Kot czy kotka do domu? Czym się kierować? | zoopers.pl
Kot czy kotka do domu? Czym się kierować?

Kot czy kotka do domu? Czym się kierować?

2020-11-12 | Kategoria: Kot

Wiele osób planujących adopcję kota zastanawia się nie tylko nad rasą zwierzaka, ale również nad jego płcią. Jakie są różnice pomiędzy kotkami i kocurami oprócz tych dotyczących wyglądu? I czy warto brać je pod uwagę przyjmując zwierzątko pod swój dach?

Kot czy kotka – jakie są największe różnice?


Jeden ze stereotypów dotyczących kotów mówi, że kocurki są łobuzami, zaś kotki zachowują się spokojniej i bardziej przywiązują do właścicieli. Oczywiście niewiele w tym prawdy, ponieważ wszystko zależy od charakteru konkretnego zwierzęcia. Jeśli zaś chodzi o wygląd, to kocury zazwyczaj są większe od samic, mają też większą i szerszą głowę. Różnica ta jest widoczna szczególnie u dużych ras, jak maine coon, ragdoll czy u kotów norweskich. Tutaj jednak też zdarzają się wyjątki i można spotkać zarówno mocno zbudowaną kotkę, jak i filigranowego samca.


Lepszy kot czy kotka?


W przypadku wykastrowanych zwierząt płeć nie ma znaczenia, chyba, że zależy nam na posiadaniu dorodnego zwierzaka – wówczas lepszym wyborem będzie kocur. Osoby z alergiami powinny zaś wybrać kotkę. Dlaczego? Uczulenie wywołują białka zawarte w takich wydzielinach, jak kocia ślina czy łój. A ponieważ tego ostatniego produkują więcej kocury przed kastracją (na co wpływ ma testosteron), ich obecność w mieszkaniu może nasilać reakcję alergiczną u właścicieli. Kastracja jest jednak zalecana przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa, ponieważ niewykastrowane kocury częściej znikają z domu na dłuższe wypady, a tym samym narażone są na wypadki komunikacyjne czy bójki z innymi samcami. Oprócz tego mają one tendencję do znaczenia terenu moczem o ostrym i trudnym do usunięcia zapachu. Mniej problemów mają właściciele niewykastrowanej kotki, dopóki nie dostanie ona rui. W takich sytuacjach oprócz specyficznego zachowania, jak charakterystyczne nawoływanie partnerów, ocieranie się czy unoszenie ogona, kłopotliwa bywa skłonność do ucieczek. Z tych powodów zaleca się, aby kotki kastrować pomiędzy 4. a 6. miesiącem życia, zaś kocury – pomiędzy 6. a 8. miesiącem życia. Po zabiegu warto też wybrać karmę dla kota po kastracji, która sprzyja zachowaniu prawidłowej masy ciała.


Jak rozpoznać płeć kota po urodzeniu?


Rozpoznawanie płci nawet u bardzo małych kotów nie jest wbrew pozorom trudne. W przypadku samiczek odległość miedzy odbytem, a ujściem układu moczowo-płciowego jest niewielka, a ponadto wejście do pochwy ma kształt pionowej kreski. U kocurków odległość ta jest znacznie większa.


Lepiej adoptować kota czy kotkę?


Jeśli zamierzamy przyjąć pod swój dach wykastrowane zwierzę, płeć nie ma większego znaczenia i nie wpływa na charakter mruczka. Pamiętajmy jednak, aby przed adopcją zadbać o wszystko dla kota, co będzie niezbędne zwierzakowi w nowym domu, a więc legowisko, kuwetę, żwirek i oczywiście odpowiednią karmę.