Najlepsze sposoby jak usunąć zapach moczu kota | zoopers.pl
Najlepsze sposoby na usunięcie zapachu moczu kota z kanapy i innych mebli!

Najlepsze sposoby na usunięcie zapachu moczu kota z kanapy i innych mebli!

2021-09-22 | Kategoria: Kot

Koty są bardzo czystymi zwierzętami i większość z nich załatwia swoje potrzeby fizjologiczne do kuwety. Pupilowi jednak mogą zdarzyć się wpadki, dlatego warto wiedzieć jak usunąć zapach moczu kota z kanapy czy innych mebli. Pozbycie się plamy pozwoli nie tylko zneutralizować nieprzyjemną woń, ale też może zapobiec podobnym incydentom w przyszłości.

Dlaczego kot załatwia się poza kuwetą?

Zanim dowiemy się jak usunąć zapach moczu kota z dywanu czy fotela, warto poznać przyczyny niepożądanego zachowania pupila. Niekiedy problem tkwi w zbyt rzadko sprzątanej kuwecie. Odchody należy z niej usuwać jak najszybciej, a ponadto raz w tygodniu trzeba dokładnie umyć kocią toaletę i wymienić żwirek na nowy. Oczywiście bardzo ważna jest też nauka czystości kota, zwłaszcza jeśli adoptujemy młodego zwierzaka. Bywa też tak, że niektóre żwirki nie odpowiadają pupilowi, a wówczas należy spróbować innego produktu.

Koty to zwierzęta terytorialne, dlatego te żyjące na wolności znaczą teren za pomocą moczu o silnym zapachu. Zwierzak niewychodzący również może oznaczać w ten sposób mieszkanie, zwłaszcza jeśli nie został wykastrowany. Zabieg powinien być przeprowadzony w odpowiednim czasie, aby niepożądane zachowanie się nie utrwaliło. Powinniśmy ponadto pamiętać, że za pomocą moczu teren oznaczają nie tylko kocury, ale również kotki w pewnym wieku.

Zdarza się też, że przyczyną oddawania przez koty moczu w niedozwolonym miejscu są problemy behawioralne lub zdrowotne. W takiej sytuacji konieczna jest konsultacja z weterynarzem, który wykluczy zapalenie pęcherza i inne choroby.

Jak usunąć zapach moczu kota z materaca lub dywanu?

Jeśli kot załatwi się na dywan lub materac, należy jak najszybciej zebrać nadmiar wilgoci np. za pomocą ręczników papierowych. Kolejny krok to oczyszczenie materiału łagodnym detergentem i wysuszenie go. A jak usunąć zapach moczu kota? Jednym ze skutecznych sposobów jest wykorzystanie sody oczyszczonej, która m.in. neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Wystarczy ją rozsypać w miejscu, w którym załatwił się zwierzak i po ok. godzinie dokładnie je odkurzyć. Dobrym rozwiązaniem będzie też wykorzystanie w tym celu roztworu płynu do płukania ust z wodą. Warto też sięgnąć po specjalne neutralizatory zapachu dostępne w sklepach zoologicznych.