blog - Muzyka a Psy: Jak Muzyka Wpływa na Naszych Pupili? | zoopers.pl
Muzyka a Psy: Jak Muzyka Wpływa na Naszych Pupili?

Muzyka a Psy: Jak Muzyka Wpływa na Naszych Pupili?

2023-03-01 | Kategoria: Pies

Muzyka towarzyszy nam każdego dnia i zależnie od wybranego gatunku może dodawać energii lub działać uspokajająco. Psy mają bardzo wrażliwy słuch, dlatego wielu właścicieli tych zwierząt zastanawia się, czy ich pupil podobnie odbiera ulubione utwory opiekuna. Co mówią badania na ten temat?

Czy muzyka dla psów ma jakieś znaczenie?

Dla wielu ludzi najlepszym sposobem na relaks jest ulubiona muzyka. Psy mają znacznie wrażliwszy słuch – czy w związku z tym również potrafią się odprężyć słuchając różnego rodzaju melodii? To zagadnienie zainteresowało naukowców. Zespół badaczy pod przewodnictwem Deborah Wells z Queen’s University w Belfaście sprawdził, w jaki sposób muzyka działa na psy. Codziennie przez cztery godziny 50 zwierząt słuchało muzyki pop, heavy metalu oraz muzyki klasycznej, a także ludzkich rozmów. Jak się okazało, emitowane dźwięki mają wpływ na zachowanie czworonogów, przy czym znaczenie ma nie tylko sam fakt słuchania muzyki, ale również jej rodzaj. 

Muzyka relaksacyjna dla psa – jaki gatunek jest najlepszy?

Wyniki wspomnianych badań wykazały, że ludzkie rozmowy oraz muzyka pop nie wpłynęły na psy – zachowywały się one w podobny sposób, co czworonogi z grupy kontrolnej. Heavy metal z kolei pobudzał zwierzaki i sprawiał, że częściej one wyły i szczekały. Jak się okazało, najlepiej jako muzyka relaksacyjna dla psów sprawdza się klasyka – czworonogi, które słuchały muzyki klasycznej, mniej szczekały, za to więcej odpoczywały i spędzały czas na spokojnej zabawie. Podobnie działa na czworonogi reggae – badania naukowców z Uniwersytetu w Glasgow wykazały, że psy słuchające tego rodzaju muzyki były odprężone, kładły się i odpoczywały. Ta sama grupa badaczy odkryła też, że o ile heavy metal i hard rock wywołują u psów stres, to soft rock wprowadzają je w pozytywny i radosny nastrój.

Jak wykorzystać muzykę w opiece nad psem?

Niektóre psy źle znoszą niekomfortowe dla nich sytuacje, jak np. wizytę gości, podróż samochodem lub nieobecność właściciela. W takich sytuacjach można sięgać po środki na uspokojenie, ale warto też spróbować muzyki relaksacyjnej. Doskonale sprawdzi się ona zwłaszcza, jeśli czworonóg źle znosi rozstanie z opiekunem – włączenie odpowiedniej muzyki przed wyjściem do pracy może więc sprawić, że pupil będzie spokojniejszy podczas naszej nieobecności. Należy przy tym pamiętać, że podobnie jak ludzie, również psy mogą mieć różne gusta, dlatego rozsądnie jest wcześniej sprawdzić, jaki rodzaj muzyki najlepiej działa na naszego pupila. Dobrze będzie też zadbać, by wybrane melodie wywoływały pozytywne skojarzenia. Można więc każdego dnia poświęcić kilka lub kilkanaście minut na wspólne słuchanie muzyki i głaskanie w tym czasie zwierzaka. Pamiętajmy też, że o ile odpowiednim wyborem będzie muzyka klasyczna, to dźwięki przyrody działające na człowieka relaksująco, najprawdopodobniej wywołają u psa niepokój i będzie on chciał sprawdzić skąd dochodzi np. śpiew ptaków. Układając listę utworów sięgajmy więc tylko po takie, które rzeczywiście uspokoją psa.