Otyłość u Psa: Przyczyny, Zapobieganie, Chudnięcie | zoopers.pl
Otyłość u Psa: Przyczyny, Zapobieganie, Chudnięcie

Otyłość u Psa: Przyczyny, Zapobieganie, Chudnięcie

2024-01-02 | Kategoria: Pies

W obecnym świecie psy stały się integralnymi członkami naszych rodzin, a ich zdrowie i dobre samopoczucie nigdy nie były ważniejsze. Istnieje jednak zagrożenie, które zwykle powoli wkrada się w życie naszych czworonożnych przyjaciół, a gdy je zauważamy często jest już za późno na zapobieganie. Mowa tutaj o otyłości u psów - rosnącym problemie, który często pozostaje niezauważony oraz niedoceniany.

Nasza miłość do naszych pupili czasami prowadzi nas do rozpieszczania ich nadmierną ilością smakołyków, brakiem ruchu i niewłaściwą dietą, nieumyślnie przyczyniając się do powstania problemu otyłości u psów. Podobnie jak u ludzi, otyłość może prowadzić do niezliczonych problemów zdrowotnych u naszych psich towarzyszy, znacznie obniżając jakość ich życia, rozwoju chorób, a nawet skrócenia długości ich życia. Z naszego artykułu dowiecie się co powoduje że pies tyje, jakie kroki podjąć kiedy pies jest otyły oraz w jaki sposób można zapobiec otyłości u psa.

Otyłość u Psa: Kiedy Pies jest Otyły?

Istnieje różnica między otyłością a nadwagą u psa, choć czasami różnice te są bardzo subtelne. Oba stany wiążą się z nadmierną masą ciała, ale różnią się pod względem nasilenia i ich wpływu na zdrowie psa.

Nadwaga u psa występuje, gdy posiada on kilka dodatkowych kilogramów lub wynik kondycji ciała (tak zwany BCS), który mieści się nieco powyżej idealnego zakresu. Zazwyczaj oznacza to, że waga psa przekracza wagę zalecaną dla jego rasy i wielkości, ale nie jest jeszcze na poziomie, który znacząco wpływa na jego ogólny stan zdrowia. Psy z nadwagą są w stanie poruszać się stosunkowo wygodnie i angażować się w regularne aktywności.

Otyłość u psa to poważniejszy stan charakteryzujący się nadmiernym nagromadzeniem tkanki tłuszczowej w organizmie, który negatywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie. To zdecydowanie więcej niż tylko kilka dodatkowych kilogramów. Otyłe psy często mają wynik kondycji ciała zdecydowanie powyżej idealnego zakresu, a ich nadwaga znacznie obciąża stawy, narządy i ogólne funkcje fizjologiczne. Otyłość u psów może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych, w tym cukrzycy, chorób serca, stawów i skrócenia długości życia, dlatego warto wiedzieć jak zapobiec otyłości u psa.

Jak Ocenić czy Nasz Pies ma Nadwagę?

Do oceny nadwagi u psa lekarze weterynarii stosują najczęściej tzw. BCS, czyli Body Condition Score. BCS to metoda, która bazuje na podstawie obserwacji wizualnych i dotykowych. Pomaga określić, czy pies ma niedowagę, idealną wagę, nadwagę lub otyłość. BCS to skala od 1 do 9, gdzie środkowe wartości 4 i 5 to waga idealna, a wartości graniczne to niedowaga (1-3) i nadwaga (6-9).

Psy o idealnej wadze mają zdrową kondycję ciała z dobrze wyprofilowanym ciałem i zauważalną talią gdy patrzy się na nie z góry. Ich żebra są wyczuwalne przez skórę, ale niewidoczne.

Psy z nadwagą mają zauważalny nadmiar tkanki tłuszczowej, a ich talia nie jest widoczna gdy patrzy się na nie z góry. Ich żebra są nadal wyczuwalne przez skórę, ale przykryte warstwą tłuszczu.

