blog - Jaka Obroża dla Psa jest Najlepsza? Rodzaje Obroży | zoopers.pl
Jaka Obroża dla Psa jest Najlepsza? Rodzaje Obroży

Jaka Obroża dla Psa jest Najlepsza? Rodzaje Obroży

2022-10-10 | Kategoria: Pies

Obroża dla psa to jeden z podstawowych elementów wyprawki dla czworonoga. Obecnie dostępnych jest wiele modeli obroży, które różnią się nie tylko kolorem czy materiałem, z jakiego zostały wykonane, ale też przeznaczeniem. Jaka obroża dla psa sprawdzi się najlepiej, a jakich rodzajów nie należy stosować?

Uniwersalna obroża z klamrą

Obroża dla psa zapinana na klamrę to jedno z najchętniej wybieranych rozwiązań. Tego typu modele są nie tylko wygodne dla zwierzaka, ale też dla właścicieli, bo łatwo je założyć ze względu na zatrzask. Mogą one jednak nie sprawdzić się w przypadku silnych psów mających tendencję do ciągnięcia smyczy, zwłaszcza jeśli zapięcie jest plastikowe (może pęknąć). Bywa też, że zatrzask się psuje, a u zwierząt z długą sierścią wplątuje się ona w zapięcie.

Mocna i wytrzymała obroża ze sprzączką

Obroże dla psa ze sprzączką zapinają się podobnie jak klasyczny pasek, są przy tym wytrzymałe i odpowiednie nawet dla silnych zwierząt. Tego typu obroże często wykonane są ze skóry naturalnej, ale bez problemu można też znaleźć modele z tworzywa sztucznego dostępne w wielu kolorach do wyboru. W porównaniu do obroży z klamrą zapina się je nieco dłużej, ale istnieje małe prawdopodobieństwo, że pupil się z nich uwolni.

Obroża zaciskowa tylko dla profesjonalnych trenerów

Obrożę zaciskową przekłada się przez głowę psa. Ten model skonstruowany został w taki sposób, by podczas ciągnięcia smyczy obroża zaciskała się na szyi zwierzęcia. Z jednej strony zapobiega to uwolnieniu się czworonoga, z drugiej zaś niesie spore ryzyko uszkodzenia krtani lub tchawicy. Z tego też powodu obroże zaciskowe używane są tylko przez profesjonalistów na zaawansowanych treningach.

Obroża półzaciskowa do nauki chodzenia na smyczy

Obroża półzaciskowa dla psa przypomina nieco model zaciskowy, ale ma specjalny ogranicznik. W ten sposób jej obwód zwęża się do bezpiecznej dla zwierzaka szerokości, a jednocześnie ogranicza ryzyko uwolnienia się pupila podczas spaceru. Ten model jest odpowiedni dla silnych czworonogów, które ciągną smycz, oraz dla psów z szeroką szyją, bo ograniczają ryzyko, że pupil go zdejmie. Oprócz bezpiecznego użytkowania zaletą obroży półzaciskowej jest też łatwość zakładania – wystarczy tylko przełożyć ją pupilowi przez głowę.

Obroża łańcuszkowa zaciskowa lub półzaciskowa

Obroża łańcuszkowa dla psa przypomina wyglądem łańcuch, a jego ogniwa mogą mieć różną wielkość w zależności od modelu. Tego typu obroże zwykle nie mają zapięcia – najczęściej są to obroże zaciskowe lub półzaciskowe. Są solidne i wytrzymałe, jednak jak już zostało wspomniane wyżej – modele zaciskowe powinny być wykorzystywane tylko przez profesjonalistów.

