Zdrowe Przekąski dla Psów: Jak je Wybrać? | zoopers.pl
Zdrowe przekąski dla psów: które wybrać?

Zdrowe przekąski dla psów: które wybrać?

2022-11-02 | Kategoria: Pies

Przysmaki dla czworonoga to świetny pomysł na nagrodę dla pupila podczas treningu oraz na urozmaicenie jego diety. Ważne jest jednak, aby wybierać zdrowe przekąski dla psów, które zawierają wartościowe składniki. Co wziąć pod uwagę podczas poszukiwania idealnych smaczków dla czworonoga?

Jak wybrać zdrowe przekąski dla psa?

Podobnie jak w przypadku karmy stanowiącej podstawę diety czworonoga, również przysmaki dla pupila powinniśmy wybierać na podstawie ich składu. Im mniej sztucznych barwników i konserwantów, tym lepiej, zbędnym dodatkiem są też cukier i sól. Zdrowe przekąski dla psów często mają w składzie zioła, antyoksydanty, kwasy tłuszczowe czy wyciągi roślinne, dlatego mogą nie tylko być urozmaiceniem codziennego menu czworonoga, ale też wspierać zdrowie zwierzaka. Obecnie do wyboru mamy wiele tego typu produktów, jak np. przysmaki dla psa na zęby w postaci gryzaków, które ułatwiają pozbycie się osadu nazębnego i tym samym zmniejszają ryzyko powstania trudnego do usunięcia kamienia nazębnego. Jeśli pupil ma alergie pokarmowe i problemy z żołądkiem, szczególną uwagę powinniśmy zwracać na skład przysmaków, co pozwoli uniknąć składników powodujących przykre dolegliwości. Warto wówczas sięgnąć po specjalne przekąski na dobre trawienie, które wspierają metabolizm i nie zawierają produktów mogących uczulać, jak np. zboża. Co jeszcze wziąć pod uwagę podczas zakupów? Pamiętajmy, że w przypadku szczeniąt i starszych zwierzaków problemem mogą być twarde przekąski, dlatego zdecydowanie lepiej jest wybierać dla nich łatwe do pogryzienia przysmaki. Istotne znaczenie ma też wielkość smaczków. Mały pies nie poradzi sobie z dużym smakołykiem, a podanie dużemu zwierzakowi niewielkiego przysmaku może zakończyć się niebezpiecznym zadławieniem. 

Jak samodzielnie przygotować zdrowe smaczki dla psa?

Alternatywą dla kupowanych przysmaków są przekąski przygotowywane samodzielnie w domu. Zaletą tego rozwiązania jest z pewnością fakt, że doskonale wiemy co w takich smaczkach się znajduje i możemy wybrać wartościowe składniki do ich przygotowania. Domowe ciasteczka dla psów można zrobić z mięsa, jajek, owoców i warzyw oraz niewielkiej ilości mąki i oleju. Dobrym rozwiązaniem będzie też suszone mięso. Wystarczy np. kawałek piersi z indyka bez kości i żyłek pokroić w cienkie paski i wysuszyć w piekarniku lub suszarce do grzybów. Taki przysmak nie ma żadnych zbędnych dodatków i stanowi bogate źródło białka. Oczywiście musimy pamiętać, że zarówno przygotowywane w domu, jak i kupowane zdrowe przysmaki dla psów powinny stanowić maksymalnie 10% dziennej dawki kalorii i nie mogą zastępować normalnego posiłku. Zbyt częste ich podawanie, nawet jeśli przysmaki mają dobry skład, może spowodować niebezpieczną dla zdrowia czworonoga nadwagę, dlatego trzeba zachować umiar.