Słodycze i przekąski dla psa - którymi możesz się podzielić? | zoopers.pl
Słodycze i przekąski dla psa - którymi możesz się podzielić? Lody, czekolada i inne!

Słodycze i przekąski dla psa - którymi możesz się podzielić? Lody, czekolada i inne!

2020-09-23 | Kategoria: Pies

Czekolada, cukierki, lody – po te smakołyki chętnie sięgamy pomiędzy posiłkami i zdarza się, że częstujemy nimi nasze psy. Warto jednak wiedzieć, że niektóre z nich spowodują u zwierzaka dolegliwości żołądkowe, a nawet mogą doprowadzić do poważnego zatrucia organizmu.

Lody dla psa

Lody to idealna propozycja na deser w upalne dni, ale czy możemy poczęstować nimi psa? Wiele zależy od składu. W mrożonych smakołykach może znajdować się ksylitol, czekolada lub rodzynki, które szkodzą czworonogowi nawet w małych ilościach. Zawartość mleka będącego źródłem laktozy z kolei może u niektórych psów spowodować dolegliwości żołądkowe, jak biegunka czy wzdęcia. Jeśli nasz pupil ma nadwagę lub jest otyły, lepiej zrezygnować z podawania mu lodów ze względu na ich kaloryczność. Zdecydowanie bezpieczniejszym rozwiązaniem na upalne dni są samodzielnie robione lody ze składników, które na pewno nie zaszkodzą zwierzakowi.


Czekolada dla psa

Czekolada to jeden z tych smakołyków, które chociaż bezpieczne dla ludzi, są toksyczne dla psów. Problem stanowi zawarta w niej teobromina – my nie mamy problemu z jej trawieniem, ale u czworonogów substancja ta powoduje zatrucie organizmu. Szczególnie groźne dla psa jest zjedzenie czekolady gorzkiej, która ma najwięcej teobrominy. Najrozsądniej jest więc przechowywać czekoladowe słodkości w miejscu niedostępnym dla pupila, a jeśli mimo wszystko zje on produkty zawierające teobrominę w dużej ilości, trzeba jak najszybciej sprowokować wymioty i udać się do weterynarza.


Cukierki dla psa

Podobnie jak w przypadku lodów czy czekolady, podawanie psom cukierków nie należy do najlepszych pomysłów. Słodycze mogą zawierać szkodliwe dla naszych pupili składniki, a ponadto mają dużo cukru i są kaloryczne. Alternatywą mogą być owoce i warzywa, jak np. jabłka, gruszki czy marchewka. Pamiętajmy jednak, że również w tej grupie znajdują się produkty, jak np. winogrona i rodzynki, które zjedzone przez psa mogą doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych czworonoga.


Chrupki dla psa

Słodkie desery nie służą psom, a co ze słonymi przekąskami? Ziemniaki i robione z nich chipsy co prawda nie są toksyczne dla czworonogów, ale mają dużo kalorii, dlatego spożywanie ich w nadmiarze – podobnie jak u ludzi – może przyczynić się do nadwagi oraz dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Aby mieć pewność, że nie zrobimy zwierzakowi krzywdy, zdecydowanie lepiej sięgnąć po produkty przeznaczone specjalnie dla nich – przysmaki dla psów, obecnie dostępne są w wielu wersjach smakowych. Wśród tego typu produktów znajdziemy zarówno smakołyki do chrupania, jak i te miękkie, a nawet bezpieczne dla czworonogów z określonymi problemami zdrowotnymi. To idealna propozycja na poczęstunek dla pupila.