Jakich witamin potrzebuje Twój kot? Kiedy są potrzebne? | zoopers.pl
Jakich witamin potrzebuje Twój kot? Kiedy są mu potrzebne?

Jakich witamin potrzebuje Twój kot? Kiedy są mu potrzebne?

2020-07-22 | Kategoria: Kot

Zrównoważona i dobrze zbilansowana dieta jest niezmiernie istotna dla zdrowia i kondycji naszych pupili. Niepełnowartościowe posiłki mogą skutkować pojawieniem się niedoborów ważnych dla kotów witamin, co w konsekwencji będzie negatywnie rzutować nie tylko na aktywność i wygląd zwierzęcia, ale również na jego zdrowie. Czym powinniśmy karmić nasze koty i czy warto wzbogacać ich dietę o produkty witaminowe?

Jakie witaminy dla kota są najważniejsze?

Pożywienie, jakim karmimy naszego pupila musi charakteryzować się odpowiednią ilością zróżnicowanych składników odżywczych, takich jak białko, węglowodany, niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega 3 i 6 oraz witaminy i minerały. Dlatego też prawidłowe zbilansowanie posiłków przygotowywanych we własnym zakresie może być sporym wyzwaniem. Jakich witamin potrzebuje kot?

  • Witamina A – warunkuje prawidłowy wzrok, wzrost oraz jakość skóry i sierści
  • Witaminy z grupy B – wpływają na pracę układu nerwowego, zdrowie skóry, prawidłową pracę nerek oraz serca i całego układu krwionośnego
  • Witamina D – warunkuje gospodarkę wapniowo-fosforową,
  • Witamina E – jest antyutleniaczem, działa ochronnie na układ krążenia i stan skóry
  • Witamina C – warunkuje odporność, zdrowie dziąseł i zębów oraz skóry
  • Witamina K – reguluje krzepliwość krwi


Warto pamiętać, że witaminy A, D, E i K są rozpuszczalne w tłuszczach i magazynowane w wątrobie. Z tego faktu wynikają dwie rzeczy. Po pierwsze, witaminy te należy podawać z tłuszczami, aby ułatwić ich wchłanianie przez organizm, a po drugie, należy uważać, by w wyniku nadmiernej podaży nie doprowadzić do hiperwitaminozy. Witaminy z grupy B oraz witamina C są rozpuszczalne w wodzie – nie są magazynowane w organizmie, zaś ich nadmiar wydalany jest z moczem, więc nie ma ryzyka przedawkowania. Niestety, muszą być one stale obecne w diecie zwierzęcia, by nie doprowadzić do awitaminozy.

Dieta uwarunkowana wiekiem i stanem zdrowia kota

Codzienne posiłki i zawarta w nich ilość składników odżywczych powinny być dostosowane do wieku oraz poziomu aktywności kota. Kocięta oraz starsze koty, a także bardzo aktywne zwierzęta będą potrzebować większych ilości witamin i minerałów. Dlatego też warto zdecydować się na pełnowartościową i dobrze zbilansowaną karmę dla kota. W przypadku samodzielnego przygotowywania posiłków dla pupila oraz w stanach zwiększonego zapotrzebowania na substancje odżywcze, warto dietę uzupełniać o specjalistyczne preparaty witaminowe. Jakie witaminy dla małego kota wybrać? Witaminy dla kociąt powinny mieć szeroki skład – m.in. bardzo ważny jest właściwy stosunek ilości wapnia do fosforu, a także witaminy A i D. Z kolei, gdy zastanawiamy się na jakie witaminy dla starego kota warto się zdecydować, to w pierwszej kolejności dobrze jest mieć na uwadze wsparcie dla stawów. Preparat na stawy dla kota zawierać powinien przede wszystkim glukozaminę, MSM i kwas hialuronowy sprzyjające regeneracji chrząstki stawowej. A jakie witaminy dla kota na sierść są godne polecenia? Warto sięgnąć po preparaty dla kota bogate w NNKTktórych obecność w diecie kota przyczyni się m.in. do zdrowo wyglądającej, błyszczącej i miękkiej