Obroża przeciw kleszczom dla większego bezpieczeństwa

Chociaż obroża przeciwkleszczowa dla psa nie pełni funkcji klasycznej obroży, bo nie przyczepiamy do niej smyczy, warto pomyśleć o takim zabezpieczeniu dla psa przed pasożytami zewnętrznymi. Najlepiej jest zdecydować się na model, który działa również podczas krótkich kąpieli czy spacerów w deszczu, jak np. obroża przeciwkleszczowa Foresto chroniąca psa nawet przez okres kilku miesięcy. Co ważne, zabija ona kleszcze i inne pasożyty zewnętrzne jeszcze zanim ukąszą czworonoga. Pamiętajmy, że kleszcze przy łagodnych zimach mogą atakować nawet przez cały rok, a obecnie występują również w miastach. Zastosowanie odpowiedniej ochrony przed tymi pasożytami znacznie ogranicza ryzyko zachorowania psa na niebezpieczne dla jego życia choroby odkleszczowe, dlatego warto pomyśleć o specjalnej obroży.

Szelki idealne na aktywne spacery

Szelki dla psa to alternatywa dla obroży. Początkowo wykorzystywano je głównie w psich zaprzęgach, ale doskonale sprawdzają się również podczas innych aktywności, a nawet na spokojnych spacerach. W zależności od modelu smycz przypina się do nich na plecach zwierzaka, co doskonale sprawdza się np. podczas wspólnego biegania, bądź z przodu – wówczas właściciel ma większą kontrolę nad pupilem i można w ten sposób ograniczyć ciągnięcie na smyczy. Szelki świetnie sprawdzają się zwłaszcza u zwierzaków z krótką szyją, u których obroża mogłaby uciskać krtań i tchawicę. Są dostępne w wielu kolorach i mogą być wykonane z różnych materiałów.

Dlaczego elektryczna obroża to zły pomysł?

Jak działa obroża elektryczna? Z założenia ma ona wspierać trening psa i niwelować niepożądane zachowania zwierzęcia. Składa się ona z odbiornika wbudowanego w obrożę zapinaną na szyi czworonoga oraz z nadajnika, którym steruje opiekun. Kiedy pies robi coś, co nie podoba się właścicielowi, obroża wysyła impuls elektryczny wywołując tym samym dyskomfort. Urządzenie może działać automatycznie, a więc np. razić prądem zwierzę, kiedy tylko zaczyna szczekać, bądź gdy za bardzo oddala się od domu. Impuls może być też wysyłany z nadajnika. I chociaż mogłoby się wydawać, że takie rozwiązanie jest bardzo skuteczne, to jednak na dłuższą metę nie pozwala pozbyć się przyczyny problemu uciekania na spacerach czy nadmiernej wokalizacji, a jednocześnie bywa powodem osłabienia więzi z opiekunem. Znacznie lepiej jest w takich sytuacjach postawić na odpowiednie szkolenie lub spotkanie z psim behawiorystą.

Kolczatki dla psa

Podobnie jak obroże elektryczne, również kolczatki dla psa budzą wiele kontrowersji, a w niektórych krajach są nawet zakazane. Tego typu obroże najczęściej zbudowane są z metalowych ogniw, które po wewnętrznej stronie mają tępe kolce. Do tej kategorii należą też modele ze skóry z wszytymi od wewnątrz ćwiekami. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku zasada działania jest ta sama – kiedy zwierzak ciągnie za smycz, kolce wbijają się w jego ciało powodując ból. Reakcja czworonoga jest oczywista i chociaż rzeczywiście pies unika szarpania, to skuteczność kolczatki jest pozorna, a jej używanie może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego. Według behawiorystów psy, którym ludzie oraz zwierzęta będą kojarzyć się z bólem, mogą przejawiać nasilone zachowania agresywne. Czworonóg nie zna źródła bólu, stąd negatywne skojarzenia wywołują chęć obrony. Zdarza się też, że pies zaczyna odczuwać lęk przed samym spacerem, ponieważ nie kojarzy go z przyjemnością, a z bólem. Jeśli pupil ma skłonności do ciągnięcia smyczy znacznie lepiej sprawdzą się wspomniane szelki, w których smycz przypina się z przodu – wówczas siłą rzeczy ciągnący pies odwraca się w stronę opiekuna. Dobrym rozwiązaniem podczas treningu będą też nagrody w postaci smakołyków – zadziałają one skuteczniej, a ponadto dzięki nim spacer będzie kojarzył się czworonogowi z przyjemnością, a nie z bólem.