Kot czy kotka do domu? Czym się kierować? | zoopers.pl
Kot czy kotka do domu? Czym się kierować przy wyborze?

Kot czy kotka do domu? Czym się kierować przy wyborze?

2020-11-12 | Kategoria: Kot

Wiele osób planujących adopcję kota zastanawia się nie tylko nad rasą zwierzaka, ale również nad jego płcią. Jakie są różnice pomiędzy kotkami i kocurami oprócz tych dotyczących wyglądu? I czy warto brać je pod uwagę przyjmując zwierzątko pod swój dach?

Kot czy kotka – jakie są największe różnice?

Jeden ze stereotypów dotyczących kotów mówi, że kocurki są łobuzami, zaś kotki zachowują się spokojniej i bardziej przywiązują do właścicieli. Oczywiście niewiele w tym prawdy, ponieważ wszystko zależy od charakteru konkretnego zwierzęcia. Jeśli zaś chodzi o wygląd, to kocury zazwyczaj są większe od samic, mają też większą i szerszą głowę. Różnica ta jest widoczna szczególnie u dużych ras, jak maine coon, ragdoll czy u kotów norweskich. Tutaj jednak też zdarzają się wyjątki i można spotkać zarówno mocno zbudowaną kotkę, jak i filigranowego samca.

Lepszy kot czy kotka?

W przypadku wykastrowanych zwierząt płeć nie ma znaczenia, chyba, że zależy nam na posiadaniu dorodnego zwierzaka – wówczas lepszym wyborem będzie kocur. Osoby z alergiami powinny zaś wybrać kotkę. Dlaczego? Uczulenie wywołują białka zawarte w takich wydzielinach, jak kocia ślina czy łój. A ponieważ tego ostatniego produkują więcej kocury przed kastracją (na co wpływ ma testosteron), ich obecność w mieszkaniu może nasilać reakcję alergiczną u właścicieli. Kastracja jest jednak zalecana przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa, ponieważ niewykastrowane kocury częściej znikają z domu na dłuższe wypady, a tym samym narażone są na wypadki komunikacyjne czy bójki z innymi samcami. Oprócz tego mają one tendencję do znaczenia terenu moczem o ostrym i trudnym do usunięcia zapachu. Mniej problemów mają właściciele niewykastrowanej kotki, dopóki nie dostanie ona rui. W takich sytuacjach oprócz specyficznego zachowania, jak charakterystyczne nawoływanie partnerów, ocieranie się czy unoszenie ogona, kłopotliwa bywa skłonność do ucieczek. Z tych powodów zaleca się, aby kotki kastrować pomiędzy 4. a 6. miesiącem życia, zaś kocury – pomiędzy 6. a 8. miesiącem życia. Po zabiegu warto też wybrać karmę dla kota po kastracji, która sprzyja zachowaniu prawidłowej masy ciała.

Różnice w umaszczeniu między kotem a kotką 

Warto wiedzieć, że w  niektórych przypadkach można rozpoznać płeć kota po kolorze jego sierści. Dotyczy to m.in. zwierząt rudych – tylko 20% spośród nich to samice. Jeśli więc marzy nam się rudy kot, jest większa szansa, że przygarniemy pod swój dach kocura. Z kolei futerko w czarne, białe i rude łatki wskazuje z prawie całkowitą pewnością, że mamy do czynienia z kotką. Umaszczone w ten sposób samce zdarzają się niezwykle rzadko i niemal zawsze są to osobniki bezpłodne. Oczywiście niezależnie od koloru sierści, opiekun powinien o nią w odpowiedni sposób dbać sięgając po specjalne akcesoria dla kotów. Jest to szczególnie istotne w przypadku ras długowłosych, które trzeba regularnie wyczesywać.

Drugi zwierzak w domu – kocur czy kotka?

Jeśli w domu już mieszka jeden kot, nie ma większego znaczenia, jakiej płci będzie kolejny zwierzak. Można się jednak spotkać z opinią, że najlepiej dogadują się pary mieszane. Oczywiście nie oznacza to, że w przypadku dwóch kocurów lub dwóch kotek będziemy mieć problemy. Najważniejsze znaczenie ma charakter zwierząt oraz ich przeszłość. Zdarza się, że kot przygarnięty z ulicy będzie nieufny wobec innych przedstawicieli swojego gatunku lub przeciwnie – dogada się z nimi bez problemu. Jeśli nasz pupil jest dorosły i chcemy postarać się o towarzystwo dla niego, najrozsądniej jest zaadoptować młodego kociaka w wieku do 6. miesiąca życia. Młody osobnik łatwiej przystosuje się do nowej sytuacji, a i kot-rezydent nie powinien mieć problemów z zaakceptowaniem młodszego kolegi lub koleżanki. Z tych powodów rozsądnie jest zapytać dotychczasowego właściciela zwierzaka o jego nastawienie do innych czworonogów. Wprowadzając do domu kolejne zwierzę pamiętajmy też o stopniowym zapoznawaniu go ze starszym kotem. Nowy lokator powinien ponadto mieć własną kuwetę, legowisko i miski. 

Jak rozpoznać płeć kota po urodzeniu?

Rozpoznawanie płci nawet u bardzo małych kotów nie jest wbrew pozorom trudne. W przypadku samiczek odległość miedzy odbytem, a ujściem układu moczowo-płciowego jest niewielka, a ponadto wejście do pochwy ma kształt pionowej kreski. U kocurków odległość ta jest znacznie większa.

Lepiej adoptować kota czy kotkę?

Jeśli zamierzamy przyjąć pod swój dach wykastrowane zwierzę, płeć nie ma większego znaczenia i nie wpływa na charakter mruczka. Pamiętajmy jednak, aby przed adopcją zadbać o wszystko dla kota, co będzie niezbędne zwierzakowi w nowym domu, a więc legowisko, kuwetę, żwirek i oczywiście odpowiednią karmę.