Jaki środek uspokajający dla psa? Kiedy potrzebny? | zoopers.pl
Jakie tabletki i inne środki uspokajające dla psa?

Jakie tabletki i inne środki uspokajające dla psa?

2022-02-21 | Kategoria: Pies

Przeprowadzka, pojawienie się w domu nowego członka rodziny, wizyta u weterynarza, choroba, burza lub fajerwerki – to tylko kilka przykładów sytuacji, podczas których pies może odczuwać lęk. Obecnie właściciele czworonogów mogą wybierać wśród różnych preparatów ułatwiających zwierzętom radzenie sobie ze stresem. Jaki środek uspokajający dla psa warto wziąć pod uwagę?

Kiedy warto sięgać po leki uspokajające dla psa?

Istnieje wiele sytuacji, podczas których psy mogą odczuwać stres. Oczywiście wiele zależy od charakteru zwierzaka, jednak wśród najczęstszych przyczyn lęku u czworonogów wymienić można wizytę u weterynarza, przeprowadzkę czy pojawienie się w domu nowego członka rodziny. Wielu właścicieli pod koniec roku zastanawia się też jak pomóc psu w Sylwestra, kiedy trudno go odizolować od hałasu fajerwerków. Niektóre psy są lękliwe z natury i stresujące dla nich może być nawet wyjście na spacer i spotkanie z innymi przedstawicielami swojego gatunku. Zdarza się też, że czworonóg jest spokojny i codzienne sytuacje nie powodują u niego niepokoju, ale stresujące bywają konkretne wydarzenia, np. jazda autem. Oczywiście istnieją różne sposoby na przyjemną podróż samochodem z psem, ale warto też mieć specjalne preparaty, które pomogą zwierzakowi. Ludzkie leki uspokajające dla psa mogą spowodować więcej szkody niż pożytku!

Co na uspokojenie dla psa?

Obecnie właściciele czworonogów mają całkiem spory wybór, jeśli chodzi o leki uspokajające dla psa. Co ważne, tego typu preparaty dostępne są w różnych formach, co pozwala znaleźć preparat działający skutecznie, a jednocześnie wygodny do podania konkretnemu zwierzakowi. Wśród nich wymienić można:

1. Tabletki uspokajające dla psów – zawierają substancje, które mają działanie uspokajające, usypiające oraz łagodzące fobie, a także wyciszające i tłumiące lęk wyciągi z roślin leczniczych (jak kozłek lekarski czy rumianek).

2. Krople na uspokojenie dla psa – tego typu produkty działają podobnie jak tabletki, a więc wyciszają i uspokajają pomagając zwierzakowi poradzić sobie z trudną sytuacją. Aplikuje się je na skórę głowy pomiędzy uszami.

3. Pasta lub żel uspokajający dla psa – tego typu preparaty podawane są doustnie, w dawkach uzależnionych od masy zwierzęcia.

4. Obroże uspokajające dla psa – zawierają psie feromony, które działają na zwierzaka relaksująco i uspokajająco.

5. Feromony w dyfuzorach – są bardzo łatwe w stosowaniu, bo wystarczy podłączyć do kontaktu dyfuzor, aby zaczęły spełniać swoje zadanie. Działają na dużej powierzchni i będą dobrym wyborem, jeśli stresujące sytuacje zdarzają się w domu (np. wizyta gości, hałas z ulicy). 

 O czym pamiętać?

Leki uspokajające dla psa są łatwo dostępne, ale bezpieczniej jest podawać je czworonogowi dopiero po konsultacji z weterynarzem. Specjalista może poza tym podpowiedzieć, który z dostępnych środków zadziała na konkretnego czworonoga najlepiej. Działanie preparatu rozsądnie jest też przetestować wcześniej, a więc na kilka tygodni przed stresującym wydarzeniem, aby wiedzieć jak pies zareaguje na dany środek.