Pasztet: Mokra Karma dla Psów i Kotów
Mokra karma dla psów lub kotów może mieć różną konsystencję – od grubo zmielonych fragmentów mięsa, warzyw i innych dodatków, przez kawałki pożywienia w sosie, aż po gładko zmielony pasztet. Czym wyróżnia się ten ostatni i na co zwracać uwagę podczas wybierania tego typu karmy?
Najważniejsze różnice pomiędzy karmą suchą, a mokrą
Najbardziej istotną różnicą pomiędzy karmą mokrą i suchą jest sposób przetwarzania surowców podczas produkcji, od którego zależy trwałość pożywienia. Karma sucha ma znaczniej mniejszą zawartość wody, ale dodawane są do niej konserwanty, a także witaminy i minerały. Wszystko po to, by zapewnić zwierzętom wszystkie niezbędne składniki odżywcze przy zachowaniu wysokiej trwałości takiej karmy. Dobrej jakości karma mokra powstaje z nieprzetworzonych wcześniej surowców i poddaje się ją sterylizacji, aby przedłużyć jej przydatność do spożycia. Dzięki temu procesowi zamknięta w puszkach, saszetkach czy aluminiowych tackach karma zachowuje trwałość długi czas, ale po ich otwarciu trzeba ją przechowywać w warunkach chłodniczych i szybko zużyć. Mokra karma może też mieć różną konsystencję. Zmielony na gładko pasztet jest dobrym wyborem w przypadku zwierząt mających problemy z gryzieniem, a więc np. starszych kotów i psów lub pupili z chorobami dziąseł.
Jak wybrać mokrą karmę w postaci pasztetu?
Przede wszystkim podczas zakupów powinniśmy kierować się składem produktów. Karma dla kota pasztet powinna mieć dużą zawartość mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, co wynika z naturalnego zapotrzebowania jego organizmu na te składniki. Podobną zasadę powinniśmy stosować wybierając pożywienie dla psa. Oprócz tego pod uwagę należy wziąć preferencje smakowe pupila i jego potrzeby. Nieco innych składników potrzebować będzie szczeniak czy kociak, a innych zwierzęta w podeszłym wieku czy po zabiegu sterylizacji. Rozsądnie jest też kierować się zużywaną ilością pożywienia, aby ograniczyć ryzyko jego zepsucia się po otwarciu. Mokra karma dla psa czy kota pasztet może być pakowana w puszki lub mniejsze tacki aluminiowe. Jeśli mamy w domu jednego czworonoga, lepszym rozwiązaniem będzie mniejsza pojemność – dzięki temu pupil dostanie za każdym razem świeżą porcję jedzenia. Nieco większe puszki mogą okazać się dobrym wyborem w przypadku kilku zwierzaków.
Czy można częstować zwierzęta pasztetem dla ludzi?
To nie jest dobry pomysł, bo pasztet dla ludzi oprócz mięsa zawiera też przyprawy oraz inne dodatki, które mogą zaszkodzić zwierzakom. Dotyczy to zwłaszcza produktów kupowanych w sklepie, bo nie do końca wiemy, co się w nich znajduje. Przygotowując domowy pasztet można oczywiście przyrządzić porcję specjalnie dla pupila, a więc bez soli i innych przypraw czy cebuli, która jest szkodliwa zarówno dla psów, jak i dla kotów. Sprawdź jakie zioła i przyprawy są szkodliwe dla Twojego psa!
Sprawdź ofertę wszystkich produktów Morando. W szczególności polecamy Morando Professional Mokrą Karmę dla Kota Juniora: Pasztet z Cielęciną i Wątróbką.