Jakiego zapachu nie lubią psy? TOP 10 najgorszych | zoopers.pl
Jakiego zapachu nie lubią psy? TOP 10 najgorszych aromatów

Jakiego zapachu nie lubią psy? TOP 10 najgorszych aromatów

2021-09-29 | Kategoria: Pies

Psy mają silny węch, dlatego nie każda przyjemna dla nas woń przypadnie do gustu pupilowi. Wiedząc jakich zapachów nie lubią psy, możemy za ich pomocą zabezpieczyć w domu miejsca, które chcemy uchronić przed pogryzieniem przez zwierzaka. Poniżej 10 aromatów, które mogą odstraszyć Twojego czworonoga.

Ocet

Charakterystyczny i intensywny zapach octu jest drażniący dla ludzi, tym bardziej więc przeszkadza on psom, które mają znacznie bardziej wyczulony węch. Jeśli zwierzak załatwia się na podłogę, przetarcie tego miejsca octem może być dobrym rozwiązaniem, aby go zniechęcić do niepożądanego zachowania. Jednocześnie w ten sposób usuniemy woń moczu.

Cytrusy

Ludziom aromat cytrusów kojarzy się przyjemnie i świeżo, dlatego jest on chętnie wykorzystywany jako dodatek do środków czystości. Na psy woń cytryn, grejpfrutów czy pomarańczy działa drażniąco i nierzadko zwierzęta na taki zapach reagują kichaniem.

Alkohol

To kolejny przykład intensywnego zapachu, którego psy unikają ze względu na swój wrażliwy węch. Tak jak w przypadku innych nie lubianych przez te zwierzęta aromatów, reakcją pupila będzie kichanie i ucieczka.

Ostre przyprawy

Papryczka chilli, pieprz czy inne ostre przyprawy podrażniają błony śluzowe psiaka i powodują u niego kichanie. Stosowane są nierzadko jako naturalny środek odstraszający psy.

Amoniak

Podobnie jak ocet, ma intensywny zapach, który powoli wietrzeje, a ponadto odstrasza psy. Często wykorzystywany jest jako neutralizator nieprzyjemnych woni. Musimy jednak pamiętać, że amoniak będzie wyczuwalny jeszcze przez kilka dni po zastosowaniu.

Perfumy

Dla ludzi perfumy stanowią przyjemną woń, oczywiście o ile są dobrze dobrane. Mają one jednak intensywny zapach, dlatego też psy uciekają z pomieszczenia, w którym są rozpylane.

Środki czystości

Preparaty przeznaczone do czyszczenia toalety, łazienki czy kuchni nierzadko zawierają w składzie chlor lub amoniak, a także wspomniane już aromaty cytrusowe. Tego typu zapachy działają drażniąco na psi węch, a wdychanie przez te zwierzęta silnych chemikaliów może doprowadzić do uszkodzenia ich górnych dróg oddechowych, a nawet układu nerwowego.

Naftalina

O ile zapach naftaliny niektórym kojarzy się pozytywnie, na psy działa on odstraszająco. Ze względu na swoją intensywną woń jest ona wykorzystywana także jako środek na mole. Pamiętajmy jednak, że połknięcie przez psa kulki naftaliny stanowi zagrożenie dla jego zdrowia, a nawet życia. 

Niektóre rośliny

Wymieniając zapachy, których nie lubią psy, warto wspomnieć również o roślinach. W tej grupie oczywiście znajdują się drzewka cytrusowe, a także krzewy ozdobne, jak np. bylica „boże drzewko”, berberysy, wrzosy czy ozdobna pokrzywka.

Specjalne odstraszacze

Wiedza jakich zapachów nie lubią psy jest pomocna w nauce czystości czworonogów oraz w sytuacji, kiedy pupil niszczy buty, meble czy inne przedmioty. Ponieważ niektóre z wymienionych wyżej substancji mogą być groźne dla zdrowia zwierzaka, zdecydowanie lepiej postawić na specjalne odstraszacze dla psów do kupienia w sklepie zoologicznym. Są one skuteczne, a przy tym całkowicie bezpieczne dla pupila.