Linienie psa: kiedy najczęściej ma miejsce? Jak dawać sobie z nim radę?
Linienie psa to całkowicie naturalny proces, który przechodzi każdy zwierzak posiadający podszerstek. Wynika on z budowy okrywy włosowej i ma na celu zapewnić pupilowi ochronę przed chłodem zimą, zaś latem – przed wysokimi temperaturami. Kiedy psy linieją najmocniej i co zrobić, żeby pies się nie lenił tak intensywnie?
Co to jest linienie? Co oznacza u psa?
Sierść u psa pełni nie tylko funkcję ozdobną, ale jest też ważna dla odpowiedniej termoregulacji organizmu. Chroni przed zimnem, poparzeniami słonecznymi, a także przed szkodliwym działaniem niektórych czynników zewnętrznych. Linienie u psów jest niezbędne, aby okrywa włosowa spełniała swoje zadanie. Oczywiście to jak intensywnie zachodzi ten proces zależne jest od kilku czynników, m.in. od rasy pupila. Zwierzęta mające sierść składającą się z włosów okrywowych i podszerstka, będą gubiły włosy intensywniej. Fizjologiczne linienie u psa pozwala wymienić martwe i niedostosowane do zmieniających się warunków pogodowych włosy na sierść, która w danym okresie znacznie lepiej spełni swoją rolę. Oczywiście kiedy psy linieją, ich właściciele muszą znacznie częściej sprzątać w domu, a dodatkowym problemem może być w tym przypadku alergia któregoś z domowników. Wbrew obiegowej opinii rasy psów bez podszerstka i z włosami przypominającymi strukturą ludzkie włosy, również uczulają, bo reakcję alergiczną wywołuje białko zawarte w naskórku czworonoga, a nie jego sierść. Po prostu w przypadku psów bez podszerstka, wypadającej sierści (i kontaktu ze znajdującym się na niej białkiem) jest mniej, dlatego objawy uczulenia mogą być łagodniejsze.
Dlaczego Twój pies tak mocno linieje?
Fizjologiczne linienie psa jest całkowicie naturalne i chociaż uciążliwe, nie powinno budzić niepokoju u właściciela. Bywa jednak, że okres linienia psa się wydłuża lub przebiega intensywnie, a na jego ciele pojawiają się łyse placki i można zauważyć nagą skórę. W takiej sytuacji koniecznie trzeba skonsultować się z weterynarzem, bo intensywne wypadanie włosów może być objawem problemów ze zdrowiem czworonoga. Powodem najczęściej jest nieprawidłowa dieta lub niewłaściwa pielęgnacja, jednak zdarza się też, że intensywnie linienie psa świadczy o obecności różnego rodzaju bakterii, pasożytów czy alergii. Wizyta u weterynarza pozwoli zdiagnozować przyczynę problemów z nadmiernie wypadającą sierścią i podjąć odpowiednie kroki, a im szybciej zaplanowane zostanie leczenie, tym łatwiej będzie zapanować nad kłopotami ze skórą.
W jakich miesiącach pies linieje?
Wielu właścicieli zadaje sobie pytanie dlaczego mój pies tak mocno linieje. W przypadku zdrowych czworonogów żyjących na zewnątrz proces ten naturalnie zachodzi dwa razy w roku – na wiosnę oraz jesienią. Nieco inaczej jest w przypadku zwierzaków mieszkających w domu. Ze względu na ogrzewanie nie są one narażone na zmiany temperatury, dlatego mogą zrzucać sierść przez cały rok z niewielkim nasileniem wiosną i na jesień. Warto przy tym zaznaczyć, że na linienie psa wpływ mają nie tylko pory roku i zmieniająca się wraz z nimi temperatura, ale również inne czynniki, jak chociażby cykl płciowy. U suk proces zrzucania sierści zachodzi intensywniej zazwyczaj ok. 2-4 miesiące po cieczce lub po odchowaniu szczeniąt. Suczki po sterylizacji linieją podobnie jak samce. Wymiana sierści trwa zazwyczaj od 4 do 6 tygodni, zależnie od rasy pupila czy rodzaju sierści.
