Pies nie chce jeść suchej karmy: jak go zachęcić? | zoopers.pl
Pies nie chce jeść suchej karmy: jak go zachęcić?

Pies nie chce jeść suchej karmy: jak go zachęcić?

2021-12-08 | Kategoria: Pies

Pies nie chce jeść suchej karmy - czy można go zachęcić?

Powody, dla których pies nie chce jeść suchej karmy, mogą być różne. Przede wszystkim należy wykluczyć przyczyny zdrowotne. Zdarza się jednak, że niechęć do takiego pożywienia ma bardziej prozaiczne podłoże. Jak nauczyć psa jeść suchą karmę?

Jakie zalety ma sucha karma?

Sucha karma dla psa dostarcza zwierzakowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, a ponadto jest bardzo wygodna w przechowywaniu. Mała zawartość wody sprawia, że zachowuje ona świeżość przez dłuższy czas, łatwo jest odmierzyć odpowiednią porcję takiego pożywienia, a ponadto pomaga ona dbać o zęby czworonoga. Twarde granulki pozwalają pozbywać się osadu nazębnego, który może spowodować pojawienie się trudnego do usunięcia kamienia nazębnego. Nic więc dziwnego, że wielu właścicieli psów preferuje właśnie takie pożywienie dla swojego pupila.

Dlaczego pies nie chce jeść suchej karmy?

Jeśli pies odmawia nie tylko suchej karmy, ale nie chce jeść również żadnego innego pożywienia, warto skonsultować się z weterynarzem. W takiej sytuacji niechęć do granulek może wynikać z problemów zdrowotnych, dlatego należy to sprawdzić. W wielu przypadkach jednak powody są mniej niebezpieczne. Przyczyną może być np. nieświeże pożywienie lub brudna miska. Ważne jest więc, aby karmę przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku oraz często myć naczynie, w którym podajemy pupilowi jedzenie. 

Bardzo często pies nie chce jeść suchej karmy, jeśli wcześniej podstawę jego pożywienia stanowiła karma mokra. Takie sytuacje mogą mieć miejsce np. w przypadku adopcji pupila. Pamiętajmy, że nagłe zmiany w sposobie żywienia czworonogów mogą spowodować u nich dolegliwości ze strony układu trawiennego. Nowości należy więc wprowadzać stopniowo.

Przyczyną może być też trudność w gryzieniu granulek, zwłaszcza w przypadku szczeniąt, psich seniorów oraz czworonogów z chorobami dziąseł. Problem ze zjedzeniem dużych i twardych chrupek mogą mieć także psy małych ras. Warto o tym pamiętać wybierając karmę dla pupila.

Inną przyczyną niechęci do suchej karmy może być brak apetytu spowodowany przejedzeniem. Jeśli podajemy psiakowi jedzenie często lub też częstujemy go przekąskami i resztkami z własnego talerza, najprawdopodobniej nie będzie miał ochoty na kolejny posiłek. Rozsądnie jest więc przyjrzeć się menu pupila i zadbać o odpowiednie porcje karmy.

Co można dodać do suchej karmy dla psa?

Jeśli psiak ma problemy z gryzieniem, dobrym rozwiązaniem jest namoczenie suchej karmy, aby sprawiała mniej trudności. W sytuacji gdy planujemy wprowadzić zmiany w sposobie żywienia, rozsądnie jest dodawać nową karmę do tej dotychczasowej stopniowo zwiększając jej ilość. Aby zachęcić zwierzaka do jedzenia suchych granulek, można też dodać do nich mokrej karmy, która jest bardziej aromatyczna.