Jak Kot Przeprasza? 7 Najczęstszych Sposobów! | zoopers.pl
Jak kot przeprasza? 7 najczęstszych sposobów!

Jak kot przeprasza? 7 najczęstszych sposobów!

2024-01-04 | Kategoria: Kot

Właściciele zwierzaków często przypisują czworonogom ludzkie emocje i zachowania. Przymilanie się czy okazywanie opiekunowi czułości po tym, jak mruczek coś przeskrobie, często jest więc odbierane jako oznaka skruchy. W rzeczywistości jednak takie zachowanie wcale nie musi wynikać z poczucia winy. Zastanawiasz się jak kot przeprasza? Poniżej 7 sposobów zwierzaka na udobruchanie właściciela.

Kiedy kot przeprasza?

Przede wszystkim trzeba wyjaśnić jedną kwestię – koty nie mają poczucia winy i nie czują skruchy po tym, jak zachowały się w niewłaściwy sposób lub coś zniszczyły. Zwierzęta nie mają świadomości, że drapiąc meble czy zrzucając kruche przedmioty przy okazji wskakiwania na półkę, niszczą rzeczy właściciela. Jeśli zastanawiasz się jak kot przeprasza, musisz wiedzieć, że jego zachowanie to w rzeczywistości nie skrucha, a reakcja na emocje człowieka, które zwierzęta te doskonale potrafią odczytać. Kiedy opiekun jest rozzłoszczony, mruczki zazwyczaj chowają się w bezpieczne miejsce i wchodzą z niego dopiero, gdy emocje nieco opadną, a następnie starają się pocieszyć opiekuna oraz poprawić relacje. Przeprosiny kota to tak naprawdę próba złagodzenia konfliktu poprzez odpowiednie zachowanie.

Jak jest po kociemu przepraszam?

To jak przeprasza kot w dużej mierze zależy od charakteru zwierzaka. Jeśli Twój mruczek zazwyczaj nie daje się głaskać, raczej nie będzie domagał się pieszczot również dla naprawienia relacji. Z kolei pupil uwielbiający mizianie może intensywniej okazywać właścicielowi swoją miłość po tym, jak zdarzy mu się coś przeskrobać. Oczywiście każdy właściciel mruczącego czworonoga musi pamiętać o zabezpieczeniu delikatnych przedmiotów i we właściwy sposób przygotować dom tak, by był on bezpieczny dla zwierzaka, i aby maksymalnie ograniczyć ewentualne zniszczenia. Jeśli jednak już pupil nabroi, prawdopodobnie będzie próbował poprawić nastrój zdenerwowanego lub zmartwionego właściciela. Jak przeprasza kot? 

Pieszczoty

Koty czasem okazują właścicielowi czułość poprzez przytulanie, ocieranie się czy ugniatanie łapkami. Kiedy mruczek przymila się do właściciela w ten sposób po tym, jak coś zbroił, można takie zachowanie uznać za próbę przeprosin, a na pewno poprawienia nastroju człowiekowi i zadbania o dobrą relację. Jeśli więc zastanawiało Cię kiedyś, dlaczego koty się o nas ocierają, jedną z przyczyn może być właśnie chęć wzmocnienia więzi z człowiekiem.

Mruczenie

Mruczenie to u kotów najczęściej oznaka pozytywnych emocji – zwierzaki wydają charakterystyczny dźwięk, kiedy czują się zrelaksowane i są w dobrym nastroju. Oczywiście można mruczenie potraktować jako przeprosiny kota i sposób na udobruchanie właściciela. Mruczenie połączone z wymienionymi wyżej pieszczotami oraz „barankowaniem” to znak miłości zwierzaka i sposób na okazanie jej opiekunowi.

Prezent dla opiekuna 

Mruczące czworonogi mają bardzo silny instynkt łowiecki. Zwierzaki wychodzące polują na gryzonie i ptaki, zaś te przebywające wyłącznie w domu łowią zazwyczaj specjalne przygotowane przez właściciela zabawki dla kota. Zdarza się, że pupil przynosi prezenty swojemu opiekunowi – może to być np. pluszowa myszka, piłeczka lub upolowany poza domem gryzoń. Taki upominek można również potraktować jako przeprosiny.

Lizanie właściciela

Koty spędzają sporo czasu na dbaniu o higienę i czyszczeniu futerka. Czasem też liżą się nawzajem, okazując sobie w ten sposób uczucia i zacieśniając łączącą je więź. Jeśli pupil narozrabiał, a później liże właściciela, najprawdopodobniej próbuje w ten sposób naprawić relacje i przeprosić za swoje zachowanie. 

Powolne mruganie

Koty odczuwające negatywne emocje zazwyczaj unikają kontaktu wzrokowego, zwłaszcza jeśli się boją i czują zagrożenie. Mrużenie oczu i powolne mruganie z kolei uznawane jest przez zwierzęcych behawiorystów za oznakę pozytywnych emocji i traktuje się je jak koci uśmiech. Jeśli mruczący pupil zachowuje się w ten sposób, można z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że próbuje udobruchać właściciela po tym, jak narozrabiał.

Pokazywanie brzucha

Brzuch to najbardziej wrażliwe miejsca u kota, dlatego osoby, które próbują głaskać mruczącego czworonoga właśnie po tej części ciała, muszą liczyć się z tym, że zwierzak będzie się bronił. Jeśli kot kładzie się obok właściciela odsłaniając brzuch, pokazuje w ten sposób, że w pełni mu ufa. Można też uznać takie zachowanie za przeprosiny.

Zachęta do wspólnej zabawy

Jak kot przeprasza? Okazując pozytywne uczucia człowiekowi i wzmacniając z nim więź. Jednym ze sposobów na zacieśnianie relacji jest wspólna zabawa, jeśli więc zwierzak zachęca opiekuna do tego typu aktywności, być może próbuje w ten sposób przeprosić.