Kot dachowiec w domu. Dlaczego warto adoptować? | zoopers.pl
Kot dachowiec w domu. Czemu warto adoptować?

Kot dachowiec w domu. Czemu warto adoptować?

2021-07-07 | Kategoria: Kot

Myślisz o adopcji kota? W zdecydowanej większości przypadków przyszli właściciele mruczków stawiają przede wszystkim na kocięta rasowe. Każdy ma oczywiście prawo do wolnej decyzji. Niemniej jednak postaramy się dziś przedstawić Wam argumenty za tym, aby przynajmniej rozważyć mieszańca. Na ogół ma on mniejsze szanse na adopcję, a bez wątpienia kot dachowiec w domu może skraść serce niejednego właściciela. 

Kot dachowiec czyli…?

Pewien problem budzi odróżnianie kota europejskiego od popularnego dachowca. Ten pierwszy, choć z wyglądu bardzo niepozorny, jest kotem rasowym, uznanym przez międzynarodowe federacje felinologiczne. Okazuje się także, że jest to odmiana rzadko spotykana, co przekłada się na cenę kociąt. Za dachowca uznaje się natomiast kota bez rodowodu. Może mieć nawet pewne cechy konkretnej rasy, ale nie wpływa to na jego status – brak rodowodu mówi o tym, że mamy do czynienia z dachowcem. 

Dlaczego warto wybrać kota dachowca?

Decydując się na przygarnięcie lub adopcję kota dachowca, masz pewność, że trafiasz na unikat, zarówno pod względem umaszczenia, jak i zachowania. Choć na ogół spotykamy szare lub brązowe pręgowane, dachowce mogą wykazywać cechy odziedziczone po innych rasach, co wpływa na ich wyjątkowy wygląd. Zagadką bywa również ich stosunek do właściciela. Jeśli decydujesz się przygarnąć kociaka, masz wpływ na jego socjalizację. Adopcja mruczka ze schroniska może być już pewnym wyzwaniem – traumatyczne doświadczenia z przeszłości mogą powodować, że kot będzie nieufny. Zbudowanie z nim relacji może wymagać nieco czasu, ale z pewnością będzie też źródłem satysfakcji, kiedy kot dachowiec zacznie wynagradzać cierpliwość swoim przywiązaniem.

Na dachowca warto zdecydować się również z powodu jego zdrowia – mieszańce nie mają na ogół tendencji do chorób, które często występują u kotów rasowych. Zakładając, że zapewnimy mu odpowiednie żywienie i dostęp do opieki weterynaryjnej, mruczek będzie cieszył się dobrym zdrowiem. Ile żyje kot dachowiec w domu? Długość ich życia szacuje się nawet na 17 lat!

Kot dachowiec w domu?

Posiadanie dachowca nie zwalnia jednak właściciela z odpowiedniej troski o swojego podopiecznego. Pokutuje przekonanie, że mieszańce poradzą sobie w każdej sytuacji i najlepiej czują się w gospodarstwach wiejskich, gdzie same mogą zadbać o swoje potrzeby. Nic bardziej mylnego! Dachowce świetnie adaptują się do warunków domowych. Artykuły do nauki czystości kota pozwolą szybko przyzwyczaić je do korzystania z kuwety. Mogą także nauczyć się spacerowania na szelkach i dzięki temu łatwo odnajdą się w każdych warunkach. 

W naszym sklepie znajdziesz wszystko dla kota – od artykułów higienicznych (żwirki dla kota, kuwety, neutralizatory zapachów) przez zabawki aż po zdrową karmę. Dzięki temu zadbasz o kondycję swojego pupila niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na adopcję dachowca czy kota rasowego.