Nietrzymanie Moczu u Psa: Przyczyny i co robić | zoopers.pl
Nietrzymanie Moczu u Psa: Przyczyny i co robić.

Nietrzymanie Moczu u Psa: Przyczyny i co robić.

2023-12-21 | Kategoria: Pies

Nietrzymanie moczu u psów może być niepokojącym i kłopotliwym problemem zarówno dla nas jako właścicieli zwierząt, jak i naszych psich towarzyszy. Jeśli borykasz się z tym problemem u swojego psa wiedz, że nie jesteś sam. Jest to problem często obserwowany u starszych lub schorowanych psów, który może prowadzić do szeregu wyzwań w codziennym życiu nie tylko zwierzęcia, ale i właściciela. W tym artykule zagłębiamy się w najbardziej powszechne przyczyny nietrzymania moczu u psów, jego objawy i różne opcje leczenia. Opiszemy co można zrobić kiedy pies sika pod siebie, aby pomóc psom oraz właścicielom odzyskać komfort życia codziennego.

Pies Nie Trzyma Moczu

Nietrzymanie moczu u psa to zjawisko, podczas którego mimowolnie pies sika pod siebie, lub popuszcza niewielkie jego ilości w losowych miejscach. Często możemy zauważyć mokre plamy, na przykład w miejscu leżenia psa. Zjawisko to występuje częściej u samic i psów starszych, choć może dotyczyć naszych zwierząt niezależnie od płci i wieku.

Zwierzęta z tym problemem mogą oddawać mocz częściej niż zwykle, oraz mieć trudności z całkowitym opróżnieniem pęcherza. Czerwona lampka zapala się w głowie właścicieli zwykle, gdy psu zdarzają się wypadki w domu, nawet jeśli wcześniej był nauczony czystości.

Warto też zwrócić uwagę na to, czy nasz pies nie wylizuje sobie okolic narządów płciowych. Popuszczanie moczu u psa może prowadzić do podrażnienia i zaczerwienienia skóry, a zwierzęta często próbują się oczyścić i złagodzić dyskomfort w tej okolicy ciała poprzez wylizywanie. Zaalarmować nas może również zmiana w zachowaniu psa, dla którego cała sytuacja jest zwykle stresująca. Zwróćmy uwagę na to, czy pies nie wykazuje zaniepokojenia lub oznak dyskomfortu. Oczywiście często jedną z najczęściej zauważalnych rzeczy jest nieprzyjemny zapach moczu, który może być wyczuwalny na sierści lub posłaniu zwierzęcia.

Dlaczego Pies Nie Trzyma Moczu?

Niekontrolowane oddawanie moczu u psa może mieć wiele przyczyn, i żadnej z nich nie należy lekceważyć. Jeżeli zauważyliśmy, że nasz pies posikuje mimo że wcześniej mu się to nie zdarzało, powinniśmy zwrócić się do naszej przychodni po profesjonalną poradę weterynaryjną, ponieważ powodów takiego stanu może być naprawdę wiele. U psów stosuje się wiele leków, których skutkiem ubocznym może być np. zwiększone przyjmowanie wody i związane z tym częstsze oddawanie moczu. Psy starsze lub chore na zapalenie stawów mogą mieć na przykład problemy z podnoszeniem się i wychodzeniem na podwórko w celu załatwienia się. Poniżej prezentujemy parę z najczęstszych przyczyn nietrzymania moczu u psów.

Nietrzymanie moczu u psa - Zaburzenia hormonalne

Brak równowagi hormonalnej, a konkretnie spadek poziomu estrogenu, jest częstą przyczyną nietrzymania moczu u wykastrowanych suk. Estrogen jest hormonem, który odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia układu moczowo-płciowego u samic psów. Pomaga on utrzymać silne i prawidłowo funkcjonujące mięśnie zwieracza cewki moczowej, które kontrolują oddawanie moczu. Pomaga również utrzymać zdrowie tkanek pęcherza moczowego i tkanek cewki moczowej. Kiedy samica psa jest kastrowana (poddawana owariohysterektomii), jej jajniki są usuwane podczas zabiegu, co powoduje znaczne zmniejszenie produkcji estrogenu. Ten nagły spadek poziomu estrogenów może prowadzić do osłabienia mięśni i innych tkanek układu moczowo-płciowego. Skutkuje to popuszczaniem moczu u psa, również gdy jest w spoczynku lub śpi, ponieważ osłabiony mięsień zwieracz jest mniej zdolny do zatrzymywania moczu. Rasy predysponowane do niewydolności mięśnia zwieracza to między innymi pinczer, sznaucer olbrzym, owczarek staroangielski, rottweiler i bokser.

