Jakie Surowe Mięso dla Kota? | zoopers.pl
Jakie Surowe Mięso dla Kotów?

Jakie Surowe Mięso dla Kotów?

2022-10-10 | Kategoria: Kot

Kot jako mięsożerca z pewnością chętnie zje kawałek surowego kurczaka czy wołowiny. Warto jednak pamiętać, że nie powinien on dostawać tego typu smakołyków zbyt często. Podając zwierzakowi surowe mięso trzeba też przestrzegać kilku ważnych zasad, aby mu nie zaszkodzić.

Jakie surowe mięso dla kota będzie odpowiednie?

Koty żyjące na wolności żywią się upolowanymi przez siebie zwierzętami, jak gryzonie czy niewielkie ptaki. Jeśli masz w domu mruczącego pupila, podstawę jego diety również powinno stanowić mięso (mięśnie szkieletowe), a także produkty pochodzenia zwierzęcego, czyli m.in. narządy wewnętrzne. Niektórzy układają samodzielnie menu dla czworonoga, jednak znacznie wygodniejszym rozwiązaniem jest gotowa mokra lub sucha karma pełnoporcjowa, która będzie źródłem właściwie zbilansowanych składników odżywczych. Oczywiście nawet podając karmę komercyjną od czasu do czasu można zaproponować kotu surowe mięso. Lepiej jednak unikać wieprzowiny, która jest potencjalnym źródłem zakażenia wirusem wywołującym groźną dla kotów chorobę Aujeszkyego. Zdecydowanie bezpieczniej jest wybrać surową wołowinę, mięso drobiowe bądź królika. Powinny to być produkty przebadane i pochodzące od zaufanych dostawców.

Jak przygotować surowe mięso dla kota?

Żyjące dziko koty po prostu zjadają niewielkie gryzonie czy ptaki w całości, dlatego nie musisz w specjalny sposób przygotowywać surowego mięsa. Dobrym rozwiązaniem będzie jednak pokrojenie go na mniejsze kawałki lub zmielenie, aby pupilowi łatwiej było zjeść taki posiłek. Niektórzy są zdania, że mięso przed podaniem kotu należy ugotować dla większego bezpieczeństwa. Jest w tym sporo racji, bo obróbka termiczna pozwala pozbyć się drobnoustrojów mogących wywołać niebezpieczne dla zwierzaka choroby. Z drugiej strony gotowanie pozbawia mięso części cennych składników odżywczych. Właśnie dlatego ważne jest, aby pochodziło ono od zaufanych dostawców – wówczas bez obaw możemy podawać je kotu na surowo. A jeśli decydujemy się na gotowanie, nie powinniśmy dodawać soli ani żadnych innych przypraw. Pupil nie powinien też jadać wędlin, kiełbasy czy doprawionego mięsa, bo zawierają one nierzadko szkodliwe dla kotów dodatki, jak np. cebula czy czosnek.

Jak często można dawać kotu surowe mięso?

Chociaż koty są zwierzętami mięsożernymi, samo mięso nie dostarczy im wszystkich potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania składników odżywczych. Właśnie dlatego optymalnie jest podawać je trzy razy w tygodniu zamiast jednego z posiłków. Trzeba też mieć świadomość, że pupil jedzący przez dłuższy czas ten sam rodzaj mięsa może nabawić się niedoborów ważnych substancji odżywczych, co negatywnie odbije się na jego zdrowiu. Jeśli samodzielnie komponujesz posiłki dla mruczącego ulubieńca, warto sięgnąć po witaminy dla kotów, które pozwolą zadbać o dobrą kondycję i samopoczucie mruczka.