Otyłe psy mają znaczną ilość nadmiaru tkanki tłuszczowej, co utrudnia wyczucie żeber nawet przy delikatnym nacisku rękami. 

Jak Zapobiec Nadwadze u Psa?

Zapobieganie otyłości u psa wydaje się pozornie nieskomplikowanie, jednak w praktyce często bywa tak, że właściciel nie jest w stanie się oprzeć błagającym oczom zwierzęcia czekającego cierpliwie pod stołem, podczas gdy rodzina zasiada do wspólnego obiadu. Jest ono jednak kluczowe dla ich ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia. 

Aby zapobiec nadwadze u psa zapewnij swojemu psu zbilansowaną i odpowiednią dietę w zależności od jego wieku, wielkości, rasy i poziomu aktywności. Starannie odmierzaj porcje karmy dla psa i unikaj przekarmiania. Nie syp karmy na oko, i nie pozostawiaj jej nadmiaru w misce. Nie karm psa resztkami ze stołu lub ludzkim jedzeniem, a smakołyki podawaj mu z umiarem. Wybieraj wysokiej jakości karmę dla psów, która spełnia potrzeby żywieniowe Twojego psa.

Zapewnij swojemu psu regularne spacery, zabawy i ćwiczenia odpowiednie dla jego wieku. Jeżeli jest on w dobrej kondycji fizycznej i zdrowotnej, dobrym pomysłem jest wspólny jogging z psem. Warto wziąć pod uwagę jaki dystans podczas spaceru może pokonać nasz pies. Codzienne spacery, zabawy i zajęcia stymulujące umysł mogą pomóc w utrzymaniu zdrowej wagi.

Zapewnij psu dostęp do czystej, świeżej wody przez cały czas. Czasami psy mogą jeść, gdy w rzeczywistości są spragnione. Nawodnienie jest kluczowe do utrzymania odpowiedniej masy ciała.

Znajomość zasad jak zapobiegać otyłości u psa daje nam solidne podstawy w dbaniu o zdrowie naszego zwierzaka. Sama ich znajomość jednak nic nie da, jeżeli nie będziemy ich przestrzegać.

Co Powoduje, że Pies Tyje?

Przyrost masy ciała u psów może być spowodowany różnymi czynnikami, które często się ze sobą przeplatają. Główną przyczyną otyłości u psów jest zwykle nie tylko nieprawidłowa dieta, ale również zbyt niska aktywność fizyczna czy choroby. Jeżeli chodzi o dietę u psów, schemat jest ten sam co u ludzi. Dieta bogata w kalorie, niezdrowe tłuszcze lub nadmierną ilość węglowodanów może przyczyniać się do przybierania na wadze. Kiedy pies spożywa więcej kalorii niż zużywa poprzez aktywność fizyczną, nadmiar kalorii jest magazynowany w postaci tłuszczu. Tak samo jak siedzący tryb życia u ludzi prowadzi do dodatkowych kilogramów, tak samo u psów niewystarczająca aktywność fizyczna lub ćwiczenia mogą prowadzić do zwiększenia masy ciała. Problemem często jest także pozostawianie jedzenia na cały dzień w misce, aby pies mógł jeść do woli, czy sypanie karmy do miski “na oko”.

Ze względu na wolniejszy metabolizm i zmniejszony poziom aktywności fizycznej, rolę odgrywa tutaj także wiek, dlatego ważne jest odpowiednie dopasowanie kaloryczności posiłków na starsze lata naszego psa. W miarę starzenia się psa zmniejsza się również jego masa mięśniowa, co za tym idzie, jego zapotrzebowanie energetyczne. Istnieją również rasy mające naturalnie wolniejszy metabolizm, co predysponuje je do nadwagi. Do ras takich należą na przykład labradory, buldogi czy bassety. 

Istnieją również stany chorobowe, które mogą powodować przyrost masy ciała u psów. Są to na przykład cukrzyca czy nadczynność kory nadnerczy. Często również obserwuje się także zwiększenie masy ciała u psów po kastracji oraz owariohisterektomii (potocznie zwanej sterylizacją). Dzieje się tak z powodu zmian hormonalnych, które powodują między innymi obniżenie metabolizmu w organizmie psa, a także zwiększenie apetytu, co prowadzi do większego pobierania pokarmu. 