Nietrzymanie moczu u starszych psów

Jedną z głównych przyczyn nietrzymania moczu u psów jest wiek, szczególnie u psów starszych i geriatrycznych. Wraz z wiekiem u psów może wystąpić kilka zmian fizjologicznych, które wpływają na ich zdolność do kontrolowania pęcherza i prowadzą do nietrzymania moczu. Wymienić tutaj można między innymi zanik mięśni, który może wpływać na mięśnie odpowiedzialne za kontrolowanie pęcherza i zwieracza cewki moczowej. Mięśnie zarówno u ludzi jak i u psów, wraz z wiekiem słabną i tracą napięcie, stąd mięśnie układu moczowego mogą mieć utrudnione zadanie u psów w podeszłym wieku. Wiek dotyka także pęcherza moczowego, który w miarę upływu czasu traci na elastyczności, co skutkuje jego mniejszą pojemnością.

Starsze psy są również bardziej podatne na szereg problemów zdrowotnych, takich jak infekcje dróg moczowych, choroby nerek, cukrzyca i inne choroby, w tym te o podłożu hormonalnym, które mogą przyczyniać się do nietrzymania moczu. Przyczyniać się do tego może również osłabiony układ nerwowy. U psów geriatrycznych może występować stan podobny do ludzkiej demencji, gdzie ze względu na związane z podeszłym wiekiem zmiany degeneracyjne w układzie nerwowym, psy zapominają o nawykach związanych z wychodzeniem na dwór w celu załatwienia się, lub brakuje im koordynacji w kontrolowaniu oddawania moczu.

Nietrzymanie moczu u psów, a infekcje układu moczowego

Infekcje dróg moczowych są bardzo częstą przyczyną posikiwania u psów. Infekcje te mogą dotyczyć pęcherza, cewki moczowej oraz nerek. Infekcja rozwija się, gdy patogeny dostają się do dróg moczowych i namnażają się. Może to prowadzić do silnej i ciągłej potrzeby opróżnienia pęcherza, utrudniając psu utrzymanie moczu. Oprócz częstego oddawania moczu, psy mogą wykazywać inne objawy, takie jak obecność krwi w moczu, dyskomfort podczas oddawania moczu czy nadmierne lizanie okolicy narządów płciowych.

Operacje chirurgiczne jako powód nietrzymania moczu u psów

Każda operacja może się wiązać z powikłaniami. Istnieją pewne zabiegi chirurgiczne nierzadko wiążące się z pooperacyjnym nietrzymaniem moczu. Na przykład kastracja u samic psów może skutkować osłabieniem mięśni, co wpływa na niekontrolowane oddawanie moczu u psa. Podczas operacji obejmujących podbrzusze, miednicę lub kręgosłup może dojść do uszkodzenia nerwów. Infekcja pooperacyjna dróg moczowych może prowadzić do stanu zapalnego, a blizny powstałe po zabiegach mogą utrudniać normalny przepływ moczu lub wywierać nacisk na pęcherz.

Oczywiście nie wszystkie zabiegi chirurgiczne będą mieć wyżej wymieniony skutki. Przed każdym zabiegiem zostaniemy poinformowani przez lekarza weterynarii o ewentualnych powikłaniach i sposobach ich leczenia.

Nietrzymanie moczu o podłożu emocjonalnym u psa

Behawioralne nietrzymanie moczu u psów jest zazwyczaj związane z czynnikami emocjonalnymi i psychologicznymi, i może objawiać się z różnych powodów. Jeżeli zastanawiamy się dlaczego pies popuszcza mocz kiedy wita nas po naszym powrocie do domu, odpowiedź jest zwykle prosta. Wiele psów posikuje z ekscytacji i podniecenia, i nie powinniśmy tego interpretować jako prawdziwe nietrzymanie moczu.

Do mimowolnego oddawania moczu należą także czynniki stresowe, takie jak na przykład nowe zwierzę w domu, zbyt duża liczba gości, czy głośne dźwięki, takie jak na przykład noworoczne fajerwerki. Natomiast psy z lękiem separacyjnym mogą posikiwać w momencie, gdy pozostają w domu bez obecności właściciela.

Jak Leczyć Nietrzymanie Moczu u Psa?