Jakie rasy psów najbardziej linieją?
Jeśli planujesz adopcję zwierzaka i zastanawiasz się nad rasą, która w mniejszym stopniu gubi sierść, dobrym wyborem będą czworonogi bez podszerstka. Jakie psy mają włosy zamiast sierści? Wśród zwierzaków gubiących sierść w niewielkim stopniu wymienić można m.in. teriery, yorki, maltańczyki, ale też większe rasy, jak chart afgański, owczarek nizinny czy owczarek węgierski Komondor. Zazwyczaj mają one długie włosy rosnące przez całe ich życie. Z jednej strony brak podszerstka pozwala ograniczyć ilość fruwającej w mieszkaniu sierści, z drugiej zaś niesie konieczność odpowiedniej pielęgnacji okrywy włosowej zwierzaka. A jakie psy najbardziej linieją? Labrador, owczarek niemiecki, chart polski, dog niemiecki, doberman, a także husky. Wyboerając te rasy musimy przygotować się na dość intensywne linienie psa dwa razy w roku.
Co zrobić, żeby pies się nie lenił? Domowe sposoby na linienie psa
Przede wszystkim warto zdawać sobie sprawę, że każdy pies linieje, ale niektóre rasy po prostu zrzucają sierść w znacznie mniejszym stopniu niż inne. Czy jest więc możliwe ograniczenie w jakimś stopniu linienia psa? Zapobieganie wymianie podszerstka właściwie nie ma sensu, bo to całkowicie naturalny i ważny dla prawidłowej termoregulacji ciała pupila proces. Nie jest też on możliwy – gubienia sierści przez psa nie da się powstrzymać, ale istnieją sposoby, aby nieco ułatwić sobie życie, kiedy zwierzak linieje. Należy do nich na pewno regularne wyczesywanie martwej sierści. Codzienne szczotkowanie psa to najprostszy sposób, aby zmniejszyć nieco ilość fruwającej po domu sierści. Ważne jest jednak, aby wybrać odpowiednie narzędzia – mogą to być rękawice z wypustkami, które sprawdzą się w przypadku delikatniejszych zwierzaków, jak i zgrzebła lub trymery. Odpowiednio dobrane akcesoria pozwolą skutecznie usunąć martwy podszerstek, ale nie zniszczą jego okrywy włosowej. Codzienne szczotkowanie sprawi, że na meblach i podłodze Twój pupil zostawi znacznie mniej sierści, co z pewnością ułatwi sprzątanie. Wiosną warto też zafundować czworonogowi porządną kąpiel. Dokładne umycie czworonoga nie tylko usunie brud, ale również ułatwi pozbycie się martwych włosów z jego skóry. Oczywiście wybieramy specjalne preparaty i kosmetyki na sierść dobrane do rodzaju okrywy włosowej zwierzaka. Stosowanie kosmetyków przeznaczonych dla ludzi może spowodować podrażnienia, dlatego na pewno nie należy używać ich do pielęgnacji psów.
Linienie u szczeniaka
Sierść zwierząt zmienia się zależnie od wieku. Szczenięta mają mięciutkie i przyjemne w dotyku futro, które jednak z czasem wypada, aby zrobić miejsce dla „dorosłej sierści”. Jest ona bardziej wytrzymała, ale też sprężysta. Linienie u szczeniaka różni się od tego wynikającego ze zmiany pór roku. Trwa zwykle dłużej – od kilku tygodni do nawet miesięcy, ale wiele zależy od rasy zwierzaka. To dobry czas, aby zacząć przyzwyczajać pupila do zabiegów pielęgnacyjnych, jak m.in. regularne szczotkowanie. Dzięki temu nie tylko skutecznie będziemy pozbywać się martwych włosów, ale też ułatwimy sobie zadanie w przyszłości – zwierzak, który był szczotkowany od małego, z pewnością będzie ze spokojem reagował na tego typu zabiegi.