Kot Sam w Domu: Jak Długo? Jak się Przygotować? | zoopers.pl
Kot Sam w Domu: Na Jak Długo? Jak się Przygotować?

Kot Sam w Domu: Na Jak Długo? Jak się Przygotować?

2023-01-04 | Kategoria: Kot

Większość kotów nie ma większych problemów z kilkugodzinną nieobecnością opiekuna, gdy ten wychodzi np. do pracy. Jeśli jednak planujesz dłuższy wyjazd, musisz zapewnić pupilowi odpowiednią opiekę. Na jak długo można zostawić kota samego w domu i jak się do tego przygotować?

Na jak długo kot może zostać sam w domu?

Nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, bo wiele zależy od wieku zwierzęcia oraz jego charakteru. Dla niektórych mruczących czworonogów nieobecność właściciela przez kilka godzin dziennie jest w pełni akceptowalna. Zdarzają się jednak zwierzęta, które potrzebują znacznie więcej uwagi opiekuna, a samotność działa na nie źle. W takich sytuacjach najrozsądniej jest skonsultować się z kocim behawiorystą, który podpowie jak pomóc pupilowi i jak wzmacniać u niego samodzielność. Nie bez znaczenia jest też wiek mruczącego czworonoga. Kocięta w wieku do czterech miesięcy nie powinny być pozostawiane bez opieki na czas dłuższy, niż dwie godziny. Pamiętajmy, że maluchy w tym wieku są bardzo ciekawskie i pełne energii, dlatego podczas naszej nieobecności mogą nie tylko narozrabiać, ale też np. gdzieś utknąć, a wówczas brak szybkiej pomocy może zakończyć się tragedią.

Mały kotek sam w domu – o czym musisz pamiętać?

Młode koty w wieku od 6. miesiąca życia są już na tyle samodzielne, że można je zostawić na ok. 8 godzin w domu, a więc na czas wyjścia do pracy. Aby było to bezpieczne, konieczne jest przygotowanie mieszkania w odpowiedni sposób. Przede wszystkim musimy zapewnić pupilowi karmę oraz wodę, a miska dla kota z jedzeniem powinna być zostawiona w łatwo dostępnym miejscu. Żeby pupil się nie nudził, warto zaproponować mu różne zabawki. Nie mogą to być jednak wędki czy akcesoria z gumkami, piórkami, lub innymi elementami, które mogą odpaść i zostać przez zwierzaka połknięte. Z tych samych powodów powinniśmy usunąć przedmioty, które mogą stanowić dla pupila zagrożenie, a więc np. trujące rośliny doniczkowe. Przed wyjściem z domu należy też upewnić się, że wszystkie okna zostały zamknięte.

Co jest potrzebne dla kota w domu?

Jeśli zostawiasz kota samego w domu na kilka godzin w ciągu dnia, z całą pewnością musisz zapewnić mu dostęp do jedzenia i picia, przy czym zdecydowanie lepiej sprawdzi się w tym przypadku sucha karma. Możesz też zdecydować się na specjalny dozownik tego rodzaju pożywienia. W upalne dni warto zaś ustawić dodatkowy pojemnik z wodą, aby mieć pewność, że pupil będzie mógł ugasić pragnienie nawet jeśli zawartość jednego z nich się wyleje. A jak zapewnić mruczącemu czworonogowi rozrywkę podczas nieobecności właściciela? W tej roli doskonale sprawdzą się oczywiście różnego rodzaju zabawki, a zwłaszcza akcesoria z ukrytymi wewnątrz smakołykami, których wydobycie będzie wymagało od zwierzaka trochę wysiłku intelektualnego i z pewnością zajmie go na jakiś czas. Dobrym pomysłem są też różnego rodzaju wieże dla kota z drapakami i umieszczonymi wysoko platformami, na których zwierzak będzie mógł odpocząć. Jeśli pupil wychodzi na zewnątrz, zadbaj, by miał taką możliwość podczas Twojej nieobecności. Zwierzakowi nie wychodzącemu warto zaś zrobić miejsce do obserwacji na parapecie.

Czy kot może zostać sam w domu na kilka dni? 

Jeśli kot zostaje sam na kilka godzin w domu, najprawdopodobniej nieco dłuższa nieobecność opiekuna, np. przez dobę, również nie powinna stanowić problemu. Oczywiście w takiej sytuacji podstawa to karma w odpowiedniej ilości i woda pozostawiona zwierzakowi. Ponieważ koty często nie chcą załatwiać się do kuwety, z której nie zostały sprzątnięte odchody, najlepiej jest ustawić dodatkową kocią toaletę. A co z kilkudniowymi wyjazdami? Nawet najbardziej samodzielny kot potrzebuje towarzystwa, dlatego w takiej sytuacji najlepiej jest poprosić zaufaną osobę, żeby co najmniej raz dziennie odwiedziła pupila, uzupełniła miseczki z wodą i jedzeniem, posprzątała kuwetę i poświęciła nieco czasu kotu na zabawę i pieszczoty. Inne rozwiązanie to wynajęcie opiekuna bądź oddanie pupila do specjalnego hotelu dla zwierząt.