Leczenie nietrzymania moczu u psów jest ściśle związane z podłożem problemu. U psów, u których nietrzymanie moczu związane jest z podeszłym wiekiem, często stosuje się nie tylko leki zwalczające podstawowe choroby prowadzącego do tego objawu, ale również często zaleca się zmianę diety. Diety takie często ukierunkowane są na wspieranie układu moczowego. Do tego należy rozważyć pomoc psu w wychodzeniu na zewnątrz, zwłaszcza jeżeli cierpi on na choroby zwyrodnieniowe stawów.

Jeżeli lekarz weterynarii będzie podejrzewał infekcję układu moczowego, przeprowadzi badanie fizykalne, a także zleci badanie moczu. W przypadku stwierdzenia zapalenia o podłożu bakteryjnym, dobrany zostanie odpowiedni antybiotyk działający na obecną w układzie moczowym bakterię. Konieczne jest tutaj szybkie działanie, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się bakterii w obrębie organizmu.

Leczenie pooperacyjnego nietrzymania moczu obejmuje podawanie leków wzmacniających zwieracz cewki moczowej oraz (jeżeli występują) leczenie infekcji i stanów zapalnych. W niektórych przypadkach nietrzymanie moczu może ustąpić wraz z zagojeniem się miejsca poddanemu zabiegowi i ustąpieniem stanu zapalnego.

Jakie Leki na Nietrzymanie Moczu u Psa?

W nietrzymaniu moczu u psów możliwe do zastosowania są terapie lekami mogących pomóc zwiększyć napięcie mięśni zwieracza cewki moczowej. Zależnie od przypadku lekarz weterynarii może stwierdzić zasadność połączenia terapii z lekami hormonalnymi. U samców psów stosuje się terapię testosteronem, natomiast u samic psów stosuje się terapię estrogenową. Terapia estrogenowa może być stosowana u wykastrowanych suk u których występuje nietrzymanie moczu związane właśnie z tym zabiegiem.

Jak Wspomóc Leczenie Nietrzymania Moczu u Psa?

Oprócz stosowania leków, pieluchy dla psów mogą być skutecznym narzędziem pomagającym w utrzymaniu czystości kiedy pies posikuje, zwłaszcza jeżeli nie posiadamy ogrodu na który możemy regularnie wypuszczać psa. Przy stosowaniu pieluch należy jednak uważać na to, czy nie dochodzi do odparzenia lub infekcji skóry, w wyniku zbyt długiego stosowania pieluchy. Może się to zdarzyć, jeśli mocz zbyt długo przylega do skóry psa, a w wyniku tego wilgotne środowisko może być nie tylko niekomfortowe dla zwierzęcia, ale również prowadzić do rozwoju infekcji.

Warto pamiętać również o tym, że psy często wybierają te same miejsca do oddawania moczu, zwłaszcza, jeżeli przedtem zdarzyło się im oddać w nim mocz, i nadal wyczuwalny jest jego zapach. W takim przypadku nie wystarczy tylko zetrzeć moczu z podłogi, gdyż zapach nadal pozostaje. Kiedy rozpoczniemy leczenie nietrzymania moczu u psa, problem wraz z pomocą lekarza weterynarii może minąć, natomiast jeśli pies w międzyczasie przyzwyczai się do posikiwania w swoim wybranym kącie domu, taki nawyk może mu pozostać nawet po udanym zakończeniu leczenia. W takim wypadku należy pamiętać o tym, żeby za każdym razem pozbywać się zapachu moczu. Można to zrobić za pomocą przygotowanej domowymi sposobami mieszanki octowej, jednak mimo zlikwidowania zapachu moczu, zapach octu pozostający w powietrzu może być drażniący nie tylko dla nas, ale również dla zwierzaka. Dostępne są także neutralizatory zapachu, które przygotowane specjalnie do tego zadania, pozwalają zmyć podłogę i nie martwić się o przykry zapach w powietrzu.

A jeśli chcemy ogólnie zatroszczyć się o nieprzyjemny zapach naszego pupila, niezależnie od jego przyczyny, zapraszamy do przeczytania artykułu o 4 sposobach na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu psa.


Aleksandra Pawłowska 
Absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie. Ostatnie dwa lata studiów spędziła na szlifując umiejętności kliniczne na Uniwersytecie Ludwika i Maksymiliana w Monachium. W trakcie studiów aktywna członkini Koła Naukowego Medyków Weterynaryjnych i przewodnicząca International Veterinary Students’ Association. Największa fanka jamników, i właścicielka jednego z nich. Pasjonatka nauki, literatury faktu i kuchni azjatyckiej.