Śpiochy u Kota: Czy są Groźne? | zoopers.pl
Śpiochy u kota

Śpiochy u kota

2023-08-09 | Kategoria: Kot

Sporadycznie pojawiające się śpiochy u kota zazwyczaj nie są powodem do niepokoju. Jeśli jednak zauważymy, że problem wraca, warto skonsultować się z weterynarzem. Śpioszki u kota mogą świadczyć o problemach ze zdrowiem, zwłaszcza jeśli pojawia się ropna wydzielina. 

Śpiochy u kota: skąd się biorą?

Koty, podobnie jak ludzie, mają gruczoły łzowe, których zadaniem jest produkcja wydzieliny nawilżającej powierzchnię oka. Podczas snu nie ma tak dużej potrzeby nawilżania oka, dlatego nadmiar wydzieliny może zbierać się w kąciku i zasychać. Jest to normalny mechanizm, a śpiochy u kota powstają tak samo, jak te u nas. A dlaczego kot ma śpiochy również w ciągu normalnej aktywności i to niekonieczne zaraz po drzemce? Wydzielina produkowana przez gruczoły łzowe nie tylko nawilża oko, ale też pomaga usuwać zanieczyszczenia, które się do niego dostaną, jak np. kurz czy niewielkie ciała obce. Śpiochy u kota spowodowane zabrudzeniami w oku zdecydowanie częściej przytrafiają się zwierzakom wychodzącym, ale mogą też pojawić się u pupila domowego. W takiej sytuacji wystarczy po prostu za pomocą wacika kosmetycznego zmoczonego w ciepłej wodzie delikatnie usunąć śpioszki u kota.

Czy śpiochy u kota mogą być niebezpieczne?

Śpiochy w oczach u kota zazwyczaj nie są powodem do niepokoju i wystarczy je delikatnie usunąć. Jeśli jednak wydzielina pojawia się codziennie, może to świadczyć o kłopotach pupila ze zdrowiem. Ropa w oku to jeden z objawów zapalenia spojówki, które nieleczone może prowadzić nawet do konieczności usunięcia zainfekowanego organu. Jeśli śpiochy u kota zawierają ropę w mętnym, mlecznym lub żółtym kolorze (im bardziej żółta wydzielina, tym gorzej), natychmiast powinniśmy zabrać czworonoga do weterynarza. 

Śpiochy w oczach u kota to niekiedy również objaw wad anatomicznych powiek, ale też obecności ciała obcego. Wydzielina w większych ilościach może pojawiać się także przy infekcjach bakteryjnych i wirusowych, przy obniżonej odporności, schorzeniach układu oddechowego czy zainfekowania pasożytami wewnętrznymi oraz podczas alergii. W takiej sytuacji należy skonsultować się z weterynarzem, który ustali przyczyny problemów z oczami u kota.

Jak przemyć śpiochy u kota?

Śpiochy u kota można przemyć sięgając po płatek kosmetyczny i czystą, ciepłą wodę. Jeśli jednak pojawiła się ropna wydzielina, konieczne jest stosowanie preparatów zaleconych przez weterynarza, jak np. maści lub krople z antybiotykiem. Do przemywania oczu u zwierzaka nie stosujemy rumianku ani herbacianych naparów, ponieważ mogą one dodatkowo podrażniać zainfekowane oko. 

Właściciele kotów należących do ras brachycefalicznych, a więc z krótkim pyszczkiem i spłaszczoną trzewioczaszką, powinni pamiętać, że ich pupile mają skrócone przewody łzowe, co wynika z ich budowy. Elementem codziennej pielęgnacji w przypadku takich zwierzaków powinno więc być przemywanie pyszczka za pomocą specjalnych preparatów. Najlepiej do pielęgnacji oczu sprawdzą się delikatne płyny przeznaczone dla czworonogów. Pozwolą one skutecznie pozbyć się nieestetycznych śladów po wydzielinie, a jednocześnie są bezpieczne i nie powodują podrażnień.