Test Campbella: czy można nim ocenić charakter szczeniaka lub psa?
2021-12-01 | Kategoria: Pies
Test Campbella należy do najbardziej popularnych sposobów określenia charakteru szczeniąt. Został opracowany przez Williama E. Campbella w 1975 roku i zawiera 5 prób. Psiaki poddawane testowi powinny mieć skończone 7 tygodni, ważne jest też, by przeprowadzała go osoba, której zwierzęta nie znają. Na czym polega i czy jest miarodajny?
Test temperamentu szczeniąt według Campbella – o czym pamiętać?
Szczenięta poddawane testowi powinny osiągnąć odpowiedni wiek, ale to nie jedyny warunek, aby przeprowadzić go prawidłowo. Próby muszą odbywać się w spokojnym miejscu, którego psiaki nie znają i gdzie nie będą rozpraszać ich żadne bodźce. Zgodnie z założeniami test musi przeprowadzić osoba będąca dla szczeniaków zupełnie obca. Zwierzaki poddawane są pojedynczo 5 próbom mającym pomóc ocenić ich usposobienie.
Jak wygląda test Campbella?
Ocena towarzyskości – stawiamy psa na podłodze, po czym oddalamy się na ok. 3 metry i przywołujemy szczeniaka klaszcząc w dłonie i cmokając.1 – idzie od razu, wprost, skacze, podgryza
2 – idzie od razu, wprost, daje łapę
3 – idzie wprost, z podkulonym ogonem
4 – waha się, w końcu niepewnie podchodzi
5 – pozostaje w miejscu
Chęć towarzyszenia człowiekowi – stawiamy szczeniaka na podłodze i powoli się od niego oddalamy obserwując, czy maluch idzie za nami.
1 – odważnie idzie do nogi, podgryza, łapie za nogawki
2 – idzie bez podgryzania
3 – podąża, ale z podkulonym ogonem
4 – idzie z wahaniem
5 – odchodzi w swoją stronę
Akceptacja dyskomfortu – ta próba ma na celu zweryfikowanie, czy pies potrafi zaakceptować mało komfortową dla niego sytuację. Szczeniaka kładziemy na podłodze na plecach i przytrzymujemy go przez ok. 30 sekund obserwując jego reakcję.
1 – broni się gwałtownie, gryzie
2 – broni się gwałtownie, ale nie gryzie
3 – broni się gwałtowanie, ale po chwili się uspokaja
4 – nie broni się, liże ręce
Akceptacja dominacji – ta próba umożliwia stwierdzenie, czy pies toleruje dominację człowieka. Polega ona na głaskaniu leżącego zwierzaka wzdłuż kręgosłupa od głowy aż po nasadę ogona.
1 – skacze, daje łapę, gryzie, warczy
2 – skacze, daje łapę
3 – zwija się, liże ręce
4 – przewraca się na plecy, liże ręce
5 – odchodzi i trzyma się z daleka
Reakcja na podniesienie – ta próba również pokazuje reakcję psiaka na gesty dominacji ze strony człowieka. Test polega na podniesieniu szczeniaka i trzymaniu go w górze przez ok. 30 sekund.
1 – broni się gwałtownie, gryzie, warczy
2 – broni się dość zdecydowanie, ale nie gryzie
3 – broni się, następnie uspokaja, liże ręce
4 – nie broni się, liże ręce