Mokry Nos u Kota: Co Oznacza? | zoopers.pl
Mokry Nos u Kota: Co Oznacza?

Mokry Nos u Kota: Co Oznacza?

2023-05-17 | Kategoria: Kot

Wśród właścicieli zwierząt domowych utarło się przekonanie, że suchy nos u pupila to najprawdopodobniej oznaka choroby. Tymczasem nie do końca jest to prawda. Czy mokry nosek u kota jest powodem do niepokoju? A może przeciwnie – oznacza to, że mruczący czworonóg ma się świetnie? 

Co Oznacza Mokry Nos u Kota?

Chłodny i lekko wilgotny nos u kota to norma i znak, że nasz zwierzak czuje się dobrze. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że oceniając stan zdrowia pupila, należy wziąć pod uwagę nie tylko suchy lub mokry nosek u kota, ale również inne objawy. Jeśli zwierzak ma wilgotny nos, nie ma powodów do niepokoju. A co jeśli nos jest bardzo mokry, a do tego pupil ma trudności z oddychaniem, katar, kaszle lub zauważymy łzawienie? To najprawdopodobniej objawy infekcji bakteryjnej lub wirusowej albo reakcja alergiczna. Aby pomóc zwierzakowi, powinniśmy więc jak najszybciej udać się na wizytę do weterynarza.

Czy Koty Powinny Mieć Mokry Nos?

Jeśli kot ma mokry nos i dodatkowo zauważymy inne dolegliwości, najprawdopodobniej zwierzak zmaga się z infekcją i potrzebuje pomocy weterynarza. A co jeśli pupil ma suchy nos? U psów oznacza to zwykle chorobę, jednak w przypadku mruczących czworonogów jest nieco inaczej. Suchy nos u kota również nie jest powodem do niepokoju. Koty uwielbiają wygrzewać się przy kaloryferze lub w słońcu, a kiedy wzrasta ich temperatura ciała, nos robi się suchy. Co prawda normą jest delikatnie mokry nos u kota, jednak jeśli jest ciepło, a zwierzak przebywa w pomieszczeniu z powietrzem o niskiej wilgotności, suchy nos nie świadczy w takiej sytuacji o jakichkolwiek problemach ze zdrowiem. W przypadku mruczków w ciągu dnia nos kilkukrotnie może stawać się wilgotny lub suchy, a nawet delikatnie zmieniać kolor i jest to całkowicie normalne.

Czy Kot ma Zawsze Mokry Nos?

Jak już zostało wyjaśnione, delikatnie mokry nos u kota to znak, że wszystko ze zdrowiem zwierzaka jest w porządku, ale suchy nos również nie powinien być powodem do niepokoju, o ile nie towarzyszą temu inne objawy. Jeśli dodatkowo zwierzak jest ospały, traci na wadze, nie ma apetytu, wymiotuje lub zmaga się z biegunką, powinniśmy jak najszybciej zabrać go do weterynarza. Suchy nos u kota może też być objawem odwodnienia, dlatego pamiętajmy, aby zapewnić pupilowi stały dostęp do czystej wody. Jeśli zaś zwierzak niechętnie pije, rozsądnie będzie podawać mu głównie mokrą karmę, która uzupełni wodę w jego organizmie.

Jaki Nos Powinien Mieć Kot?

Dla każdego kochającego opiekuna mruczącego czworonoga zdrowie kota jest priorytetem. Obserwowanie zwierzaka pozwala wychwycić ewentualne zmiany w jego zachowaniu, które mogą świadczyć o pojawianiu się różnego rodzaju dolegliwości. Nie martw się jeśli kot ma mokry nos lub nagle stał się on suchy – takie zmiany mogą pojawiać się kilkukrotnie w ciągu dnia i są całkowicie naturalne, bo wpływ ma na nie m.in. wilgotność czy temperatura powietrza, a także aktywność zwierzaka. Jeśli jednak zauważymy również inne objawy złego samopoczucia, jak np. brak apetytu, osowiałość, dolegliwości ze strony układu pokarmowego, katar, kaszel lub łzawienie, powinniśmy zabrać go do weterynarza.