Trzecia powieka u psa: co to jest? | zoopers.pl
Trzecia powieka u psa: co to za narząd?

Trzecia powieka u psa: co to za narząd?

2022-06-27 | Kategoria: Pies

Chociaż mało widoczna, trzecia powieka u psa pełni bardzo istotne funkcje – dzięki niej oko zwierzęcia jest w odpowiedni sposób chronione. Zazwyczaj nie zwracamy na nią uwagi, jednak jeśli pojawi się w tym miejscu zaczerwienienie czy obrzęk, powinniśmy jak najszybciej zabrać czworonoga do weterynarza. 

Co to jest trzecia powieka u psa?

Trzecia powieka u psa, nazywana inaczej migotką, to niewielki fałd błony śluzowej zlokalizowany w wewnętrznym kąciku oka zwierzęcia. Głównym zadaniem tej struktury jest ochrona i właściwe nawilżenie oka. Wewnątrz trzeciej powieki znajduje się gruczoł wytwarzający frakcję wodnistą filmu łzowego oraz immunoglobinę wchodzące w skład łez. Migotka przesuwając się po oku rozprowadza na nim łzowy film, co zapewnia prawidłowe nawilżenie. Trzecia powieka u psa umożliwia również wypłukiwanie ciał obcych z worka spojówkowego, a także wpływa na odpowiednie odżywienie i ochronę rogówki oka. 

Zapalenie trzeciej powieki u psa

Jeśli na migotce pojawią się zaczerwienienie, obrzęk czy niewielkie grudki, może to świadczyć o zapaleniu trzeciej powieki u psa, która w efekcie jest też bardziej widoczna. Objawom tym często towarzyszy wydzielina ropna na powiekach, a także dyskomfort i ból, a sam czworonóg nierzadko pociera pysk łapami. Przyczyny takiego stanu rzeczy są bardzo różne – powodem mogą być zapalenia na tle bakteryjnym, wirusowym lub pasożytniczym, podrażnienie spojówek wywołane kurzem, pyłkami lub innymi alergenami, ciało obce, które dostało się pod powieki, a także choroby immunologiczne. Dlatego jeśli zauważymy wymienione wyżej objawy świadczące o zapaleniu trzeciej powieki u pupila, trzeba jak najszybciej zabrać go do weterynarza. Specjalista po zdiagnozowaniu pierwotnej przyczyny dolegliwości zaleci odpowiednie leczenie, które poprawi samopoczucie zwierzaka, a w niektórych przypadkach może ocalić jego wzrok. Pamiętajmy, że im szybciej zgłosimy się na leczenie, tym większa szansa dla psa na szybkie odzyskanie zdrowia i dobrego samopoczucia. 

Jak pomóc psu?

Niestety, nie istnieją domowe sposoby na wyleczenie zapalenia trzeciej powieki u psa, dlatego konieczna jest wizyta u weterynarza. Zdarza się, że same leki nie wystarczają i trzeba przeprowadzić zabieg chirurgiczny. Oczywiście podczas rekonwalescencji czworonoga należy stosować się do zaleceń lekarza, a więc podawać określone medykamenty i w razie konieczności zakładać zwierzakowi kołnierze ochronne. Ważne jest też regularne usuwanie pojawiającej się wydzieliny, aby nie dopuścić do jej nadmiernego gromadzenia na powiekach czy w wewnętrznym kąciku oka. Można do tego celu wykorzystać specjalne produkty do pielęgnacji oczu, które zalecił weterynarz.