Jak Uspokoić Psa? Najlepsze Sposoby | zoopers.pl
Jak Uspokoić Psa? Najlepsze Sposoby w Stresowych Sytuacjach

Jak Uspokoić Psa? Najlepsze Sposoby w Stresowych Sytuacjach

2023-05-24 | Kategoria: Pies

Psy, podobnie jak ludzie, czasem mogą borykać się z silnymi emocjami. Niektórym zwierzakom ich opanowanie nie sprawia większych trudności, innym zaś trzeba pomóc. Spacer czy podróż ze spokojnym pupilem są znacznie przyjemniejsze, ale warto też pamiętać, że ciągły stres u psa nie tylko wpływa negatywnie na jego samopoczucie, ale też może odbić się na jego zdrowiu. Sprawdź domowe sposoby na uspokojenie psa, aby zapewnić ulubieńcowi komfort.

Objawy Stresu u Psa

Stres u psa może być wywołany różnymi czynnikami, przy czym nie wszystkie można wyeliminować. Dla niektórych zwierzaków powodem złego samopoczucia psychicznego może być pojawienie się nowego członka rodziny czy wyjście opiekuna do pracy na kilka godzin. Zdarza się też, że przyczyną są niezaspokojone potrzeby, jak np. potrzeba ruchu lub zainteresowanie opiekuna. Objawy stresu u psa to m.in. oblizywanie się, ziewanie, podkulony ogon, skulona postawa, odwracanie głowy i stulone uszy. Jeśli zauważymy takie zachowanie u pupila, warto sobie uświadomić, w jakich sytuacjach zwierzak odczuwa dyskomfort. Bywa, że zbyt wczesne odłącznie od matki, przebyte choroby czy traumy z przeszłości mogą być przyczyną zbyt emocjonalnego reagowania na różne sytuacje. Opiekunowie takich zwierząt powinni postarać się pomóc pupilowi w oswajaniu lęków i radzeniu sobie ze stresem poprzez regularne treningi oparte na pozytywnych skojarzeniach. 

Jak Uspokoić Psa? O Czym Pamiętać?

Zastanawiasz się jak uspokoić psa w trudnych dla niego momentach? Przede wszystkim zapewnij mu wsparcie. Mów do pupila spokojnym i opanowanym głosem (ton nie powinien być ani podenerwowany, ani też rozczulony) – w ten sposób wysyłasz sygnał, że nic złego się nie dzieje. Próby odwrócenia uwagi za pomocą przysmaków czy zabawek mogą w tym przypadku okazać się całkowicie nieskuteczne, dlatego zdecydowanie lepiej jest oprócz wsparcia, zapewnić mu też przestrzeń. Na spacerze oddalamy się w spokojne miejsce, w domu zaś możemy zorganizować czworonogowi legowisko w zacisznym miejscu lub np. postawić mu klatkę, w której będzie mógł się schować. Aby zminimalizować u zwierzaka stres, konieczne jest też wprowadzenie rutyny – posiłki i spacery o stałych porach to podstawa.

Jak Uspokoić Podekscytowanego Psa?

Niektóre psy reagują bardzo emocjonalnie w radosnych dla nich sytuacjach. Może to być np. powrót opiekuna do domu lub wizyta lubianych gości. Jak uspokoić podekscytowanego psa, który skacze nie tylko na Ciebie, ale również na obce osoby spotkane podczas spaceru? Przede wszystkim warto zapewnić pupilowi odpowiednią dawkę ruchu. Może się okazać, że gryzienie butów czy niszczenie mebli oraz emocjonalne reakcje to wynik nudy. Podczas spaceru warto też ćwiczyć komendy „waruj” i „siad”, które pomogą Ci w zapanowaniu nad psem – pupil skupi się na wykonaniu zadania i nagrodzie, a Ty unikniesz jego skakania po powrocie z pracy. Świetnie też w przypadku nadpobudliwych psów sprawdzają się zabawki angażujące zmysł węchu, np. maty węchowe, w których ukrywane są przysmaki. Zwierzak koncentruje się na zdobyciu smakołyków, co pobudza jego mózg do działania, a to dobry sposób na „zmęczenie” pupila i odciągnięcie jego uwagi od niszczenia mebli i innych przedmiotów.

Jak Uspokoić Zestresowanego Psa?

Jeśli nasz pies należy do podatnych na stres zwierzaków, warto spróbować ograniczyć sytuacje dla niego niekomfortowe. Oczywiście nie wszystkich da się uniknąć, dlatego aby zapewnić pupilowi lepsze samopoczucie, rozsądnie jest sięgnąć po wspomniane już sposoby, jak zabawki angażujące zmysł węchu czworonoga czy zapewnienie mu spokojnego miejsca, w którym będzie mógł się schować. Jeśli możemy przewidzieć, że zwierzak będzie narażony na stres, np. przed sylwestrem lub wizytą u weterynarza, warto sięgnąć po domowe sposoby na uspokojenie psa. Dobrym rozwiązaniem będą naturalne środki łagodzące niepokój, które jednak nie działają otępiająco. Dzięki nim pupil lepiej zniesie hałasy związane z burzą czy pokazem fajerwerków. Jeśli nie wiesz co dać psu na uspokojenie, warto skonsultować się z weterynarzem – specjalista podpowie, jakie środki w danym przypadku zadziałają skutecznie i jak należy je stosować. Są one dostępne zarówno w postaci tabletek, jak i łatwych do podawania past czy w formie dyfuzorów oraz obroży wydzielających feromony. Mogą się one sprawdzić, jeśli nie wiesz jak uspokoić zestresowanego psa w sylwestra czy w innych stresujących go sytuacjach.

Jak Uspokoić Psa Na Spacerze?

Spacery to dla wielu psów sama przyjemność – podczas przechadzki mogą węszyć, pozbyć się nadmiaru energii w trakcie zabawy i oczywiście spędzają czas z ukochanym opiekunem. Zdarza się jednak, że poza domem mogą spotkać je stresujące sytuacje, jak np. konfrontacja z innymi zwierzakami, nagły hałas czy inne nieoczekiwane zdarzenia. Jak uspokoić psa na spacerze? Wiele zależy od treningu i od zachowania właściciela. Jeśli przyczyną stresu jest inny pies, najrozsądniej będzie odejść. Kiedy pupil zorientuje się, że nie ma powodu do strachu, może z ciekawości sam podejść do nieznajomego zwierzaka. Oczywiście musimy pamiętać o bezpieczeństwie. Jeśli nasz pies należy do strachliwych i nerwowo reaguje np. na odgłosy ruchu ulicznego, nie spuszczajmy go ze smyczy. Rozsądnie będzie też przyczepić mu do obroży adresówkę i oczywiście ćwiczyć komendy ułatwiające zapanowanie nad zdenerwowanym czworonogiem. 

Jak Uspokoić Psa W Samochodzie?

Niektóre czworonogi doskonale znoszą podróż, a dla innych jazda samochodem jest źródłem dużego stresu, zwłaszcza jeśli to choroba lokomocyjna u psa powoduje złe samopoczucie. Jak uspokoić psa w samochodzie? Najrozsądniej jest podać zwierzakowi zalecone przez weterynarza środki uspokajające, które złagodzą niepokój. Warto też jak najwcześniej zacząć przyzwyczajanie czworonoga do jazdy, najlepiej na krótkich dystansach. A czy są sposoby na przyjemną podróż z psem? Oczywiście! Należą do nich m.in. częste postoje oraz zapewnienie zwierzakowi bezpieczeństwa za pomocą odpowiednich akcesoriów.