Pies w upalne dni: jak poprawić komfort pupila? | zoopers.pl
Pies w upalne dni: jak dbać o komfort pupila?

Pies w upalne dni: jak dbać o komfort pupila?

2022-08-22 | Kategoria: Pies

Wysokie temperatury panujące latem są męczące nie tylko dla nas, ale również dla naszych czworonożnych przyjaciół. Upały są szczególnie niebezpieczne dla psów chorych, szczeniaków oraz starszych zwierząt. Kiedy żar leje się z nieba warto więc pamiętać o zapewnieniu pupilowi dostępu do chłodnej wody oraz zacienionego miejsca na odpoczynek. 

Na jakie niebezpieczeństwa narażony jest pies w upalne dni?

Psy gorzej radzą sobie z ochładzaniem organizmu niż ludzie. My pocimy się całą powierzchnią ciała, a psiaki mają gruczoły potowe tylko pomiędzy palcami. Dodatkowo mogą one obniżać temperaturę poprzez dyszenie. Oba te mechanizmy bywają jednak nie wystarczające przy silnych upałach, a wówczas może dojść do przegrzania, a nawet do udaru. Objawiają się one m.in. nadmiernym ziajaniem, przyspieszoną akcją serca, biegunką i wymiotami, ślinieniem się gęstą śliną czy drgawkami. Ponadto pupil może mieć trudności z utrzymaniem równowagi, a nawet stracić przytomność. Oczywiście symptomy te sygnalizują również inne choroby, jednak charakterystyczne dla udaru jest ich pojawienie się w krótkim czasie. Jeśli więc pupil zachowywał się normalnie i nagle zauważyliśmy kilka z wymienionych wyżej objawów, powinniśmy reagować jak najszybciej. Wysoka temperatura ciała u psa utrzymująca się dłuższy czas może doprowadzić do uszkodzenia narządów wewnętrznych zwierzęcia, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci. Pierwsza pomoc to przeniesienie czworonoga w chłodne miejsce i stopniowe schładzanie jego ciała – zbyt szybkie obniżenie temperatury może doprowadzić do szoku termicznego. Później trzeba zaś udać się z pupilem do weterynarza, który udzieli mu profesjonalnej pomocy. Ponieważ pies w upale narażony jest na duże niebezpieczeństwo, warto zapobiegać przegrzaniu w odpowiedni sposób.

Jak ulżyć psu w upał?

Przede wszystkim trzeba zapewnić psiakowi dostęp do picia. Miski na wodę warto ustawić w kilku pomieszczeniach, zwłaszcza jeśli pupil zostaje sam w domu, kiedy wychodzimy do pracy. Dzięki temu mamy pewność, że nawet jeśli przez przypadek przewróci jeden z pojemników, ciągle będzie mógł zaspokoić pragnienie. Woda powinna być czysta i chłodna, ale nie zimna. Niezależnie od tego czy pupil mieszka w domu czy w ogrodzie, powinien mieć zacienione miejsce do odpoczynku. Pamiętajmy, że przy wysokich temperaturach buda mocno się nagrzewa i chociaż wewnątrz jest cień, to może w niej być za gorąco. Czworonóg powinien więc mieć wstęp np. do murowanego garażu lub innego pomieszczenia, gdzie skwar nie będzie tak dokuczliwy. Jeśli nie wiesz jak schłodzić psa w upalne dni, możesz też sięgnąć po inne sposoby, np. rozłożyć mu wilgotny ręcznik czy spryskać czystą wodą. Wygodnym rozwiązaniem są też maty chłodzące dla psów oraz specjalne kamizelki. Warto oprócz tego dostosować menu zwierzaka do panującej pogody – przy wysokich temperaturach lepiej może się sprawdzić mokra karma, która jest bardziej lekkostrawna i zawiera znacznie więcej wody, niż karma sucha.