Jak Nauczyć Psa Spać w Legowisku? | zoopers.pl
Jak nauczyć psa spać w legowisku?

Jak nauczyć psa spać w legowisku?

2023-10-31 | Kategoria: Pies

Sen jest ważny dla zdrowia zarówno u ludzi, jak i u zwierząt. Psy, zależenie od wieku oraz aktywności, muszą na odpoczynek przeznaczyć nawet kilkanaście godzin w ciągu doby. Wygodne legowisko sprawi, że pies będzie mógł się wyspać i zyska spokojne miejsce do relaksu. Zdarza się jednak, że zwierzak nie chce korzystać z własnego posłania. Jak nauczyć psa spania w legowisku?

Czemu pies lub szczeniak nie chce spać w legowisku?

Jeśli pies unika przebywania w swoim legowisku, warto ustalić przyczynę takiego zachowania, a powodów może być wiele. Zdarza się, że posłanie jest dla zwierzaka niewygodne, np. nieodpowiednio dobrane do jego rozmiarów. W zbyt małym będzie mu za ciasno, zaś za duże nie będzie przytulne. Jakie legowisko wybrać? Ważną kwestią jest zarówno rozmiar, jak i komfort oraz preferencje zwierzaka. Niektóre psy wolą posłania z rantem, na którym mogą położyć pysk, inne zaś chętniej odpoczywać będą na bardziej płaskich posłaniach lub zamykanych, przypominających budę. Powodem, dla którego pupil unika spania w legowisku, może też być jego nieodpowiednie umiejscowienie. Psy chętnie odpoczywają w spokojnych miejscach, ale lubią jednocześnie obserwować otoczenie, dlatego może okazać się, że problem rozwiąże przestawienie legowiska np. do salonu. Oczywiście trzeba też zdawać sobie sprawę, że zwierzak przyzwyczajony do spania z właścicielem, raczej nie będzie chciał z tego zrezygnować. Zdarza się, że właściciele szczeniaka zabierają malucha do siebie na noc, ale z czasem zwierzak rośnie, a spanie z psem w jednym łóżku staje się kłopotliwe, ze względu nie tylko na brak miejsca, ale również np. ślady łap czy sierść w pościeli. Nawet w takich przypadkach można wprowadzić zmiany, ale będzie to wymagać konsekwencji, czasu i cierpliwości.

Jak nauczyć psa spać na legowisku?

Podstawa to wybór odpowiedniego legowiska i położenie go w miejscu, skąd zwierzak będzie mógł obserwować otoczenie. Aby przekonać psa do jego posłania, warto położyć na nim jego ulubioną zabawkę, doskonale jako zachęta sprawdzą się też przysmaki. Za każdym razem, kiedy pupil położy się na legowisku, nagradzamy go smaczkami, pochwałą lub głaskaniem. Starajmy się też nie znikać z pola widzenia zwierzaka, bo może chcieć za nami podążyć. Bardzo ważne jest, by czworonóg kojarzył legowisko z bezpieczeństwem i przyjemnością. Kiedy już zwierzak zaakceptuje swoje posłanie i będzie chętnie z niego korzystał, warto wprowadzić komendę „na miejsce” lub „do siebie” – przyda się w różnych sytuacjach, np. kiedy pupil zbyt wylewnie wita gości lub kiedy będziesz zajęty. 

A jak nauczyć psa spać na legowisku, jeśli zwierzak do tej pory spał z właścicielem? Tutaj bardzo ważna jest konsekwencja. Jeżeli jednego dnia pozwalamy pupilowi wskoczyć na łóżko, a następnego za to samo zachowanie go skarcimy, zwierzak będzie zdezorientowany. Dlatego konsekwentnie zdejmujemy pupila z naszego posłania za każdym razem, kiedy na nie wskoczy. Dobrym rozwiązaniem może też okazać się zakup dwóch legowisk – jednego do pokoju dziennego, a drugiego do sypialni. Wówczas zwierzak będzie mógł przebywać w pobliżu właściciela przez cały czas, co na pewno wpłynie na jego poczucie bezpieczeństwa. Oczywiście również w tym przypadku świetnie działa nagradzanie – za każdym razem, kiedy psiak zeskoczy z łóżka i uda się na swoje miejsce, powinniśmy go pochwalić, możemy też podać mu smaczek. Jeśli zastanawiasz się jak nauczyć psa spania w legowisku, chociaż wcześniej korzystał on z łóżka właściciela, musisz nie tylko być konsekwentny, ale też uzbroić się w cierpliwość. W tym przypadku przyzwyczajenie zwierzaka do własnego posłania może zająć sporo czasu.

Jak nauczyć szczeniaka spania w legowisku?

Skoro wiemy już jak nauczyć psa spania w legowisku, warto sobie całe zadanie ułatwić i po prostu nie wpuszczać go do swojego łóżka. Już od pierwszych dni zwierzaka w naszym domu uczmy go, że legowisko jest przyjemnym i bezpiecznym miejscem. W przypadku szczeniaka postępujemy podobnie, jak przy psach dorosłych, a więc kładziemy na legowisku zabawki i gryzaki oraz nagradzamy zwierzaka smakołykami za to, że się na nim położył. Pamiętajmy też, że szczenięta rosną bardzo szybko, dlatego prawdopodobnie trzeba będzie zmienić posłanie na nieco większe w krótkim czasie. Jeśli zwierzak nie chce korzystać z legowiska, warto zastanowić się, co jest tego powodem. Czasem wystarczy przestawić posłanie, a niekiedy konieczna jest jego wymiana na inny model, który będzie odpowiadać pupilowi i pozwoli mu komfortowo wypoczywać.