Podatek za psa w 2022 roku: gdzie obowiązuje i jak dużo wynosi?
Podatek od psa muszą płacić osoby fizyczne posiadające czworonoga. Danina ta jednak nie obowiązuje w całym kraju, a jej wysokość ustalają władze samorządowe, przy czym kwota ta nie może przekroczyć stawki określonej w obwieszczeniu Ministra Finansów. W jakich miejscowościach trzeba płacić podatek od psa i jaka będzie maksymalna stawka tej daniny w 2022 roku?
Podatek od psa w 2022 roku
Podatek od psa płacą osoby fizyczne, o ile mieszkają na terenie gmin, których władze zdecydowały się na wprowadzenie takiej daniny. Warto jednak pamiętać, że są z niej zwolnione osoby mające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, a także posiadające orzeczenie o dowolnym stopniu niepełnosprawności, jeśli pies jest zwierzęciem asystującym. Podatku od psa nie muszą płacić ponadto osoby mające więcej niż 65 lat, które samodzielnie prowadzą gospodarstwo domowe. Wymienione wyżej zwolnienia dotyczą podatników posiadających tylko jedno zwierzę. Zwolnienie obowiązuje także osoby płacące podatek rolny od użytków rolnych o powierzchni większej niż 1 hektar lub 1 hektar przeliczeniowy, które posiadają jednego lub dwa psy. W ich przypadku podatek będzie więc opłacany dopiero za trzeciego i każdego kolejnego zwierzaka.
Władze samorządowe mogą nałożyć podatek na psa, ale nie muszą tego robić. Jednocześnie danina ta nie może przekroczyć ustalonej kwoty, która zmienia się co roku. Ile wynosi podatek od psa? Obecnie maksymalna stawka tej daniny to 130,30 zł, zaś w 2022 roku wzrośnie ona do 135 zł.
Gdzie obowiązuje podatek od psa?
Ponieważ podatek od psa należy do opłat lokalnych, obowiązuje jedynie w tych miejscowościach, w których wprowadziła go rada gminy. Obecnie muszą go więc opłacać m.in. właściciele psów w Szczecinie, Krakowie, Policach, Sopocie, Włocławku czy Inowrocławiu. Władze tych miast nie nałożyły jednak maksymalnej kwoty podatku. A w jakich miejscowościach nie zdecydowano się na podatek od psa? Warszawa, Łódź oraz Wrocław to przykłady miast, gdzie mieszkańcy posiadający czworonożnych przyjaciół nie płacą tej daniny.
Jeśli musisz zapłacić podatek od swojego pupila, warto robić przemyślane zakupy. Świetnym rozwiązaniem są np. nasze pakiety, dzięki którym zrobisz zapas karmy dla czworonoga, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczysz właśnie na podatek. Mieszkasz w gminie, w której podatek od psa nie został nałożony? Świetnie! Możesz pozwolić sobie na zakup zabawnych kubków dostępnych w naszym sklepie.
Dlaczego jest podatek od psów
W Polsce podatek od psów obowiązywał do końca 2007 roku i był wówczas daniną bezpośrednią i kwotową, która w całości wpływała do budżetu gmin. Oprócz celu fiskalnego podatek ten miał ograniczać liczbę zwierząt, przy czym wyłączone były z niego psy gospodarskie, ale najwyżej dwa na posesji. Obecnie opłata od posiadania psa należy do opłat lokalnych i tym samym stanowi dochód gminy.