Koronawirus u kota nie stanowi zagrożenia dla Ciebie i Twojego milusińskiego. Przeczytaj więcej!
Koronawirus SARS-CoV-2 stanowi poważne zagrożenie dla ludzkiego zdrowia i życia. Wiele osób zastanawia się czy w obecnej sytuacji bezpieczny jest kontakt ze zwierzętami domowymi, które wychodzą na zewnątrz. Na szczęście właściciele kotów i psów mogą być spokojni – ich pupile nie przenoszą choroby, ale warto mimo to zachować odpowiednie środki ostrożności.
Koronawirus u kota – co należy wiedzieć?
Chociaż ostatnio z racji pandemii wiele mówi się o SARS-CoV-2, koronawirusy są znane już od dawna. Należące do tej rodziny wirusy mogą wywoływać choroby u człowieka oraz u różnych zwierząt, jak bydło czy nietoperze, ale nie przenoszą się pomiędzy gatunkami. Oznacza to, że koty oraz psy nie stanowią zagrożenia dla ludzi jako źródła zakażenia SARS-CoV-2. Podobnie zainfekowany tym koronawirusem właściciel zwierząt domowych nie może zarazić swojego pupila. Niezależnie od tego warto oczywiście dbać o higienę i często myć ręce – również po kontakcie z kotem lub psem, a także sprzątać miejsca, w których nasze czworonogi śpią i jedzą. Dotyczy to zwłaszcza osób, które odbywają kwarantannę. Jeśli możemy wychodzić, rozsądnym rozwiązaniem będzie ograniczenie mimo wszystko spacerów z psem, a w przypadku kotów wychodzących – pozostawienie ich w domu. Pamiętajmy, że nawet jeśli koronawirus zostanie u nas wykryty, nie jest to powód, aby oddawać zwierzęta!
Koronawirus - kot nie jest zagrożeniem dla właściciela
Koronawirusy atakujące zwierzęta domowe z całą pewnością nie spowodują choroby u człowieka. Osoby cierpiące z powodu zainfekowania SARS-CoV-2 nie stanowią z kolei zagrożenia dla kota lub psa. W ich przypadku problemem może okazać się opieka nad czworonogiem w czasie kwarantanny lub choroby o łagodnym przebiegu pozwalającym pozostać im w domu. W takiej sytuacji eksperci radzą postępować jak w przypadku dłuższej nieobecności właściciela, a więc skorzystać z pomocy rodziny czy znajomych i na czas choroby powierzyć opiekę nad zwierzęciem komuś zaufanemu. Dotyczy to zwłaszcza psów, które muszą być wyprowadzane na spacery. A co jeśli to my zajmujemy się czworonogiem osoby zainfekowanej SARS-CoV-2? Chociaż kot czy pies nie może być jego nosicielem, istnieje prawdopodobieństwo, że koronawirus znajduje się na jego sierści lub łapach. W tym przypadku rozsądne będzie noszenie rękawiczek i maseczki ochronnej, a także częste mycie rąk. Dobrze jest też zaplanować wcześniej opiekę nad zwierzętami domowymi na wypadek choroby. Pomocy można szukać nie tylko wśród znajomych, sąsiadów czy rodziny, ale też za pośrednictwem portali społecznościowych.