przeziębienie u czworonogów zazwyczaj nie wymaga interwencji weterynarza, jednak jeśli coś nas niepokoi, zwierzak jest osowiały, a jego stan nie ulega poprawie, warto skonsultować się ze specjalistą. Może się okazać, że kaszel powoduje poważniejsza choroba, która wymaga specjalistycznego leczenia.