Tuńczyk dla Kota: Czy Można mu Podać? | zoopers.pl
Tuńczyk dla kota: czy można mu podać?

Tuńczyk dla kota: czy można mu podać?

2023-07-12 | Kategoria: Kot

Wiele kotów to prawdziwe łasuchy, które uwielbiają różnego rodzaju przekąski – zarówno te stworzone specjalnie o nich, jak i produkty wykorzystywane do przygotowywania posiłków dla ludzi. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie są dla nich bezpieczne. Czy tuńczyk dla kota to dobra propozycja?

Tuńczyk dla kota: tak czy nie?

Chociaż surowe ryby są dla kotów atrakcyjne, nie powinniśmy ich podawać pupilowi, bo mogą stać się źródłem zakażenia bakteriami lub pasożytami. Najpierw należy więc usunąć ości, a następnie ugotować rybę przed podaniem zwierzakowi. Wiele gatunków zawiera ponadto substancje zmniejszające wchłanianie żelaza i witaminy B1, a więc składników ważnych dla zdrowia mruczka. Jeśli więc chcemy zaserwować zwierzakowi rybę, najbezpieczniejszym wyborem będzie dorsz, łosoś, pstrąg czy halibut. A czy kot może jeść tuńczyka? Wbrew pozorom nie jest to najlepszy wybór. Co prawda stanowi on źródło białka, a także minerałów i witamin, ale za to nie zapewni innych ważnych dla zdrowia zwierzaka substancji odżywczych. Tuńczyk dla kota nie jest najlepszą propozycją również ze względu na możliwość wystąpienia reakcji alergicznych oraz zawartość rtęci, która w większych ilościach może powodować dreszcze, atrofię mięśni czy gorączkę.

Czy kot może jeść tuńczyka?

Tuńczyk dla kota jest atrakcyjnym pożywieniem ze względu na jego smak, jednak na pewno nie powinien on stanowić podstawy diety mruczącego pupila. Ze względu na małą zawartość wartościowych składników i obecność rtęci, rozsądnie będzie traktować go raczej jako sporadycznie podawaną przekąskę. Jeśli jednak Twój ulubieniec przepada za tuńczykiem i nie chcesz całkowicie pozbawiać go przyjemności zjadania tej ryby, możesz zdecydować się na karmę z jej dodatkiem, jak Morando Pro Mokra Karma Dla Kota Pasztet Z Tuńczykiem czy Animonda Vom Feinsten Adult Mousse z Kurczakiem i Tuńczykiem. Dobrą propozycją dla wybrednych czworonogów będą również przysmaki, które można dodawać do karmy dla jej dosmaczenia lub potraktować jako samodzielnią przekąskę, np. Wanpy Tuna&Salmon Kremowy Przysmak z Tuńczykiem i Łososiem.

Jaki tuńczyk dla kota?

Wiele osób zastanawia się czy tuńczyk w puszcze jest zdrowy. Jeśli jednak zdecydujesz się podać mruczkowi tuńczyka, najlepiej wybrać świeżą rybę. Chociaż pupil najchętniej zjadłby ją na surowo, przed zaserwowaniem zwierzakowi musisz ją odpowiednio przygotować, a więc usunąć wszystkie ości i ugotować bez dodatku przypraw. Podobnie jak w przypadku innych ryb, surowy tuńczyk może spowodować u mruczka zatrucie pokarmowe i zwiększa ryzyko zakażenia pasożytami. Absolutnie nie powinniśmy podawać kotu ryby przyprawionej solą czy innymi dodatkami.

Jak często kot może jeść tuńczyka?

Zgodnie z ogólną zasadą, ryby w diecie kota powinny stanowić maksymalnie 10% spożywanych przez nie pokarmów. Ponieważ tuńczyk nie jest źródłem wartościowych dla zwierzaka substancji odżywczych, najlepiej traktować go jako sporadycznie serwowaną w niewielkich ilościach przekąskę. 

Czy tuńczyk w puszce jest zdrowy dla kota?

Jeśli zastanawiasz się czy koty jedzą tuńczyka w puszce i czy możesz go zaserwować swojemu pupilowi, lepiej zrezygnuj z tego pomysłu. Zarówno tuńczyk w oleju, jak i w sosie własnym zawiera dużą ilość soli i substancji konserwujących, które są szkodliwe dla zdrowia mruczka. Nadmiar soli w diecie pupila może doprowadzić do poważnego zatrucia, a nawet do śmierci zwierzaka. Problemu nie rozwiązuje płukanie ryby, bo niebezpieczna jest zarówno zalewa, jak i samo mięso. Jeśli Twój kot nie może żyć bez tuńczyka, zdecydowanie lepiej będzie postawić na dobrej jakości karmy z jego dodatkiem.