Niektóre leki stosowane u psów mogą mieć skutki uboczne, które obejmują zwiększony apetyt i przyrost masy ciała. Leki sterydowe powodują zwiększone odkładanie się tkanki tłuszczowej, z kolei niektóre leki na padaczkę mogą powodować zwiększenie apetytu.

Pies z Nadwagą: Co Zrobić Aby Schudł?

Jeżeli jesteśmy właścicielami otyłego psa, na pewno nie raz zadawaliśmy sobie pytanie co zrobić aby pies schudł. Przy podejmowaniu decyzji o zmianie sposobu odżywiania psa, warto skonsultować nasze decyzje z lekarzem weterynarii lub psim dietetykiem. Lekarz weterynarii podczas wizyty oceni ogólny stan zdrowia psa, zdiagnozuje ewentualne schorzenia mogące przyczyniać się do przybierania masy ciała u zwierzęcia, dobierze odpowiednią karmę i pomoże ustalić idealną wagę docelową, a także podpowie, w jakim tempie może następować chudnięcie. Karmy odchudzające mają zazwyczaj niższą zawartość kalorii i tłuszczu, a jednocześnie dostarczają niezbędnych składników odżywczych. Właściciele psów, które mają problemy ze zbyt szybkim pochłanianiem karmy, powinni rozważyć zakup miski spowalniającej jedzenie.

Należy ostrożnie odmierzać porcje i trzymać się zalecanych wytycznych żywieniowych. Używaj miarki do dokładnego porcjowania posiłków psa. Kategorycznie unikaj karmienia resztkami ze stołu oraz wysokokalorycznymi smakołykami. Ogranicz smakołyki do niskokalorycznych opcji lub używaj kawałków zwykłej karmy psa jako smakołyków podczas treningu. Śledź wszystkie smakołyki i przekąski podawane w ciągu dnia, tak żeby zgadzała się założona kaloryczność diety.

Równie ważny jest odpowiedni wysiłek fizyczny. Warto zwiększyć codzienną rutynę ćwiczeń swojego psa. Może to obejmować dłuższe spacery, więcej czasu na zabawę lub angażowanie się w zajęcia takie jak trening zręcznościowy lub pływanie. Róbmy to jednak ostrożnie, pamiętając, że otyły pies ma ograniczone możliwości fizyczne. Jeżeli nasz pies jest z natury leniwy, warto poznać techniki na rozruszanie leniwego psa, i powoli przyzwyczajać go do większej iloci ruchu. Na koniec warto dodać, że dłuższe spacery z naszym pupilem przyniosą korzyści zdrowotne nie tylko jemu, ale także nam.

Kiedy sytuacja zajdzie za daleko właściciele często zadają sobie pytanie jak szybko odchudzić psa? Odchudzanie otyłego psa powinno się jednak przeprowadzać powoli, gdyż w innym wypadku może się to odbić na jego zdrowiu. Pamiętaj, że utrata wagi powinna być stopniowa. Szybka utrata wagi może być niezdrowa i prowadzić do innych schorzeń. Do tematu odchudzania otyłego psa powinniśmy podejść rozsądnie i z odpowiednią dozą cierpliwości, a stosując się do zaleceń lekarzy weterynarii oraz dietetyków zwierzęcych, nie trzeba będzie długo czekać na pozytywne efekty.



Aleksandra Pawłowska 
Absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie. Ostatnie dwa lata studiów spędziła na szlifując umiejętności kliniczne na Uniwersytecie Ludwika i Maksymiliana w Monachium. W trakcie studiów aktywna członkini Koła Naukowego Medyków Weterynaryjnych i przewodnicząca International Veterinary Students’ Association. Największa fanka jamników, i właścicielka jednego z nich. Pasjonatka nauki, literatury faktu i kuchni azjatyckiej.