Jak nauczyć psa załatwiania się na dworze? | Porady Zoopers | zoopers.pl
Jak nauczyć psa załatwiania się na dworze?

Jak nauczyć psa załatwiania się na dworze?

2019-12-02 | Kategoria: Pies

Nowy domownik w postaci psa to ogromna radość. Nie ma lepszej nagrody niż wierne i rozkochane psie spojrzenie oraz energicznie merdający ogonek. Jednak posiadanie zwierzęcia domowego wiąże się także z prawdziwą odpowiedzialnością i stanowi spore wyzwanie. Czy to młody piesek, czy już trochę starszy, zdecydowanie nie możesz zaniedbać nauki załatwiania potrzeb fizjologicznych na dworze. Szczeniak jest jak małe dziecko – wielu rzeczy nie wie i nie rozumie, a poszczególne zachowania trzeba w nim po prostu wykształcić. Trochę pracy wymaga też pies dorosły, zwłaszcza jeśli nie był wcześniej szkolony w danej dziedzinie. Co zatem zrobić, gdy czworonożny przyjaciel obsikuje każdy kąt w domu? Jak nauczyć pieska czystości, czyli przede wszystkim załatwiania się na zewnątrz?

Nie zwlekaj z rozpoczęciem nauki.

Nie odkładaj treningu z psem na potem. Im później zaczniesz, tym będzie trudniej. Rozpocznij trenowanie zwierzaka, jak tylko dołączy do grona domowników. Dzięki temu szybciej wykształcisz w nim odpowiednie nawyki i przyzwyczaisz go do określonych zasad.
 

  Na początku przygotuj w domu jedno miejsce „do sikania”.   

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem byłoby wychodzenie z psem na dwór za każdym razem, gdy sygnalizuje potrzebę fizjologiczną. Jednak taki szczeniaczek sika bardzo często i nie ma kontroli nad pęcherzem, więc może się zdarzyć – zwłaszcza nocą – że nie zdążysz go wypuścić. Zadbaj wtedy o matę higieniczną, która dobrze chłonie mocz. By czworonóg przychodził właśnie tam, spryskaj to miejsce płynem Trenex przeznaczonym do nauki czystości.
 

 Pamiętaj o naturalnych porach załatwiania się.    

Mały piesek zazwyczaj załatwia potrzeby fizjologiczne w trzech sytuacjach: po przebudzeniu, po posiłku, po zabawie. Dlatego zaraz po tym, jak się obudzi, zje lub skończy się bawić, natychmiast wychodź z nim na dwór, nawet jeśli nie widzisz oznak nadciągającego „nieszczęścia”.
 

Nie zaniedbuj regularnych spacerów.

Wyłaź z psem tak często, jak masz możliwość. Znacznie zwiększysz szanse na sukces. Oczywiście może być tak, że pupil nie załatwi swoich potrzeb nawet podczas długiego spaceru, a zrobi to zaraz po powrocie do domu. Nie przejmuj się tym i zachowaj spokój oraz wyrozumiałość, bo początki bywają trudne.
 

Obserwuj, obserwuj i jeszcze raz obserwuj.

Czworonożny przyjaciel często wykazuje pewne oznaki, gdy zbliża się „niebezpieczeństwo”. Na przykład wącha lub skrobie podłogę, piszczy, kręci się niespokojnie. Wtedy jak najszybciej przetransportuj go na zewnątrz. Oczywiście zrób to z opanowaniem, by nie zestresować zwierzaka. Po jakimś czasie sam zrozumie, że dwór oznacza załatwianie określonych potrzeb.

 

Nie zapominaj o nagrodach.

Gdy wyjdziesz z pieskiem na dwór, a on grzecznie załatwi to, co załatwić powinien, pokaż mu swoje zadowolenie. Możesz go na przykład pogłaskać lub pochwalić, ale nie zaszkodzi też dać od czasu do czasu mały smakołyk. Pupil szybko załapie, z jakich powodów dostaje nagrodę – to znakomicie wpłynie na jego motywację.
 

Uważaj z wymierzaniem kar.

Pies rozumie jedynie bezpośrednie konsekwencje własnych działań. Natomiast tych odroczonych w czasie nie pojmuje. Dlatego jeśli wypróżnił się w kącie domu, a Tobie udało się to odkryć dopiero po chwili, karanie nie ma żadnego sensu. Może wręcz spowodować, że zwierzak straci do Ciebie zaufanie, skoro został ukarany „za nic”.
 

Zachowaj cierpliwość.

Piesek nie nauczy się czystości z dnia na dzień. Potrzebuje czasu. Dodatkowo miej na uwadze, że każde zwierzę jest inne. Jednemu może to zająć parę tygodni, drugiemu – całe miesiące. Nie krzycz na czworonoga i nie okazuj frustracji, bo to niczego nie zmieni na lepsze, a jedynie spowolni cały proces.

Nie zniechęcaj się i nie wpadaj w panikę, jeśli początki nie są łatwe. Powtarzamy, cierpliwość to podstawa sukcesu. Zwierzak prędzej czy później nauczy się utrzymywania czystości. No i jeśli uda Ci się w końcu wykształcić w psie właściwe nawyki, zyskasz coś więcej niż czysty dom i święty spokój. Obserwując psa i ucząc się prawidłowo odczytywać jego potrzeby, nie tylko fizjologiczne, nawiążesz z nim głębszą więź i wzmocnisz jego zaufanie do Ciebie. Powodzenia!